Spacer w mikrokosmos - poradnik makrofotografii

Spacer w mikrokosmos - poradnik makrofotografii

Rozwój fotografii cyfrowej zaowocował gwałtownym wzrostem popularności fotografii jako takiej. Rzesza pasjonatów robienia zdjęć stale się powiększa, a niemal każdy fotograf ma swoje ulubione tematy. Dla wielu z nich jest nim makrofotografia. Jej powodzenie wzięło się stąd, że to stosunkowo łatwy sposób na uzyskanie bardzo efektownych zdjęć, poza tym duże powiększenia umożliwiają poznawanie świata i przyrody z zupełnie innej perspektywy. Poza tym, z technicznego punktu widzenia to bardzo demokratyczny dział fotografii - niemal każdy dysponujący aparatem cyfrowym jest w stanie zrobić dobre zdjęcie makro. Jest to jednocześnie dział bardzo rozległy, dlatego w niniejszym artykule ograniczę się jedynie do opisania jak zrobić zdjęcie makro na tytułowym spacerze, przy użyciu prostych i względnie tanich metod.

Strona 1


Najprostszy przepis na dobre zdjęcie to użycie trybu makro w aparacie kompaktowym. Większość kompaktów taki tryb posiada, a jego użycie w warunkach plenerowych, zwłaszcza w słoneczne dni daje znakomite rezultaty. Jeżeli konstrukcja aparatu umożliwia zastosowanie konwertera makro, czyli dodatkowej soczewki powiększającej, umieszczanej na końcu obiektywu, efekty mogą zawstydzić niejednego posiadacza lustrzanki. Dodatkową zaletą kompaktów jest duża jak na makrofotografię głębia ostrości. Lustrzanki oferują jednak znacznie większe możliwości oraz - co do zasady - lepszą jakość zdjęć.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem