14 września 2022, 13:25
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1828 razy

Sztuczna inteligencja pokazuje, co działo się poza ramą słynnych obrazów

Sztuczna inteligencja pokazuje, co działo się poza ramą słynnych obrazów

DALL-E otrzymało nową funkcję - nazwaną outpainting, czyli opcję pozwalającą użytkownikom na rozszerzenie obrazu poza jego pierwotną ramę, tak aby móc wyobrazić sobie, co działo się w szerszym ujęciu danej kompozycji.

Outpainting - nowa niezwykła funkcja w DALL-E

Generator, tworzący na podstawie komend tekstowych obrazy DALL-E jest oparty o rozwiązania sztucznej inteligencji i umożliwia teraz tworzenie szerszych ujęć słynnych obrazów. Przykładowo wziął na warsztat obraz Dziewczyna z perłą pędzla Johannesa Vermeera i rozszerzył pole obrazowe, tak iż stworzył szersze ujęcie, w którym widać zagraconą kuchnię otaczającą modelkę. Tworząc nowe fragmenty obrazu algorytm zachował oryginalną stylistykę płótna. 
 
dall-e
 
Obraz wygenerowany przez DALL-E w oparciu o funkcję Outpainting
 
Outpainting pozwala użytkownikom rozszerzać oryginalne obrazy, tworząc szersze ujęcia w dowolnym współczynniku proporcji. Wprowadzając odpowiednie komunikaty do DALL-E algorytm uwzględnia istniejące elementy wizualne obrazu, tak aby zachować kontekst oryginalnego dzieła. DALL-E użyje cieni, odbić i tekstur do stworzenia tła w oparciu o sztuczną inteligencję. Będzie ono zaprojektowane tak, aby idealnie komponować się z oryginałem. 
 
Ta funkcja różni się od istniejącej już w DALL-E funkcji Inpainting, która służy do ingerowania w oryginalny obraz. W nowej opcji chodzi o to, aby oryginał pozostawić bez zmian, a rozbudowywać jego całe otoczenie. 
 
DALL-E ma wiele innych fascynujących funkcji, które mogą pomagać fotografom - choć w dużej mierze sprawiają, że fotografowie martwią się, czy będą w przyszłości w ogóle potrzebni. Otóż algorytm pozwala np. przy zastosowaniu odpowiednich komend wyostrzać fotografie. Co ciekawe pomimo tak wielu funkcji i imponującego działania DALL-E jest wciąż w wersji beta.  
 
dall-e
 
Wyostrzanie fotografii w DALL-E przy zastosowaniu odpowiednich komend


www.swiatobrazu.pl