11 maja 2020, 15:29
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 5121 razy

Rzadkie zdjęcia strefy 51

Rzadkie zdjęcia strefy 51

Strefa 51 to miejsce, które przyciąga uwagę nie tylko entuzjastów teorii spiskowych, ale również pasjonatów lotnictwa czy wojskowości - Zasłynęła w popkulturze jako miejsce rzekomego przechowywania w tym miejscu przez amerykańskie wojsko wraku latającego spodka i ciał kosmitów. Chociaż te doniesienia raczej powszechnie przyjmowane są jako przykład budowania mitu, to jednak miejsce to wzbudza zainteresowanie, gdyż z pewnością związane jest z powstawaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Gabriel Zeifman jest fotografem i pilotem. Postanowił wykonać zdjęcia Strefy 51 z powietrza. O istnieniu tego miejsca krążyły legendy i aż do 2001 roku władze USA nie chciały przyznać, że rzeczywiście strefa ta nie jest wymysłem popkultury. Wiele wciąż pozostaje tajemnicą, jednakże dziś wiadomo, że w strefie 51 znajduje się baza wojskowa, w której testowane są najnowocześniejsze technologie lotnicze. Zdjęcia satelitarne ukazały, iż znajduje się tam najdłuższy pas startowy na świecie o długości 9 km. 
 
Baza w Strefie 51 (taka nazwa nie jest nigdy oficjalnie używana przez amerykańskie wojsko) znajduje się w południowej Nevadzie około 134 km na północny-zachód od Las Vegas. Gabriel Zeifman wzbił się w powietrze dwumiejscową Cessną 150. Wykonanie zdjęć jednej z najsłynniejszych baz wojskowych na świecie nie jest wcale proste. Rzecz jasna za przekroczenie wyznaczonej granicy obszaru wokół bazy grożą bardzo surowe sankcje (w grę wchodzi nawet możliwość zestrzelenia), a zamknięta przestrzeń powietrzna nad bazą ma obszar Szwajcarii.

Strefa 51 - rzadkie zdjęcia z powietrza

Gabriel Zeifman musiał posługiwać się zatem wydajnym teleobiektywem. Zastosował Nikona D3500 z podłączonym instrumentem optycznym Nikkor 70-300 mm f/4.5-6.3 G. Oczywiście fotograf wykorzystał przestrzeń lotniczą, w której loty są dozwolone. W przeciwnym wypadku narażałby się w najlepszym razie na przejęcie przez samoloty wojskowe i surowe kary. 
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
fot. Gabriel Zeifman
 
Strefa 51
 
Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 
Przy okazji prób sfotografowania Strefy 51 przez Gabriela Zeifmana warto przypomnieć projekt znanego artysty Trevora Paglena. W swojej realizacji zatytułowanej Limit Telephotography wykonywał z dużych odległości zdjęcia tajnych obiektów. W efekcie powstały dalekie od doskonałości obrazy, które w bardzo interesujący sposób zwracały uwagę na problem, iż trudniej jest uzyskać wyraźne fotografie tych miejsc niż odległych obiektów astronomicznych (nawet bez wynoszenia aparatów w przestrzeń kosmiczną). Jak celnie tłumaczył to Trevor Paglen ma to związek z faktem, że od odległych baz dzieli fotografa dużo grubsza warstwa atmosfery niż od obiektów w kosmosie, a to wpływa na jakość obrazów. Więcej na temat tej pracy Trevora Paglena przeczytasz tutaj
 


www.swiatobrazu.pl