8 lutego 2020, 09:03
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1523 razy

Sztuczna inteligencje pozwoliła przenieść kultowy film braci Lumier do jakości 4K

Sztuczna inteligencje pozwoliła przenieść kultowy film braci Lumier do jakości 4K

Denis Shiryaev wykorzystał publicznie dostępną technologię opartą na sztucznej inteligencji, aby przekształcić archiwalny film z 1896 roku i przeskalować go do jakości 4K z 60 klatek/s - Rezultaty, choć nie są doskonałe, to i tak zadziwiają.

Sztuczna inteligencja ożywia stary film w jakości 4K

Do wykonania zaplanowanej przez siebie operacji Shiryaev wybrał kultowy film L'Arrivée d'un train en gare de La Ciota braci Lumier. To 50-sekundowy krótkometrażowy, niemy dokument, który ukazuje wjazd lokomotywy parowej na stację. Obraz ten został po raz pierwszy pokazany publiczności w 1896 roku. Wokół niego krążą legendy mówiące, iż oglądającej go publiczności wydał się na tyle realistyczny, iż zaczęli uciekać z miejsc - wydawało im się, że lokomotywa ich rozjedzie. Wspomniana wyżej historia jest prawdopodobnie tylko mitem (nawet nazywa się ją często "mitem założycielskim kina") i wciąż toczą się dyskusje wokół tego, czy rzeczywiście takie zdarzenie mogło mieć miejsce. 
 
 
Denis Shiryaev wykorzystał do stworzenia nowej wersji kultowego ujęcia dwa programy - DAIN od Google i Gigapixel AI, stworzone przez Topaz Labs. Sztuczna inteligencja obsługiwana przez Gigapixel AI przeskalowała wideo o niskiej rozdzielczości aż do formatu 4K, natomiast DAIN uzupełnił obraz o brakujące klatki. Dzięki temu liczba klatek na sekundę wzrosłą do 60. 
 
Wyniki tego eksperymentu nie są perfekcyjne - momentami pojawiają się charakterystyczne wygładzania i specyficzne artefakty, związane zarówno z samym obrazem, jak i ruchem ludzi oraz obiektów. Niemniej podczas oglądania na większości urządzeń i dla większości niewprawionych widzów efekt będzie zdumiewający. Usiądź zatem wygodnie i sprawdź, czy będziesz miał odruch podarwania się z miejsca i ucieczki przed wyjeżdżającą z ekranu lokomotywą.
 
Czy wykorzystanie sztucznej inteligencji oznacza drugie narodziny kina? Czas pokaże…


www.swiatobrazu.pl