Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja

Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja

Oferta małych serwerów NAS bezustannie się rozrasta. Oprócz zaawansowanych i rozbudowanych modeli coraz częściej można znaleźć tu też sprzęt mniejszy, bardziej przystępny cenowo i prostszy w konfiguracji, ale ciągle oferujący bardzo atrakcyjną funkcjonalność. Do tego grona potentat w tej branży, firma Synology, zalicza jeden ze swoich nowszych produktów: dwudyskowy model DS216+II przeznaczony do wykorzystania w domu i małym biurze. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału tej firmy mamy dzisiaj przyjemność zaprezentować Wam test praktyczny tego urządzenia.


Funkcjonalność dodatkowa


Wiemy już, co potrafi testowany serwer NAS w zakresie podstawowych wymagań stawianych urządzeniom tego typu oraz znamy jego wydajność. Na koniec czas się przyjrzeć jego dodatkowym możliwościom – z konieczności (ograniczenia objętościowe tekstu) nie będą to niestety wszystkie interesujące funkcje, ale te najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika zajmującego się tworzeniem, obróbką, zarządzaniem i oczywiście korzystaniem z obrazu cyfrowego.

Reklama

 

 

 

Zrozumieć fotografię

 

 

Cykl 12 e-kursów

 

 

sprzęt | światło | kompozycja | kreatywność | portret | produkty | studio | posprodukcja | błędy główne | trening | aspekty prawne

 

Zobacz szczegółowy program

 

51 pakietów dla każdego

Siłą serwera Synology DS216+II są aplikacje – wcześniej kilkakrotnie dawaliśmy to do zrozumienia, ale teraz należy to napisać wprost. Projektanci systemu DiskStation Manager bardzo się postarali, aby był on otwarty do rozbudowy o nowe funkcje, i udało im się to zadanie zrealizować naprawdę dobrze. Oferowane w systemie pakiety, a także programy przeznaczone dla komputerów osobistych i urządzeń mobilnych, gwarantujące pełne wykorzystanie ważnych funkcji urządzenia, tworzą wraz z serwerem zwarty ekosystem i umożliwiają każdemu dopasowanie możliwości sprzętu do własnych potrzeb.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Trudno dziś sobie wyobrazić dobry system operacyjny bez możliwości rozszerzania jego funkcjonalności i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Na ogół osiąga się to odpowiednio rozbudowaną ofertą aplikacji, w przypadku systemu DSM określanych mianem pakietów. Pakiety oferowane dla serwera Synology DS216+II stanowią kompletny zestaw programów, które zadowolą nawet bardzo wymagających odbiorców. Większość z nich po zainstalowaniu trafia do głównego menu urządzenia.

 

Jeżeli więc ktoś oprócz magazynu plików chce mieć swój własny serwer hostingowy – na przykład na potrzeby sieci wewnętrznej (intranetu), to może bez problemu skonfigurować za pomocą odpowiedniego oprogramowania w pełni funkcjonalny serwer WWW, FTP lub e-mailowy. Firma potrzebuje monitoringu? Nie trzeba kupować całego systemu, wystarczą odpowiednie kamery – odpowiednia aplikacja obsłuży je w stopniu wystarczającym nawet dla bardzo wymagających użytkowników. Wsparcie pobierania plików? Funkcje multimedialne? Narzędzia biznesowe? Wszystko to i wiele innych rzeczy znajdzie się w Centrum pakietów poszeregowane i pogrupowane.

Ale uwaga: nie wszystkie te narzędzia dostępne są bezpłatnie. Na 51 pozycji znaleźć można też kilka takich, które trzeba zakupić. Na szczęście stanowią one zdecydowane wyjątki, a ich cena nie przekracza 10 dolarów.

 

Archiwum zdjęć i galeria dla każdego fotografa

Czego może wymagać i oczekiwać od serwera NAS fotograf – oczywiście oprócz tego, czego oczekują od takiego sprzętu wszyscy? Najczęściej dostępu do danych z dowolnego miejsca oraz możliwości przygotowania efektownych galerii zdjęć, które mógłby udostępnić wszystkim lub wybranym osobom albo oglądać i pokazywać innym bezpośrednio. Odpowiednio skonfigurowany serwer Synology DS216+II realizuje wszystkie te zadania bez większych problemów.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Aplikacja internetowa Photo Station to bardzo dobrze przygotowana galeria internetowa oferująca wiele nowoczesnych narzędzi i duży stopień personalizacji. Może z równym powodzeniem służyć nam, jak i osobom zainteresowanym naszą twórczością.

 

Trzy elementy układanki potrzebne do stworzenia interesującego nas systemu to: skonfigurowana usługa QuickConnect zapewniająca łatwy dostęp do serwera z poziomu Internetu, pakiet Photo Station pełniący rolę galerii internetowej o rozbudowanej funkcjonalności (jego wyjątkowość w porównaniu z podobnymi systemami polega m.in. na tym, że generuje on obrazy nawet z plików RAW – proces konwersji przebiega automatycznie od momentu wrzucenia plików na dysk sieciowy i przebiega w tle bez naszego udziału) oraz aplikacja mobilna DS photo, dzięki której naszym bardzo wygodnym "biuletynem" i portfolio, a także pomocą w pracy i kontaktach z klientami w terenie może stać się nasz tablet.

 

Zaawansowane kopie danych na wyciągnięcie ręki

Przycisk szybkiego kopiowania umożliwiający bezproblemowe przenoszenie danych z dowolnego nośnika USB na pamięć dyskową serwera bez potrzeby uruchamiania komputera nie jest niczym nowym. W gruncie rzeczy jest to element konstrukcyjny dosyć rozpowszechniony w nowoczesnych dyskach sieciowych i małych serwerach. Jednak w Synology DS216+II funkcjonalność przedniego portu USB wykracza poza proste działanie w rodzaju "kopiowanie danych do ustalonego folderu, gdzie będą bezpiecznie czekały na to, co później zrobi z nimi użytkownik".
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Jeszcze kilka lat temu przycisk Copy w małych serwerach od Synology nie należał do obowiązkowego wyposażenia wszystkich modeli. Wraz z jego wprowadzeniem do Centrum pakietów trafiła aplikacja USB Copy służąca do tworzenia i zarządzania strategiami kopiowania danych pomiędzy urządzeniem NAS a zewnętrznymi pamięciami USB/SD.

 

Wszystko to za sprawą pakietu USB Copy, który należy zainstalować, jeżeli chcemy skorzystać z przycisku szybkiego kopiowania znajdującego się na przednim panelu urządzenia. Już pierwsze jego uruchomienie pozwala jednak stwierdzić, że kryje się tutaj coś więcej. Aplikacja ta umożliwia bowiem zaprogramowanie szeregu działań, które serwer będzie wykonywał w określonej sytuacji. Pierwsze, domyślnie przeprogramowane zadanie związane jest właśnie z przyciskiem Copy, ale wcale nie trzeba na tym poprzestawać.

Użytkownik może zaprogramować na przykład automatyczne kopiowanie danych z konkretnego folderu (jeżeli znajduje się on na podłączonym nośniku) w określone miejsce, ograniczyć się do plików danego typu lub przeprowadzać zadanie w określonym przedziale czasowym – w określonym dniu tygodnia lub bardzo konkretnych przedziałach czasowych. Może też zaprogramować zmianę nazw plików lub zachowanie starych oraz wiele innych czynności. Sama transmisja również przebiegać może w obie strony i być automatyczna lub wykonywana na polecenie administratora. Rozpoczęcie i zakończenie procesu kopiowania sygnalizowane jest krótkim dźwiękiem.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Lista zaprogramowanych czynności może być zróżnicowana i można ją bez trudu powiększać i modyfikować. Z dość oczywistych powodów dostęp do samej aplikacji USB Copy mają wyłącznie użytkownicy z uprawnieniami administratora.

 

Wszystko to umożliwia stworzenie kompleksowego systemu uproszonego przenoszenia danych pomiędzy pamięciami podręcznymi a serwerem bez konieczności siadania przed komputerem. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, gdy fotograf po powrocie z sesji zdjęciowej szybko kopiuje pliki RAW do bezpiecznego miejsca na serwerze, po prostu podłączając czytnik kart z nośnikiem do serwera, a raz w tygodniu w ten sam sposób wykonuje kopię bezpieczeństwa zebranych w specjalnym folderze plików na zewnętrzny dysk twardy.

 

Nowoczesne centrum multimedialne skrojone na miarę

Urządzenie takie jak Synology DS216+II stojące w nowoczesnym domu może być również wykorzystywane przez członków rodziny jako magazyn domowej rozrywki – miejsce przechowywania muzyki, zdjęć i filmów oraz łatwego dostępu do wszystkich tych treści. Odpowiednio skonfigurowany serwer NAS wyposażony we właściwe aplikacje może jednak być czymś więcej: domowym centrum multimedialnym. I tak też jest w tym przypadku.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Osobny dział w Centrum pakietów o nazwie Multimedia dość wyraźnie pokazuje, jaką funkcję w nowoczesnym domu może pełnić odpowiednio wyposażony serwer NAS. Streaming wybranych treści multimedialnych lub bezpośredni dostęp do ich plików za pomocą dowolnego urządzenia w domu w połączeniu z jasnym systemem segregacji treści i praw dostępu pozwalają stworzyć rodzinne centrum rozrywki za pomocą jednego tylko urządzenia.

 

Testowany serwer to nie tylko miejsce do przechowywania plików, lecz także urządzenie umożliwiające aktywne korzystanie z nich – dobrym tego przykładem był wcześniej przedstawiony pakiet Photo Station. Nie jest to jednak jedyne tego typu rozwiązanie. W istocie Centrum pakietów zawiera 10 aplikacji multimedialnych pełniących najrozmaitsze zadania, dzięki którym ta mała niepozorna skrzyneczka może stać się bazą tak modnych obecnie domowych centrów rozrywki. O zaletach związanych z trzymaniem wszystkich rodzinnych multimediów w jednym miejscu wie każdy, kto choć raz korzystał z tego typu zbiorów. Oczywiście, jeżeli tylko owo centrum umożliwia przydzielenie indywidualnych praw poszczególnym użytkownikom, tak aby dzieci nie miały dostępu do wszystkich filmów z kolekcji ich rodziców. Co też jest możliwe do zrobienia.

 

Co by tu jeszcze podłączyć...

Wiemy zatem, że testowany serwer można całkiem skutecznie rozbudować na drodze software'owej. A co z ograniczeniami sprzętowymi? Tu warto się przyjrzeć informacjom na stronie internetowej tego produktu, a konkretnie znanej już nam Liście zgodności produktów. Nie będziemy jednak tym razem analizować szczegółowo modeli obsługiwanych dysków twardych, a rzucimy okiem na znajdujące się tutaj kategorie produktów.

Z listy wynika dość jednoznacznie, że możliwości sprzętowej rozbudowy serwera w przypadku Synology DS216+II są dosyć duże. Osobną sprawą pozostaje kwestia liczby obsługiwanych modeli w każdej kategorii (potrafi być ich bardzo niewiele), ale nie ulega również wątpliwości, że osoba pragnąca np. zrobić z tego serwera domowy zestaw stereo, będzie mogła to uczynić. Pod tym względem testowanemu urządzeniu bliżej jest do klasycznego komputera typu PC lub HTPC niż do prostego magazynu danych.

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl1 2 3 4 5 6Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Testy: akcesoriaKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar Pewu Mam DS916+ 8GB zapakowany czterema dyskami 6TB w RAID5 z Hot Spare - to naprawdę zacne urządzenie. Ilość pakietów i funkcji z nimi związanych jest naprawdę imponująca. Kilka miesięcy użytkowania i wciąż poznaję nowe ciekawe zastosowania. Ale nie pozostaję z tym sam, bo jest dostępnych mnóstwo materiałów pomocowych, samouczków, a nawet webinarów organizowanych przez Synology. Może i są lepsze parametrycznie sprzęty, ale właśnie z powodu podejścia firmy Synology do polskiego rynku, nie zamieniłbym go na żaden inny produkt konkurencji. QNAP traktuje polskiego użytkownika wciąż po macoszemu, Asus kusi nowymi rozwiązaniami, Seagate i Western Digital nadal jakby nie wiedzieli że w Polsce są używane ich produkty. Zyxel, Netgear podobnie. 2017.07.13 13:56, Pewu # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Palamedes Swallowtail (Papilio palamedes) Robotnica W zanurzeniu .... .... Rusałka osetnik Zakazany owoc..