24 lipca 2018, 13:30
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 40498 razy

Zanim kupisz... tablet graficzny

Zanim kupisz... tablet graficzny

Tablet graficzny nie jest może najpopularniejszym akcesorium w pracowni fotografa, ale z pewnością warto się nim zainteresować. W nieporównywalnym stopniu poszerza możliwości w trakcie edycji fotografii w cyfrowej ciemni, zwiększając precyzję m.in. podczas maskowania, stemplowania czy zaznaczania. Dodatkowo przyspiesza pracę oraz oferuje większą ergonomię niż myszka. Uzupełnieniem są przyciski funkcyjne, obsługa gestów i funkcje dotykowe. Nie jest to drogie urządzenie – podstawowe, w pełni funkcjonalne produkty kosztują nieco ponad 300 zł. W takim razie, na który model postawić?

Sposoby wykorzystania tabletów graficznych i metody pracy z poszczególnymi modelami zostały bardzo obszernie przedstawione w poniższej serii poradników. Zajrzyj do nich, jeżeli te zagadnienia nie są Ci jeszcze znane – z pewnością znajdziesz w nich szereg przydatnych wskazówek.

Przejdźmy zatem do wyboru sprzętu.

Kwestia podstawowa - producent

W świecie tabletów graficznych zdecydowanie liderem jest Wacom. Większość grafików  poleca tego producenta, odradzając jednocześnie eksperymentowanie z innymi markami. Nie są to czcze słowa – w rzeczywistości tablety graficzne Wacom charakteryzują się świetną jakością i znakomitą precyzją działania. Jednocześnie ceny są bardzo przystępne, stąd adresatami tych tabletów nie są jedynie profesjonaliści. Gama produktów Wacom obejmuje różne typy i rozmiary urządzeń, dostosowanych do różnorodnych potrzeb użytkowników. 

tablet graficzny

Niekwestionowanym liderem rynku tabletów graficznych jest Wacom.

Tablet graficzny - rodzaje

Tablety graficzne można podzielić przede wszystkim na tradycyjne, obejmujące podstawę z powierzchnią roboczą i piórko, wyposażone w ekran LCD, a także będące samodzielnym komputerem. Dostępne są również wersje mobilne i specjalistyczne, wśród których wyróżnia się rozwiązania takie jak np. cyfrowe notatniki czy tablety do podpisów. 

tablet graficzny

Podstawowe modele, takie jak np. Wacom Intuos, składają się z panelu z przestrzenią roboczą i piórka.

tablet graficzny

Wacom Intuos Pro Paper Edition umożliwia stworzenie szkicu, a następnie przeniesienie go do komputera. Urządzenie to jest adresowane do grafików, choć w specyficznych sytuacjach może być przydatne fotografom.

tablet graficzny

Bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone w monitor LCD, który wyświetla widok ekranu. Urządzenia tego typu można kalibrować, aby uzyskiwać odpowiednią kolorystykę. Na powyższej fotografii znajduje się Wacom Cintiq.

tablet graficzny

Wacom MobileStudio Pro to w rzeczywistości samodzielny komputer, który nie wymaga do pracy zewnętrznych urządzeń.

tablet graficzny

Tablety graficzne, takie jak np. Wacom Bamboo Folio, umożliwiają tworzenie szkiców i notatek, a następnie przenoszenie ich do urządzeń mobilnych i komputera oraz przechowywanie w chmurze. 

tablet graficzny

Wacom STU-530 to specjalistyczne urządzenie do podpisów elektronicznych. Znajdzie zastosowanie w sklepach i instytucjach, gdzie konieczne jest potwierdzanie tożsamości.

[kn_advert]

Rozmiar tabletu graficznego

Poszczególne serie produktów dostępne są zazwyczaj w 3 wersjach, oznaczanych rozmiarami niczym ubrania – S, M i L. Gabaryty całego tabletu różnią się od jego przestrzeni roboczej, która jest mniejsza. Wyznaczają ją wypustki lub diody. Aby poznać konkretne parametry konieczne jest zajrzenie do specyfikacji urządzenia. 
 
Który w takim razie rozmiar wybrać? Odpowiadając na to pytanie, przypomnę sposób pracy tabletu graficznego. Jego przestrzeń robocza odpowiada całej powierzchni ekranu, tak więc przesuwanie piórkiem w danym obszarze spowoduje przesunięcie kursora w tym samym miejscu na monitorze. Przykładowo, aby wykonać ruch kursorem po linii prostej od prawej krawędzi wyświetlacza do jego środka, należy wykonać taki sam ruch po powierzchni tabletu. 
 
To bardzo istotne dla wyboru omawianych urządzeń, gdyż korzystanie z dużych tabletów (np. o rozmiarach 430x287 mm czyli odpowiadających modelowi Wacom Intuos Pro L) wymaga wykonywania bardziej zamaszystych ruchów, co sprawia, że urządzenia tego typu są adresowane do grafików i malarzy przyzwyczajonych do pracy z dużym płótnem. Fotografom w zupełności wystarczą małe tablety w rozmiarach S (czyli o wielkości aktywnego obszaru roboczego 152x95 mm). Dodatkowo zajmują mało miejsca na biurku i można je z łatwością zabrać w podróż. Rozmiar M (338x219 mm dla Wacom Intuos Pro M) może być przydatny podczas pracy z 2 monitorami, gdy zechcesz swobodnie obsługiwać całą przestrzeń połączonych ekranów. Wariant ten będzie również korzystny podczas pracy na dużym monitorze UHD. 
 
tablet graficzny
Tablety graficzne dostępne są w różnych rozmiarach. Powyżej znajduje się porównanie Wacom Intuos Pro w rozmiarach S i M. 
 

Rozdzielczość

W przypadku tabletów graficznych ten parametr jest określany poprzez lpi, co oznacza linie na cal. Jest to parametr, którego omówienie stanowi temat na osobny artykuł, tak więc pozwolę sobie uprościć sprawę, podsumowując to w ten sposób: prostsze modele tabletów graficznych oferują rozdzielczość 2540 lpi, która jest wystarczająca dla monitorów Full HD. W przypadku korzystania z rozdzielczości UHD może zaistnieć potrzeba korzystania z tabletu oferującego większą rozdzielczość, np. Intuos Pro. 

Czułość i rodzaj piórka

Podstawowe modele tabletów oferują np. 4096 poziomy nacisku (Wacom Intuos), natomiast zaawansowane nawet 8129 (Wacom Intuos Pro). Co oznacza ten parametr? Umożliwia on rozróżnianie z jaką siłą użytkownik przyciska rysik do powierzchni tabletu, co jest niezwykle przydatne podczas używania pędzli. Warto przy tym pamiętać, że ultra wysoka czułość jest niezbędna osobom malującym lub rysującym w programach graficznych, fotografowie raczej nie będą wykorzystywać całego potencjału takiego bardzo wrażliwego piórka. Z tego powodu zdecydowanie wystarczającym urządzeniem będzie nawet podstawowy model tabletu graficznego. 

tablet graficzny

Nawet proste modele, takie jak np. Wacom Intuos, oferują wysoką czułość nacisku piórka.

Podobnie rzecz się ma z rozpoznawaniem kąta trzymania piórka. Są to narzędzia adresowane do grafików, choć oczywiście programy takie jak Adobe Photoshop pozwalają na rozmycie granicy pomiędzy fotografią i grafiką, stąd często użytkownicy łączą w sobie obydwie profesje. Tutaj decydujące są osobiste preferencje, warto jednak pamiętać, że dla podstawowego zastosowania tabletu graficznego w cyfrowej ciemni funkcje te nie są niezbędne. Niemniej mogą być przydatne przy bardzo precyzyjnym retuszu czy maskowaniu. 

tablet graficzny

W sprzedaży dostępne są specjalistyczne pióra adresowane do grafików i malarzy. Przykładem jest Wacom Airbrush, który wiernie odwzorowuje nakładanie tuszu.

Tym co z pewnością przyda się każdemu fotografowi są przyciski funkcyjne umieszczone w obudowie piórka. Ich działanie można dostosować do własnych potrzeb, jednakże podstawowym przeznaczeniem jest odzwierciedlanie działania lewego i prawego przycisku myszy. Ponadto piórka są zakończone dodatkowym przyciskiem, które przypomina gumkę ołówka. Skojarzenie nie jest przypadkowe, gdyż właśnie w ten sposób jest zazwyczaj wykorzystywane. Oczywiście jego działanie też można dopasować do własnych preferencji. 

tablet graficzny

Wacom Pro Pen 2 wykorzystuje 2 przyciski funkcyjne i dodatkowy umieszczony na jego końcu.

Przeważnie w zestawie z tabletem sprzedawane są zapasowe rysiki do piórka. Ich zużycie zależy od częstotliwości korzystania z urządzenia, siły nacisku podczas pracy (co jest nieco podobne do pracy tradycyjnym długopisem – niektórzy odruchowo mocniej przyciskają go do kartki) i kąta trzymania rysika. Zazwyczaj ich wymiana następuje po dłuższym czasie, a nawet jeżeli zdarzy Ci się szybciej zużywać końcówki, to zapasowe elementy kosztują kilka złotych. Nie jest to więc kwestia, o którą trzeba się specjalnie martwić podczas zakupu tabletu. 

tablet graficzny

Tablety graficzne mają w zestawie zapasowe rysiki, a ponadto ich zakup nie stanowi zbyt dużego wydatku.

Obsługa gestów, funkcje dotykowe i dodatkowe przyciski

Tablet graficzny to nie tylko przestrzeń robocza i piórko – urządzenia mogą zaoferować o wiele więcej w celu zapewniania komfortowej i płynnej pracy. Bardzo przydatne są przyciski funkcyjne i obsługa gestów. Do klawiszy można przypisać konkretne funkcje, takie jak np. cofnij, kopiuj czy zapisz. Oprogramowanie tabletu pozwala na przypisanie dowolnego skrótu klawiszowego. 
 

tablet graficzny

Wacom Intuos Pro ma przyciski funkcyjne i pierścien dotykowy Touch Ring, pozwalające na wygodne i intuicyjne sterowanie oprogramowaniem. 

 
Praktyczne są również gesty, które umożliwiają np. powiększenie, pomniejszenie lub obrócenie fotografii. Część modeli umożliwia jednoczesne wykonywanie gestów i rysowanie, stąd w czasie ich wykorzystywania nie trzeba odrywać piórka od przestrzeni roboczej. Tablety graficzne są przeważnie wyposażone w funkcje rozpoznawania opartej dłoni, dzięki czemu nie dochodzi do irytującej i niewygodnej sytuacji, gdy trzeba trzymać nadgarstek w powietrzu. Najlepiej stawiać na modele wyposażone w ww. opisane funkcje. 
 
tablet graficzny
 
Obsługę gestów oferuje m.in. Wacom Intuos Photo.
 

Interfejs

Większość tabletów graficznych komunikuje się za pomocą kabla USB. Istnieją modele bezprzewodowe, a cel ich zastosowania jest jeden – wygoda. Do tabletu można zakupić specjalny zestaw akcesoriów, który pozwala na bezprzewodową komunikację z komputerem. Warto jednak pamiętać, że stosowanie takiego rozwiązania wymaga ładowania baterii.

Dodatkowe oprogramowanie i akcesoria

Tablety graficzne są często dostępne wraz z oprogramowaniem graficznym, do którego dostęp użytkownik otrzymuje po zakupie. Liczba i konkretne rodzaje aplikacji uzależnione są od poszczególnych modeli. Przykładowo nabywca tabletu Wacom Intuos CTL-6100WL może pobrać programy Corel® Painter® Essentials™ 6, Corel® Aftershot™ 3 i CLIP STUDIO PAINT PRO. Jednocześnie osoby  kupujące ten tablet w wersji charakteryzującej się mniejszymi rozmiarami mogą pobrać tylko 1 lub 2 z ww. aplikacji. Opłacalność poszczególnych ofert należy ocenić samodzielnie, gdyż jest uzależniona od aktualnej ceny zarówno zestawu, jak i poszczególnych programów oraz od obsługiwanego środowiska. Niemniej dobrze jest o nich pamiętać.

Wacom i inni producenci oferują do swoich urządzeń akcesoria. Większa część asortymentu obejmuje elementy zapasowe i systemy bezprzewodowe, jednakże są wśród nich dodatki, takie jak np. podstawki pod pióro. Co prawda niemal wszystkie urządzenia mają mocowanie na rysik, ale taki dedykowany uchwyt jest dużo wygodniejszy. 

tablet graficzny

Przy intensywnym korzystaniu z tabletu graficznego warto rozważyć zakup narzędzia ułatwiajacego wymianę rysików.

tablet graficzny

Podstawka pod pióro to bardzo praktyczny dodatek. Nie zawsze będzie konieczny jego osobny zakup, gdyż wiele modeli jest sprzedawanych w zestawie z takim uchwytem.

tablet graficzny

Mobilnym użytkownikom przyda się etui. Chociaż Wacom sprzedaje dedykowane pokrowce, zastosowanie znajdzie również torba na ultrabooka.

tablet graficzny

Specjalne rękawiczki zwiększają wygodę podczas długotrwałej pracy z tabletem. W gorące dni wchłaniają pot, eliminując nieprzyjemne przyklejanie się dłoni do powierzchni urządzenia.

Wybór konkretnego modelu nie jest trudnym zadaniem – większe obawy dotyczą zwykle korzystania z tabletu graficznego. Jego użytkowanie i nauka obsługi może początkowo wydawać się trudna, jednakże po pewnym czasie spędzonym z tego typu akcesorium okazuje się, że staje się nie do zastąpienia, a praca w cyfrowej ciemni za pomocą myszki wydaje się przykrą koniecznością. Dlatego zdecydowanie polecam wyposażenie swojego atelier w tablet graficzny.

Wokół tematu

 

XP-Pen – wschodząca gwiazda na rynku tabletów graficznychCzy zaopatrzenie się w wysokiej klasy tablet piórkowy musi się wiązać z ponoszeniem dużych wydatków? Do czego w ogóle fotografowi mogłoby być potrzebne takie urządzenie? Skąd się wzięła marka XP-Pen i co ma nam do zaoferowania? Odpowiedzi na te pytania znajdzi... więcejwww.swiatobrazu.pl