Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja

Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja

Oferta małych serwerów NAS bezustannie się rozrasta. Oprócz zaawansowanych i rozbudowanych modeli coraz częściej można znaleźć tu też sprzęt mniejszy, bardziej przystępny cenowo i prostszy w konfiguracji, ale ciągle oferujący bardzo atrakcyjną funkcjonalność. Do tego grona potentat w tej branży, firma Synology, zalicza jeden ze swoich nowszych produktów: dwudyskowy model DS216+II przeznaczony do wykorzystania w domu i małym biurze. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału tej firmy mamy dzisiaj przyjemność zaprezentować Wam test praktyczny tego urządzenia.


Testy wydajnościowe


W trakcie testów wydajnościowych sprawdziliśmy maksymalne prędkości, z jaką testowany serwer NAS przesyła dane z i na zamontowane w zatokach dyski twarde za pomocą łącza sieciowego Ethernet (testując zarówno transfer "zwykły", jak i z szyfrowaniem danych) oraz złączy USB 2.0 i 3.0. Testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem standardowej procedury, mierząc prędkość przesyłu w dwóch rodzajach danych: pojedynczym dużym pliku wideo oraz zestawie pięciuset średniej wielkości plików zdjęciowych w formacie RAW. Każdy pomiar dla pewności przeprowadzany był kilkakrotnie, a wyniki uśredniono. W przypadku uzyskania wyniku cząstkowego bardzo odbiegającego od pozostałych był on przez nas odrzucany, a pomiar powtarzany. W tabelach z wynikami podawaliśmy zakres pomiarów uzyskany w ramach serii, których wyniki ostatecznie uwzględniane były w obliczeniach prędkości średniej.

Reklama

 

 

 

Zrozumieć fotografię

 

 

Cykl 12 e-kursów

 

 

sprzęt | światło | kompozycja | kreatywność | portret | produkty | studio | posprodukcja | błędy główne | trening | aspekty prawne

 

Zobacz szczegółowy program

 

Platforma testowa

Do przeprowadzenia testu wykorzystaliśmy komputer klasy PC pracujący pod kontrolą systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej. Jest to sprzęt wykorzystywany na co dzień jako platforma edycyjna fotografa i stosownie do tego wyposażona: czterordzeniowy procesor i7-3770, 16 gigabajtów pamięci operacyjnej, systemowy dysk SSD oraz 3-terabajtowy talerzowy dysk twardy do przechowywania danych. Z perspektywy samego testu najważniejsze jest jednak to, że komputer ten dysponuje dwoma kontrolerami Gigabit Ethernet oraz złączami USB w standardach 2.0 i 3.0. Pozwoliło to nam sprawdzić prędkość przesyłu danych na wszystkich kanałach komunikacji.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Macierz typu RAID 0 na dyskach z systemem plików EXT4 nie jest domyślnym ustawieniem testowanego serwera, ale użytkownicy wymagający jak najwyższej wydajności i przestrzeni na dane powinni mieć świadomość, że takie wymagania spełnia właśnie tego typu struktura logiczna serwera. Niestety, odbywa się to za cenę braku ochrony danych przed ich utratą.

 

Procedura testowa zakłada stworzenie na opisywanym serwerze macierzy typu RAID 0 z dysków o systemie plików EXT4. Taka konfiguracja wspólna dla wszystkich testowanych w redakcji urządzeń NAS pozwala uzyskać maksymalne oferowane przez dane urządzenie osiągi. Pragniemy jednak podkreślić, że wyniki uzyskane w sytuacjach rzeczywistych mogą się znacząco różnić od uzyskanych tutaj, szczególnie w przypadku transmisji danych w sieci lokalnej. Jest to spowodowane zbyt dużą liczbą czynników mogących mieć wpływ na ruch danych w sieci.

 

Ethernet (połączenie bezpośrednie)

Wyniki testu podstawowego kanału transmisji danych, czyli złącza Ethernet, okazały się bardzo obiecujące. W szczególności prędkość przesyłu dużych pojedynczych plików na poziomie 110 MB/s w obie strony zasługuje na uznanie. W przypadku plików mniejszych spadek wydajności był już wyraźny, bo do około 70-75 MB/s, ale i tak prędkość ta zasługuje na uznanie – szczególnie jeśli uwzględnić fakt, że mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w pojedynczą kartę sieciową. Naturalnie można spodziewać się, że w warunkach rzeczywistych (bardziej rozbudowana infrastruktura sieciowa, więcej urządzeń końcowych i punktów węzłowych) osiągane wyniki będą wyraźnie niższe, ale to już nie będzie winą samego serwera.

 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(8,61 GB)
Pięćset plików RAW
(7,5 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer Ethernet 79–81 s 111,8 MB/s 102-103 s 74,9 MB/s
Kopiowanie plików z serwera Ethernet 80–93 s 102,5 MB/s 96-119 s 69,6 MB/s
Kopiowanie plików na serwer
(dane szyfrowane)
Ethernet 92–92 s 95 MB/s 118-120 s 64,4 MB/s
Kopiowanie plików z serwera
(dane szyfrowane)
Ethernet 89–97 s 93,4 MB/s 97-108 s 76,3 MB/s

 

Jeszcze ciekawsze wyniki odnotowaliśmy w przypadku testu przesyłu danych do i z folderów szyfrowanych – tak jak wspomnieliśmy, postanowiliśmy sprawdzić zapewnienia producenta co do wsparcia sprzętowego procesu kodowania plików. I rzeczywiście, spadek wydajności widoczny był tylko w przypadku pojedynczych dużych plików, a i tak wypada go uznać za minimalny. W przypadku plików małych różnice kształtowały się na poziomie błędu pomiarowego.

 

USB 2.0 (złącza z tyłu obudowy) i 3.0 (złącze z przodu obudowy)

Do testów prędkości przesyłu danych z wykorzystaniem obecnych w serwerze portów USB wykorzystaliśmy bardzo szybki czytnik kart pamięci pracujący w standardzie USB 3.0 i 16-gigabajtową kartę SD klasy wydajności U1. Niestety, w przypadku tego sprawdzianu czekała nas przykra niespodzianka: choć bardzo ucieszyło nas wyprowadzenie na przedni panel serwera złącza USB w standardzie 3.0 (był to jeden z naszych większych zarzutów pod adresem ogólnie bardzo udanego modelu Synology DS412+), to jednak okazało się, że wydajność tego portu pozostawia bardzo wiele do życzenia. Spójrzcie zresztą na tabelę poniżej.

 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(8,61 GB)
Pięćset plików RAW
(7,5 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer USB 2.0 235–238 s 37,4 MB/s 232-238 s 32,7 MB/s
Kopiowanie plików na serwer USB 3.0 143–145 s 61,3 MB/s 153-161 s 48,5 MB/s
Kopiowanie plików z serwera USB 2.0 226-241 s 37,5 MB/s 376-408 s 19,8 MB/s
Kopiowanie plików z serwera USB 3.0 199–202 s 44 MB/s 364-379 s 20,5 MB/s

 

Uzyskane osiągi sytuują się grubo poniżej oczekiwań każdego, kto kiedykolwiek z powodzeniem korzystał ze standardu USB 3.0. I choć należy wziąć pod uwagę, że serwery NAS na ogół należą pod tym względem do urządzeń bardzo kapryśnych (z jednymi nośnikami danych współpracują lepiej, a z innymi gorzej) i jest to dość powszechny problem, to jednak osiągi rzędu 60 MB/s i 44 MB/s (uzyskane wartości przesyłu danych na i z serwera) w przypadku pojedynczych plików dużych oraz przede wszystkim 50 MB/s i 20 MB/s (!) w przypadku większej liczby plików drobnych to naprawdę mało.

Jak na ironię złącza USB 2.0 w testowanym serwerze pokazują się ze znacznie lepszej strony, osiągając wartości zupełnie oczekiwane, czyli około 38 MB/s dla plików dużych i 33 MB/s oraz 20 MB/s dla plików małych. Jednak zarówno przepustowość tego standardu, jak i położenie samych złączy sprawiają, że gniazda te przeznaczone są raczej do podłączania innych urządzeń peryferyjnych niż jako nośniki danych.

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl1 2 3 4 5 6Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Testy: akcesoriaKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar Pewu Mam DS916+ 8GB zapakowany czterema dyskami 6TB w RAID5 z Hot Spare - to naprawdę zacne urządzenie. Ilość pakietów i funkcji z nimi związanych jest naprawdę imponująca. Kilka miesięcy użytkowania i wciąż poznaję nowe ciekawe zastosowania. Ale nie pozostaję z tym sam, bo jest dostępnych mnóstwo materiałów pomocowych, samouczków, a nawet webinarów organizowanych przez Synology. Może i są lepsze parametrycznie sprzęty, ale właśnie z powodu podejścia firmy Synology do polskiego rynku, nie zamieniłbym go na żaden inny produkt konkurencji. QNAP traktuje polskiego użytkownika wciąż po macoszemu, Asus kusi nowymi rozwiązaniami, Seagate i Western Digital nadal jakby nie wiedzieli że w Polsce są używane ich produkty. Zyxel, Netgear podobnie. 2017.07.13 13:56, Pewu # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Palamedes Swallowtail (Papilio palamedes) Robotnica W zanurzeniu .... .... Rusałka osetnik Zakazany owoc..