17 lutego 2016, 13:21
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 21142 razy

Światowy Dzień Kota - najlepsze zdjęcia

Światowy Dzień Kota - najlepsze zdjęcia

Światowy Dzień Kota po raz pierwszy obchodzono we Włoszech 26 lat temu. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka oraz zwrócić uwagę na los bezdomnych zwierząt. Z tej okazji publikujemy zbiór inspirujących zdjęć Czytelników SwiatObrazu.pl oraz przypominamy klika praktycznych wskazówek dla kociej fotografii Felicity Berkleef.

 

1. Fotografuj kota regularnie

Koty mogą nie być przyzwyczajone do aparatu, mogą też go zwyczajnie nie lubić. Dlatego też trzeba krok po kroku przyzwyczaić je do naszej obecności z aparatem. Można fotografować kota na początku jeden raz w tygodniu, a następnie dwa razy w tygodniu, cztery razy w tygodniu itd. To pomoże im przyzwyczaić się do aparatu.

2. Nagradzaj

Stwórz pozytywne skojarzenia. Ty i aparat równa się uczta. To mogą  być smakołyki lub chwila ulubionej zabawy. Gdy takie momenty staną się nieodłącznym elementem sesji zdjęciowej, Twój kot nie będzie mógł się doczekać, aż wyjmiesz aparat.

3. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Koty to bardzo wymagający modele; aby zrobić dobre zdjęcie konieczna jest znajomość nawyków zwierzęcia, a to wymaga godzin cierpliwej i uważnej obserwacji.

4. Dźwięki

Sprawdzonym sposobem na zwrócenie uwagi kota to wykorzystanie nietypowych dźwięków: tradycyjne dzwoneczki, gwizdki, czy nie używane na co dzień dzwonki z telefonu – wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że uwagę kota zyskasz zaledwie na parę sekund. Moje doświadczenie mówi, że masz do dyspozycji 2 sekundy, w których kot skupi uwagę na Tobie, jako źródle nowego dźwięku.

5. Światło

To ważne, aby fotografując kota w pomieszczeniach, przyjrzeć się bardzo uważnie rozłożeniu światła. Będąc podekscytowanym aranżacją sceny możemy zapomnieć, że zabraknie nam światła. Poświęć chwilę czasu, aby popracować nad poprawną ekspozycją w różnych miejscach w pomieszczeniu. Pamiętaj, aby nie wykonywać zbyt wielu ujęć ze światłem błyskowym, koty tego nie lubią.

6. Plener

Podczas fotografowania kotów na zewnątrz warto maksymalnie otworzyć przysłonę, wtedy głębia ostrości zmaleje, aż w końcu jedynie fotografowany kot pozostanie ostry. Ustawiam też jak najniższa wartość ISO oraz krótki czas migawki, aby zamrozić ruch. Warto pamiętać, że lepiej nie doświetlić zdjęcia, niż je prześwietlić. Zbyt ciemne ujęcie jesteśmy w stanie uratować podczas edycji.

7. Złota godzina

Złote godziny są nie tylko dla fotografów krajobrazowych. Uwielbiam robić zdjęcia kotów w trakcie złotej godziny, jednak zdecydowanie zamiast wschodu słońca wybieram zachód, wtedy jestem bardziej cierpliwa i mam lepszy humor.

8. Zabierz swoje koty do pięknych miejsc

Zrób to tylko wtedy, gdy twój kot jest przyzwyczajony do wycieczek, inaczej ucieknie.

9. To nie wstyd, gdy kot nie patrzy a obiektyw

Dla niektórych z Was to może brzmieć dziwnie, ale uważam, że ciekawsze są ujęcia, gdy kot nie patrzy w obiektyw. Sądzę, że wtedy  fotografie mówią widzowi więcej.

10. Użyj ręcznego ustawiania ostrości

Podczas robienia zdjęć kotów upewnij się, że ostrość ustawiona jest na oczy. To może być bardzo trudne w trakcie robienia zbliżeń. Podczas korzystania z funkcji automatycznego ustawiania ostrości, w 7 na 10 ujęć ostrość będzie ustawiona na nosie, a nie na oczach.

Wyróżnieni autorzy zdjęć otrzymują dostęp do szkolenia internetowego "Kompozycja - zasady i ich łamanie" oraz kupon rabatowy o wartości 30 zł na zakupy w sklepie redakcji SwiatObrazu.pl.

 

Wyślij w dniu 17 lutego na adres e-mail: anna.kozlowska@swiatobrazu.pl zdjęcie kota i sam odbierz kupon o wartości 30 zł na zakupy w sklepie redakcji SwiatObrazu.pl.

 

Fot. Foto-front

Fot. iri

Fot. TheKilla

 
Zainteresowany

Fot. A. Mroczek

śpiący kot

Fot. Siwko

Kot by się uśmiał :)

Fot. Condie

Marcin & Zdzichu

Fot. jehremy

kocie ramiona

Fot. eissle

przenikliwy kot

Fot. eissle

Kot by się uśmiał!

Fot. marwal

Model

Fot. A. Mroczek

Kocie drogi

Fot. A. Mroczek

koci świat 3

Fot. A. Mroczek

***

Fot. A. Mroczek

 Kot-stróż

Fot. Magento

hator hator hator

Fot. A. Mroczek

Kot stróżujący :)

Fot. bbaassia

Kot z pazurem

Fot. A. Mroczek

kot z pazurem

Fot. samantha9182736455

człowiek i kot

Fot. makmk

Dyzosław - Kot Śnieżny

Fot. uzytkownik_5379

z pazurem wiosennie ;)

Fot. bbaassia

Kot dobry na wszystko

Fot. sylke1

KOT

Fot. Daria G.

Koka

Fot. A. Mroczek

Wlazł kotek na płotek...

Fot. A. Mroczek

kot

Fot. monika-evolia

kot

Fot. solinski

 

 

konkurs fotograficzny z pazurem

Spojrzenie" fot. Barchetta zobacz »

 

konkurs fotograficzny z pazurem

fot. zbych41 

konkurs fotograficzny z pazurem

 

Fot. freyja1990

Leżeć dynamicznie

Fot. konczako

Rudzia

Fot. tcz45

Wlazł kotek za płotek :)

Fot. Klaudia2305

 

 www.swiatobrazu.pl