11 września 2018, 09:45
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3396 razy

Tajniki pracy w studiu fotograficznym - jak uzyskać oświetlenie typu kanapka?

Tajniki pracy w studiu fotograficznym - jak uzyskać oświetlenie typu kanapka?

Jest to dość skrajny przypadek oświetlenia bocznego stosowanego w studiu fotograficznym, sprowadzający się – mówiąc najprościej – do wsadzenia modelki pomiędzy dwie skierowane w jej stronę lampy błyskowe. Najlepiej nadają się w tym celu ponownie softboksy typu strip z uwagi na wąskie, lecz w zamian za to wysokie pole świecenia. W celu uzyskania światła lepiej nadającego się do zdjęć o charakterze "odjechanych" i dramatycznych na stripy te najlepiej jest nałożyć siatkę czyniącą oświetlenie bardziej kontrastowym.

Studio fotograficzne - jak uzyskać oświetlenie typu kanapka?

Dwie lampy boczne nie wyczerpują możliwości oświetlenia sceny w tym układzie. Możliwe jest też (a wręcz zalecane) korzystanie z rozmaitych form oświetlenia przedniego pełniącego w tym przypadku rolę światła wypełniającego, ale też w pewnym stopniu modelującego. Decyzja co do tego, jakiego rodzaju mają być to przyrządy (lampa, czy blenda – a jeśli lampa to z jakimi modyfikatorami i na jakiej wysokości) powinna już zależeć od nas i efektu, jaki chcemy uzyskać.

studio fotograficzne

Bazowy schemat oświetlenia typu "kanapka" użytego do wykonania poniższych zdjęć przykładowych.

 

studio fotograficzne

Co można uzyskać, stosując takie symetryczne rozłożenie świateł przy fotografowaniu osoby nie stojącej w pozycji symetrycznej względem lamp i aparatu? Efekt potrafi być całkiem ciekawy, choć nieco trudny do przewidzenia przed wykonaniem zdjęcia.

Najważniejsze jest jednak coś zupełnie innego: pozycja modela oraz jego położenie względem lamp. "Kanapka" należy do tego typu sposobu oświetlenia sceny, kiedy nawet kilkucentymetrowe zbliżenie się modela do fotografa lub oddalenie od niego daje kolosalne efekty w postaci zupełnej zmiany oświetlenia sceny.

Tak samo ważna jest pozycja, jaką model przyjmuje – domyślna, czyli idealnie symetryczna względem lamp daje bardzo efektowne rezultaty, ale nie jest ona jedyną dopuszczalną. Warto jednak pamiętać o tym, że jakikolwiek obrót osoby pozującej spowoduje kompletne przekształcenie się sposobu "malowania" jej postaci światłem zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Efekty mogą być wręcz niemożliwe do przewidzenia, choć bardzo często rezultat na zdjęciu wygląda znakomicie. Sęk w tym, że jego ewentualne powtórzenie wymagałoby od fotografującego wręcz chirurgicznej precyzji.

studio fotograficzne

studio fotograficzne

Przykłady dwóch zdjęć wykonanych przy użyciu oświetlenia typu "kanapka". Jedynymi czynnikami zmiennymi występującymi w tych kadrach są pozycja modelki (w pierwszym przykładzie stoi nieco bardziej z przodu) oraz (w drugim przypadku) obecność oświetlenia wypełniającego w postaci lampy błyskowej wiszącej nad głową fotografa i/lub blendy podtrzymywanej w rękach przez asystenta. Główne źródła światła pozostają bez zmian zarówno pod względem pozycji, jak i mocy błysku.

"Kanapka" jest więc typem oświetlenia, w którym największy efekt przynosi nie grzebanie przy lampach (tego wręcz robić nie należy) lecz poproszenie modelki o przesunięcie się o pół kroku do przodu lub do tyłu. Jest to wspaniałe pole dla eksperymentów i przykład, jak ważne jest położenie źródła światła w stosunku do sceny, gdy znajduje się ona bardzo blisko.

 

studio fotograficzne

Tak wykonane zostało trzecie z powyższych zdjęć. Warto zwrócić uwagę na dwa elementy: po pierwsze blenda odbija nie światło stripów (te świecą praktycznie wyłącznie na wprost), lecz wiszącej wysoko lampy błyskowej z czaszą typu beauty dish. Po drugie, tak ułożonej blendy nie jest w stanie trzymać jedna osoba – konieczna jest pomoc dwojga asystentów, co często zdarza się w studiu fotograficznym.

 

To tylko niewielki fragment lekcji e-kursu Studio fotograficzne od A do Z. Dalsza jej część dostępna jest dla Uczestników e-kursu. Jeżeli jesteś zainteresowany przejdź na stronę e-kursu Studio fotograficzne od A do Z i zobacz szczegółowy program.www.swiatobrazu.pl