5 października 2020, 10:45
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1622 razy

Sztuczna inteligencja i jej zdjęcia na podstawie tekstowych opisów

Sztuczna inteligencja i jej zdjęcia na podstawie tekstowych opisów

Naukowcy z Allen Institute for Artificial Inteligence stworzyli algorytm uczenia maszynowego, który może generować obrazy, bazując jedynie na tekstowych opisach zawartości. Jak narazie efekty pracy algorytmu są trochę… przerażające, ale jeśli spojrzeć na rezultaty nieco szerzej niż na jakieś koszmarne wizje, to okazuje się, że mamy do czynienia z ogromnym postępem.

Powiedz co widzisz, a sztuczna inteligencja odtworzy ten obraz

 
Sztuczna inteligencja cały czas zaskakuje kolejnymi możliwościami. Tworzenie portretów nieistniejących w rzeczywistości ludzi czy odtwarzanie obrazów obiektów jedynie na podstawie rzucanego przez nie cienia to tylko przykłady wybrane z kolejnych kamieni milowych w rozwoju obrazowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Generowanie obrazów na podstawie samych opisów wydaje się więc kolejnym istotnym krokiem.
 
O ile narazie efekty pracy naukowców z Allen Institute for Artificial Inteligence należy traktować jako eksperyment, to jednak trzeba przyznać, że z łatwością można sobie wyobrazić przyszłość, w której sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć kompletne fotografie na bazie opisu. Póki co cała technologia polega na odwróceniu mechanizmu algorytmu, który normalnie jest w stanie opisywać, co widzi na obrazie. Naukowcy odwrócili jego działanie, tak aby tworzył obrazy na podstawie słów.
 
Technologia wygląda obiecująco, ale paradoksalnie pokazuje jak na razie ograniczone są algorytmy opracowywane przez ludzi. Otóż teoretycznie nie wydaje się niczym trudnym zamiana słów na obrazy, jeśli potrafi się zamieniać obrazy na słowa, ale okazuje się, że algorytm gubi się przy tym, dając w rezultacie zniekształcone zdjęcia. 
 
sztuczna inteligencja
 
Kobeta zjeżdzająca na nartach po płaskim stoku.
 
sztuczna inteligencja
 
Domowe biuro z zabawką na biurku.
 
sztuczna inteligencja
 
Zebra idąca pomiędzy dwoma samochodami.
 
sztuczna inteligencja
 
Żyrafa stojąca w pobliżu drzewa.
 
sztuczna inteligencja
 
Grupa fotografów.
 
sztuczna inteligencja
 
Studio fotograficzne. 
 
Aby uzyskać w miarę satysfakcjonujące działanie nie wystarczyło jedynie odwrócić procesy wewnątrz algorytmu. Konieczne było także jego przekształcenie. Poniżej możesz zobaczyć wybrane obrazy i poznać podpisy na bazie których powstały.
 
Chociaż na razie nie wydaje się, aby rewolucja w zakresie budowania nowych obrazów na podstawie samego tekstu nastąpiła szybko, to trzeba pamiętać, że ścieżka rozwoju technologii jest bardziej wykładnicza niż liniowa. Zapewne w całkiem niedalekiej przyszłości uda się tworzyć obrazy na podstawie słów kluczowych. To otworzy nie tylko drogę do zupełnie nowych rozwiązań w branży fotograficznej (niestety w dużej mierze pomijających samych fotografów), ale również pozwoli na postawnie nowego medium i nowych dziedzin sztuki. Będzie to z pewnością ciekawe, choć rewolucja ta nie odbędzie się bez ofiar. 
 
Możesz samodzielnie sprawdzić działanie tej technologii, korzystając ze znajdującej się tutaj wersji demonstracyjnej


www.swiatobrazu.pl