9 maja 2011, 10:58
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 11260 razy

Świat w 3D - pierwsza trójwymiarowa wystawa National Geographic w Polsce

Świat w 3D - pierwsza trójwymiarowa wystawa National Geographic w Polsce

Miesięcznik National Geographic Polska i Apsys Polska zapraszają na wyjątkową wystawę Świat w 3D. Wystawa prezentuje około 30 trójwymiarowych fotografii z najdalszych zakątków świata. To największa jak dotąd wystawa trójwymiarowa w Polsce. Będzie ją można obejrzeć bezpłatnie aż w dziewięciu miastach, a otwarcie dla publiczności nastąpi 14 maja, w Centrum Handlowym Janki koło Warszawy.

Wystawa Świat w 3D to pierwsza trójwymiarowa wystawa przygotowana przez redakcję National Geographic Polska i jednocześnie największe tego typu wydarzenie w Polsce. Wystawa składa się z około 30 fotografii, które powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy klatek. Zdjęcia przedstawiają życie człowieka oraz jego otoczenie na czterech kontynentach: Afryce, Azji, Europie i Ameryce Środkowej.

O wystawie opowiada Wojciech Franus - fotograf, autor zdjęć prezentowanych na wystawie Świat w 3D, szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska:

Skąd się wziął pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?
Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

[kn_advert]

Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?
Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

Jak wyglądały prace nad wystawą?
Była to najbardziej pracochłonna wystawa, którą miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Świat w 3D trójwymiarowa wystawa National Geographic
Bazar egipski w Stambule, fot. Wojciech Franus

 

Świat w 3D trójwymiarowa wystawa National Geographic
Kaplica Rosario w kosciele Santo Domingo w Puebli Meksyk, fot. Wojciech Franus

 

Dzięki zaangażowaniu w projekt firmy Apsys Polska, wystawa Świat w 3D zostanie bezpłatnie udostępniona szerokiej publiczności. W okresie od maja do listopada br. trójwymiarowe obrazy będzie można zobaczyć w wybranych centrach handlowych zlokalizowanych kolejno w: Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Sosnowcu.

Ewa Flader, Dyrektor Regionalny ds. Zarządzania Nieruchomościami Apsys Polska, tak opisuje udział firmy w projekcie:

Skąd pomysł na organizację wystawy Świat w 3D w centrach handlowych?
Celem Apsys Polska jest zapewnienie Klientom zarządzanych przez nas centrów handlowych rozrywki i edukacji na najwyższym poziomie. Takie walory gwarantuje wystawa Świat w 3D przygotowana przez polską edycję magazynu National Geographic. Jest ona kolejnym organizowanym przez nas wydarzeniem kulturalnym. Liczymy, że podobnie jak poprzednie spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miast, w których będzie prezentowana.

Dla kogo przeznaczona jest wystawa?
Do obejrzenia wystawy Świat w 3D zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Dla każdej z tych grup wiekowych trójwymiarowe obrazy będą stanowiły atrakcję samą w sobie. Dzieci zainteresują się nimi chociażby z uwagi na konieczność używania specjalnych okularów 3D. Ponadto wystawie towarzyszyć będą zajęcia organizowane w specjalnej "Strefie Dziecka" przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program został przygotowany tak, aby rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata. Planujemy także serię spotkań z podróżnikami, którzy przy okazji wystawy będą promować swoje nowe książki.

Zdjęcia na wystawie Świat w 3D będą prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 na 100 cm. Do wykonania zdjęć użyte zostały dwa aparaty EOS 5D Mark II firmy Canon, zaś druk wykonany został na drukarce Epson Stylus Pro 9900.

Świat w 3D trójwymiarowa wystawa National Geographic
Masajski znachor, Kenia, fot. Wojciech Franus

 

Świat w 3D trójwymiarowa wystawa National Geographic
Świątynia Izydy w File, Egipt, fot. Wojciech Franus

 

Wernisaż wystawy Świat w 3D odbędzie się 12 maja br. w Centrum Handlowym Janki koło Warszawy (ul. Mszczonowska 3). Następnie wystawę będzie można oglądać od 14 do 29 maja br. Potem ruszy ona w trasę po największych polskich miastach i odwiedzi następujące centra handlowe:

1. Bydgoszcz – Dom Mody Drukarnia, ul. Jagiellońska 1; 4–19 czerwca
2. Kraków – Centrum Handlowe Krokus, Al. T. Bora - Komorowskiego 37; 25 czerwca–10 lipca
3. Zabrze – Centrum Handlowe Platan, Pl. Teatralny 12; 16–31 lipca
4. Wrocław – Centrum Handlowe Korona, ul. Krzywoustego 126; 6–21 sierpnia
5. Katowice – Centrum Handlowe 3 Stawy, ul. Pułaskiego 60; 27 sierpnia–11 września
6. Łódź – Pasaż Łódzki, Al. Jana Pawła II 30; 17 września–2 października;
7. Gdańsk – Centrum Handlowe Osowa, ul. Spacerowa 48; 8–23 października
8. Sosnowiec – Centrum Handlowe Sosnowiec, ul. Baczyńskiego 2; 29 października–13 listopada.

Partnerami wystawy są firmy: Canon, Epson, LG – Partner technologiczny, Trefl, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sky Club. Organizatorem wydarzenia jest agencja Qra Production.


INFORMACJE O WYSTAWACH
Świat w 3D
Autor -
Wystawa czynna od14 maja 2011, 00:00
Wystawa czynna do29 maja 2011, 00:00
Wernisaż 12 maja 2011, 00:00
Miejsce Centrum Handlowym Janki k. Warszawy, Warszawa, ul. Mszczonowska 3,


www.swiatobrazu.pl