28 października 2013, 09:30
Autor: Sabina Sierosławska
czytano: 4706 razy

Tadeusz Mazowiecki na zdjęciach Chrisa Niedenthala

Tadeusz Mazowiecki na zdjęciach Chrisa Niedenthala

W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1945 roku. Oficjalna strona internetowa Prezydenta RP przyjęła czarno-białe barwy. Czytamy na niej: "Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry".

Tadeusz Mazowiecki był współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny, a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Następnie Mazowiecki działał na forum międzynarodowym, będąc od 1992 r. Specjalnym Wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. W ostatnich latach był jednym z najważniejszych doradców prezydenta Bronisława Komorowskiego.
 
Chris Niedenthal, Brytyjczyk polskiego pochodzenia, fotografował przemiany polityczne w Polsce i krajach sąsiednich, na swoich zdjęciach wielokrotnie uwiecznił Tadeusza Mazowieckiego.
 
 
Fot. Chris Niedenthal 
 
 
 
Fot. Chris Niedenthal 
 
 
 
Fot. Chris Niedenthal 
 
Chris Niedenthal – jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Jako absolwent London College of Printing w 1973 roku przyjechał do Polski, aby pracować jako tzw. "wolny strzelec" i pozostał tu do dziś. Jego prace stanowią fotoreportaż z wydarzeń historii współczesnej – obrazy rzeczywistości, szarej prawdy, dokument codzienności. Od początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem "Newsweek". Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla czasopisma "Time". To właśnie fotografie dokumentujące przemiany polityczne w Polsce i krajach sąsiednich przyniosły mu sławę. Jest autorem najbardziej charakterystycznego zdjęcia z czasu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – Czas Apokalipsy, wykonanego 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie. Wśród tytułów, z którymi współpracował, są także m.in. "Der Spiegel", "Geo", "Stern". W roku 1986 został laureatem konkursu World Press Photo, za umieszczony na okładce pisma "Time" portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Jánosa Kádára. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF. W 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.
 
[kn_advert]
 


www.swiatobrazu.pl