Tajniki cyfrowego systemu strefowego - poradnik

Tajniki cyfrowego systemu strefowego - poradnik

Fotografia cyfrowa na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie prosta. Ot co - pstryk i zdjęcie gotowe, a jakby tego było mało, od razu można zobaczyć efekt. Nic bardziej mylnego! Jeżeli chcesz robić idealne zdjęcia, świetnie skomponowane, perfekcyjne pod względem technicznym, musisz opanować całkiem spory obszar wiedzy. Zaliczają się do niego informacje na temat ekspozycji oraz systemu strefowego.

Prezentujemy fragment książki "Tajniki ekspozycji i systemu strefowego dla fotografów cyfrowych" wydanej przez wydawnictwo Helion pod patronatem SwiatObrazu.pl.

Cyfrowy system strefowy


Ansel Adams swoje prekursorskie dzieło, w którym po raz pierwszy opisał system strefowy, czyli Camera and Lens, opublikował w 1948 roku. Do tego czasu wiedza techniczna o fotografii była zrozumiała wyłącznie dla inżynierów i chemików ze względu na wiele skal logarytmicznych i tabel ekspozycji. Adams uprościł to do systemu identyfikowania i kontrolowania dziesięciu różnych tonów, które oznaczył rzymskimi cyframi od I do X. Ta metoda umożliwiła wyobrażenie sobie rezultatu danej ekspozycji i stworzenie odbitki, która odpowiadała intencjom fotografa. Jednak mimo że było to uproszczenie technicznego procesu fotografowania i wywoływania odbitek, system strefowy powszechnie uważano za trudny do opanowania, a jego pełne wykorzystanie wiązało się z nużącą procedurą testowania.

Błyskotliwie wyjaśnione przez Adamsa reguły można zastosować do współczesnej fotografii cyfrowej. Technologia cyfrowa oferuje stopień precyzji, który znacznie wykracza poza możliwości tradycyjnej metody Adamsa. Kompletny test stref można wykonać w niespełna jeden dzień fotografowania i oceny uzyskanych zdjęć, przez co stał się użyteczny dla zwykłego fotografa.

Aby w pełni docenić ten system, musisz znać procedurę testowania i kalibrowania swojego zestawi narzędzi do uzyskiwania zdjęć cyfrowych. Musisz "przed naciśnięciem spustu" wiedzieć, jak zachowują się Twoje narzędzia, abyś miał pewność, że zdjęcia będą na określonym poziomie. System strefowy ma na celu umożliwienie wyobrażenia sobie zawczasu końcowego efektu, a współczesna technologia cyfrowa sprawiła, że jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że nie musisz testować sprzętu. Opisana tu procedura jest bardzo przydatna, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości efektach pracy, i każdy fotograf powinien ją rozważyć przed rozpoczęciem sesji. Zanim przejdziemy do konkretów, opiszę konceptualne podstawy tworzenia wysokiej jakości zdjęć.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem