4 grudnia 2008, 16:15
Autor: Piotr Madura
czytano: 42512 razy

Tani i dobry, czy dobry bo tani? Test aparatu Pentax M60

Tani i dobry, czy dobry bo tani? Test aparatu Pentax M60

Poszukując małego, kompaktowego aparatu, kierujemy się przede wszystkim ceną i jego możliwościami. Przyglądnijmy się zatem aparatowi Pentax M60, który chociaż reprezentuje najniższą półkę cenową, to pod kilkoma względami sprawia wrażenie aparatu wyższej klasy i za taki można go uważać.

WYGLĄD
Pod względem jakości wykonania i użytych materiałów Pentax M60 bardzo dobrze wypada na tle konkurencji. Korpus aparatu to połączenie plastiku i metalu, co widoczne jest zwłaszcza gdy weźmie sie aparat do ręki. Niewielkie wymiary, zimna w dotyku i nieco ciężka obudowa oraz chromowane wstawki sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z kompaktem z wyższej półki.

 
 
Sam design aparatu nie rzuca na kolana, ale też nie powoduje, że musimy się do niego przyzwyczajać. Jest po prostu elegancki, stonowany i pasuje zarówno do stroju sportowego, jak i garnituru, więc nie ma czego się wstydzić.

Jak widać na wykonanych przez nas fotografiach, aparat w czarnej wersji komponuje się dobrze z każdym rodzajem ubrania. Chciaż tego nie polecamy, to obudowa jest na tyle solidna i smukła, że można nosić aparat w tylnej kieszeni jeansów i nic mu się nie stanie, pod warunkiem że będzie wyłączony.

 

OCENA W KATEGORII: JAKOŚĆ WYKONANIA (6/6)
 
 
ERGONOMIA
Spośób obsługi aparatu nie jest już tak dopracowany jak obudowa. Chociaż utrzymanie aparatu w ręce nie sprawia trudności, to do obsługi jego menu fotograficznego trzeba się przyzwyczaić. Przyciski umiejscowione są w dobrym miejscu i nie ma problemu z dostępem do nich za pomocą prawego kciuka. Przycisk włączania zasilania oraz spust migawki są ładnie schowane w obudowie, dzięki czemu o przypadkowym uruchomieniu aparatu nie ma mowy.

 
 
 
 
 

 
 

OCENA W KATEGORII: ERGONOMIA (5/6)

 

 

Wygląd i ergonomia


Fotografowanie i optyka

FOTOGRAFOWANIE
Trzecim elementem, który sprawia, że używanie aparatu jest przyjemne i mamy świadomość, że panujemy nad urządzeniem, jest wewnętrzne oprogramowanie. Niestety, w przypadku Pentaxa M60 intuicyjność poruszania się po menu jest dyskusyjna. Spowodowane jest to niewygodnym sposobem włączania trybu wyboru scen, takich jak portret, krajobraz, fajerwerki i tym poodbne. Pozostałe funkcje dostępne są z poziomu czterostronnego wybieraka z guzikiem OK na środku oraz jednego na dole, który obsługuje zdefiniowany tryb. Włączanie podlgądu wykonanych zdjęć nastepuje po naciśnięciu guzika z ikoną play. 

Menu wyboru trybów tematycznych cz.I  Menu wyboru trybów tematycznych cz.II
Szczegółowe dane w trybie odtwarzania.

Szczegółowe dane podczas fotografowania.

Menu wyboru trybu pracy lampy byłskowej. Menu trybu wybory pracy autofokusa.
Menu wyboru zdjęć seryjnych oraz samowyzwalcza. Wyświetlacz LCD wyłączony.

 

OCENA W KATEGORII: FOTOGRAFOWANIE (4/6)

 

OPTYKA
Niestety, jest to jeden z najsłabszych o ile nie najsłabszy element aparatu. Podczas fotografowania pod światło powłoki antyrefleksyjne radzą sobie dobrze i skutecznie chronią przed spadkiem kontrastu. Natomiast większym problemem jest słaba rozdzielczość, co widoczne jest zarówno w centrum kadru jak i na brzegach. Możliwe, że część winy ponosi za to zbyt silnie działający algorytm odszumiający, który wraz z artefaktami rozmywa także zarejestrowane detale. Na skrajnych ogniskowych i brzegach kadru sytuacja wygląda najgorzej - obraz traci zarówno ostrość, jak i kontrast. Z tego względu lepiej pozostać przy tematach portretowych, gdzie główny motyw zajmuje środkową częśc kadru, a detale na brzegach nie są tak istotne.

 

Ostrość obiektywu

Centrum kadru (wycinek 1:1) Prawy narożnik kadru (wycinek 1:1)

 

Aberracja chromatyczna

Ogniskowa 36mm (pełen kadr) Ogniskowa 36 mm (wycinek 1:1)
Ogniskowa 180 mm (pełen kadr)
Ogniskowa 180 mm (wycinek 1:1)

 

Praca pod światło

Jak widać aparat dobrze radzi sobie w pracy pod światło. Kolorowe flary zdarzają się stosunkowo rzadko.

 

Zakres ogniskowych

Zdjęcie wykonane na ogniskowej 36mm
Zdjęcie wykonane na maksymalnej ogniskowej 180mm

 

Jeśli coś dobrego można powiedzieć o zastosowanym obiektywie to to, że ma szeroki jak na tę klasę kompaktów zakres ogniskowych. Zaczynający się od 36 milimetrów a kończący na  180 mm, 5-krotny zoom w aparacie kosztującym niecałe 600 PLN to z marketingowego punktu widzenia dobre posunięcie. Szkoda tylko, że zakres ten okupiony jest słabą jakością optyki. Aberracja pojawia się na zdjęciach w zasadzie tylko przy bardzo kontrastowych scenach i przepaleniach.

 

 

OCENA W KATEGORII: OPTYKA (3/6)

 



Autofokus, stabilizacja obrazu, LCD, matryca CCD

USTAWIANIE OSTROŚCI
Na tym polu aparat radzi sobie całkiem nieźle i napewno nie gorzej niż jego konkurencja. Autofokus wykonuje swoją pracę należycie, więc trudno mieć do niego jakiekolwiek zastrzeżenia, tym bardziej że w trybie punktowym jest bardzo czuły i pozwala na zogniskowanie nawet na małych detalach.

 

 

OCENA W KATEGORII: SYSTEM AUTOFOCUS (5/6)

 

STABILIZACJA OBRAZU
Nad tym elementem nie będziemy się rozpisywać, ponieważ jedyny system stabilizacji, jaki znajdziemy w tym aparacie, to tak zwana stabilizacja cyfrowa. Polega ona na podniesieniu czułości matrycy i skróceniu czasu naświetlania. Czy taka zmiana parametrów skutkuje, można zobaczyć w tabeli z testem ISO. Ogólnie rzecz ujmując to działa ona na tej samej zasadzie co funkcja Auto ISO, która samoczynnie zmienia wartość czułości w zależności od panujących warunków oświetleniowych i ustawionej ogniskowej.

 

 

OCENA W KATEGORII: STABILIZACJA OBRAZU (2/6)

 

WYŚWIETLACZ LCD
Przekątna 2,5 cala i 230 tysięcy pikseli w M60 to obecnie minimum przyzwoitości, jaką kompakt z 2008 roku mieć powinien. W testowanym Pentax M60 obraz na ekranie LCD był czytelny i klarowny. Kolory na nim nieznacznie rożniły się od zarejestowanych przez aparat. Podsumowując można uznać, że ekran LCD w tym modelu jest bardzo dobry jak na tę klasę sprzętu.

 

OCENA W KATEGORII: WYŚWIETLACZ LCD (5/6)

 


JAKOŚĆ OBRAZU
Niestety, jakość zdjęć jaką oferuje Pentax M60 jest słaba. Widocznie największe problemy ma w słabym i sztucznym świetle, kiedy matryca szumi mocniej i aparat ma drobne problemy z właściwym oddaniem kolorów. W słoneczny dzień zdjęcia wychodzą o wiele lepiej a ich kolorystyka jest prawidłowa. Ze względu na słabą ostrość i problemy z zaszumieniem realna rozdzielczość zdjęć to tak naprawdę nie więcej niż 2-3 megapiksele. W jakim stopniu wzrasta poziom zakłóceń na poszczególnych czułościach, zaprezentowaliśmy w tabelce poniżej. Są to wycinki 1:1 z pełnych kadrów.

ISO 64 ISO 100
ISO 200 ISO 400
ISO 800 ISO 1600
 
ISO 3200  

 

 

OCENA W KATEGORII: JAKOŚĆ OBRAZU (4/6)

 

Filmowanie, podsumowanie i przykładowe zdjęcia


FILMOWANIE
Pentax M60 rejestruje filmy w rodzielczości 640x480 pikseli przy prędkości 30 kl/s. Podczas filmowania działa cyfrowa redukcja drgań, i jest to chyba jedyny tryb, w którym cyfrowa stabilizacja spełnia swoje zadanie nie pogarszając jakości obrazu. Wykonane nim filmy sa dobrej jakości, oczywiście jeśli aparat ma do dyspozycji odpowiednią ilość światła.

 
 
OCENA W KATEGORII: FILMOWANIE (3/6)



PODSUMOWNIE
Pentax M60 to ciekawy aparat z dużymi możliwościami. Pięciokrotny zoom, szybki procesor, mnogość funkcji, bardzo kompaktowe rozmiary i solidna elegancka obudowa sprawiają, że chce się go nosić przy sobie. Nie straszne mu zarysowania i ciasne przestrzenie w kieszeniach spodni. Niestety, dopóki nie obejrzymy wykonanych nim zdjęć na komputerze, dpóty będziemy w pełni usatysfakcjonowani tym jaki jest i co potrafi. Duże cięcia kosztów oderzyły w kluczowe elementy odpowiadające za jakość zdjęć, czyli w matrycę i optykę. Na szczęście gdy weźmiemy pod uwagę jego niską cenę i dużo większe możliwości niż konkurencji z tej samej półki, to ocena nie jest już tak krytyczna. Jeśli więc ktoś szuka taniego aparatu na wycieczki i do rodzinnego fotografowania, to powinien zainteresować się Pentaxem M60, oczywiście pod warunkiem że jest w stanie zaaceptować przeciętną jakość zdjęć.

 


PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA

ISO 64 | 1/500 | F5.6 | 36 mm ISO 64 | 1/400 | F4.0 | 42 mm
ISO 125 | 1/60 | F4.4 | 51 mm ISO 64 | 1/400 | F5.4 | 36 mm | -0.7 EV
ISO 200 | 1/60 | F4.6 | 62 mm ISO 64 | 1/60 | F3.6 | 36 mm
ISO 64 | 1/30 | F4.8 | 80 mm | -0.7 EV
ISO 64 | 1/50 | F3.5 | 36 mm
ISO 500 | 1/250 | F5.6 | 180 mm ISO 200 | 1/250 | F5.6 | 180 mm




OCENA W KATEGORII: CAŁOKSZTAŁT (4/6)
 
 
 

Wszystkie wykonywane podczas testu zdjęcia i filmy zapisywane
były na karcie SanDisk SD Ultra II USB Plus o pojemności 2 GB.
 
 
 
 

 Dziękujemy firmie Apollo Electronics Sp. z o.o. za wypożyczenie aparatu Pentax M60 do testu.

 

 



www.swiatobrazu.pl