14 listopada 2016, 11:15
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2744 razy

Strumień wody przecina lustrzankę

Strumień wody przecina lustrzankę

Zwykła ludzka ciekawość często bywa silniejsza od racjonalnej postawy. Ostatnio pojawił się film, na którym możemy zobaczyć, jak wąski strumień wody, wystrzeliwany pod ciśnieniem niemal 4100 atmosfer (4136,84 bara) przecina lustrzankę Canon na pół po to, aby twórcy filmu mogli się na własne oczy przekonać jak wygląda jej wnętrze.

Sens tego działania jest dyskusyjny, ale korzystając z okazji chcielibyśmy przypomnieć kilka podstawowych zasad dotyczących właśnie wnętrza lustrzanek i bezlusterkowców.
[kn_free]
[kn_advert]
 
W przeciwieństwie do błony fotograficznej z tradycyjnych aparatów, sensor jest integralną częścią sprzętu fotograficznego i jako takiej należy mu się wzmożona uwaga. Najbardziej zagrożony jest, gdy wystawimy go na działanie czynników zewnętrznych. Oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność przy każdej wymianie obiektywu, szczególnie przy wietrznej lub deszczowej pogodzie, oraz w piaszczystym otoczeniu. Warto też pamiętać, że na tylnej soczewce obiektywu również można znaleźć zabrudzenia. W takiej sytuacji nie dość, że sam obiektyw jest mniej dokładny i sprawia, że na zdjęciach powstają przebarwienia, oprócz tego zanieczyszczenia łatwo przenieść się mogą na sensor i zakłócić jego pracę. Dlatego należy ostrożnie obchodzić się z obiektywami i zawsze nosić przy sobie szmatkę do czyszczenia okularów. Czyszcząc za jej pomocą obiektyw minimalizujemy ryzyko jego porysowania, a jednocześnie wyświadczamy przysługę matrycy światłoczułej. W połączeniu z gruszką do wydmuchiwania drobin kurzu z urządzenia tworzy ona zestaw pierwszej pomocy dla zanieczyszczonych aparatów.
 
Sprawą drugą i absolutnie podstawową jest zasada: nie dotykać matrycy niczym innym niż specjalne przyrządy do jej czyszczenia. Wprawdzie powierzchnia sensora chroniona jest przez filtr i kryje się głęboko w aparacie, dlatego dostęp i uszkodzenie mechaniczne jest trudne, ale jakiekolwiek zadrapanie wiąże się z koniecznością kosztownej wymiany. Nawet dotknięcie matrycy palcem może zostawić na nim zabrudzenia, które niezwykle trudno będzie usunąć. Jeśli kurz dostanie się do wnętrza nie powinno się próbować go usunąć ścierką, nie należy również dmuchać do wnętrza aparatu ani używać sprężonego powietrza - obie te metody powodują, że do wnętrza aparatu dostaje się wilgoć, która może uszkodzić podzespoły.



www.swiatobrazu.pl