16 stycznia 2012, 08:11
Autor: Patrycja Siwiec
czytano: 3559 razy

Tanecznym krokiem w kierunku sądu

Tanecznym krokiem w kierunku sądu

W USA lepiej uważać na fotografowanie w przestrzeni miejskiej. Zdjęcie Mike’a Hipple, z kultową rzeźbą "Dance Footprints" w tle, stało się popularne. Fotograf sprzedał je agencji fotograficznej, a artysta pozwał go o naruszenie praw autorskich.


Prawna batalia pomiędzy fotografem Mikiem Hipple, a rzeźbiarzem Jackiem Mackie zakończyła się dla Hipple przegraną. Wszystko zaczęło się od zdjęcia reporterskiego, na którym  jednym z głównych akcentów jest rzeźba autorstwa Mackie.

"Wszyscy mogą fotografować sztukę w przestrzeni miejskiej. Mogą udostępniać te zdjęcia na serwisach społecznościowych, oprawiać w ramki i dawać w prezencie rodzinie. To co zrobił pan Hipple i co było podstawą mojego pozwu, to ich komercyjne wykorzystywanie przez fotografa"- tak rzeźbiarz tłumaczył swoją decyzję. Hipple kontrargumentował, że Dance Footprints są własnością publiczną, sfinansowaną przed budżet miasta Seattle. Po pewnym czasie spuścił z tonu. Dowiedział się, że Jack Mackie będzie domagać się od niego ponad 60 000 dolarów zadośćuczynienia.

To nie pierwszy taki pozew artysty. Wcześniej wytoczył proces orkiestrze symfonicznej z Seattle, za to, że w swoim promocyjnym filmie wykorzystała tę samą rzeźbę. W efekcie muzycy musieli zapłacić  rzeźbiarzowi 1000 dolarów zadośćuczynienia.

[kn_advert]

"Pomysł na rzeźbę przedstawiającą kroki taneczne narodził się 27 lat temu. Są to kroki dwojga  tańczących ludzi" - mówi artysta. Inspiracją była dla niego ulica. Ludzie, którzy pośpiesznie się wymijają, wpadają na siebie. W codziennym ulicznym pędzie dostrzegł elementy uporządkowanej choreografii.

Racje artysty są jak najbardziej uzasadnione z prawnego punktu widzenia. Jednak trudno się oprzeć wrażeniu, że obrotny rzeźbiarz postanowił odcinać kupony od własnego utworu artystycznego. Wyobrażacie sobie podobną sytuację w Polsce?


Mike Hipple prawa autorskie

Fot. Mike Hipple, źródło: Petapixel
 

Mike Hipple prawa autorskie

Jack Mickie na tle kroków, źródło: www.seattlepi.com

 www.swiatobrazu.pl