Niezwykłe zjawisko na niebie - zobacz zdjęcia niecodziennych piorunów

Niezwykłe zjawisko na niebie - zobacz zdjęcia niecodziennych piorunów

Niektóre zjawiska atmosferyczne wyglądają tak, jakby były wytworem fantazji - Do takich należy z pewnością tak zwany Sprite (inaczej sprit, duszek czy chochlik). Jest to specyficzne wyładowanie elektryczne zachodzące w jonosferze, które wygląda naprawdę spektakularnie i wręcz surrealistycznie. Nic dziwnego że w historii ludzie przypisywali mu różną naturę, były między innymi odpowiedzialne za rzekome obserwacje UFO.


Fotograf Paul M. Smith poświęcił swoją karierę poszukiwaniom i rejestracjom tego zjawiska. Nie jest to łatwe, gdyż niecodziennie można je obserwować. Fotograf ten jednak dorobił się przydomka "łowcy duszków" i w celu wykonywania nowych fotografii burzowych zjawisk podróżuję po całej Ameryce Północnej. Dodatkowo prowadzi warsztaty na temat chochlików. 
 
"Są tak piękne, że należą dla mnie do jednych z najbardziej zdumiewających zjawisk w przyrodzie" podsumowuje swoją fascynację Paul M. Smith. Najbardziej cieszy go w jego pościgu za chochlikami to, iż każda z fotografii może pomóc w jeszcze lepszym zrozumieniu - wciąż dość tajemniczego - zjawiska. 
 
To zadziwiające, ale pierwsze fotografie Sprite powstały dopiero w 1989 roku. Tym bardziej imponujące są osiągnięcia Paula M. Smitha. Wynika to z jego ogromnego doświadczenia, które pomaga mu w śledzeniu zjawisk burzowych i prognozowaniu, gdzie mogą być obecne burzowe chochliki. 
 
Fotograf ma nadzieję, iż efekty jego pracy wzbudzą ciekawość widzów i pozwolą na lepsze zrozumienie tajemnic przyrody. "Chochliki są tak ekscytujące, ponieważ górne warstwy naszej atmosfery są wciąż stosunkowo słabo poznane i trudne do zbadania" stwierdza Paul M. Smith. 

Sprite na fotografiach autorstwa Paula M. Smitha

sprite


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem