13 sierpnia 2022, 08:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2340 razy

Teleskop wykonany z wielu obiektywów firmy Canon poluje na galaktyki

Teleskop wykonany z wielu obiektywów firmy Canon poluje na galaktyki

Firma Canon nawiązała współpracę z australijskim uniwersytetem - w efekcie połączono 10 obiektywów Canon EF 400 mm f/2,8 L IS II w tak zwany Teleskop Hunstmana, aby badać niebo półkuli południowej.

Obiektywy Canon posłużyły do stworzenia ultra wydajnego teleskopu

Nowatorska konstrukcja teleskopu wykonana przez Macquarie University przy wsparciu firmy Canon będzie wykorzystywana do wyszukiwania i badania ultra słabych galaktyk i obiektów astronomicznych z Australii. Teleskop ten inspirowany jest masywną konstrukcją teleobiektywów Dragnfly, która składa się z 24 teleobiektywów Canon 400 i jest wykorzystywana w USA.
 
obiektywy Canon
 
Teleskop Huntsmana opracowany na podstawie teleobiektywów Canona
 
Obiektywy 400 mm II generacji zostały wybrane ze względu na ich doskonałe właściwości przeciwodblaskowe, które są efektem pokrycia soczewek nano-powłokami. Powlekana matryca kontrastuje z konwencjonalnym teleskopem lustrzanym, którego niedoskonałe wypolerowana powierzchnia może wprowadzać subtelne błędy, które przeszkadzają w obserwowaniu słabych, rozproszonych struktur otaczających galaktyki.
 
Ponadto każda soczewka w układzie jest wyposażona w pojedynczy detektor o szerokim polu obejmującym 6 stopni kwadratowych. Dzięki wielu nadmiarowym liniom widzenia, Huntsman jest w stanie osiągnąć niezwykle dokładne modelowanie emisji nocnego nieba i uzyskać ultra wyraźne odwzorowanie wszechświata. 
 
Teleskop Huntsmana znajdujący się w Obserwatorium Siding Spring niedaleko Coonabarabran w Nowej Południowej Walii przeprowadzi głębokie przeglądy nieba południowego, tak aby zapewnić naukowcom wyjątkową wiedzę na temat powstawania i ewolucji galaktyk. Pomoże w odpowiedzeniu na pytanie odnośnie sposobów powstawania galaktyk, ich wzrostu, wchodzenia w interakcje z otaczającymi je strukturami, a także co się dzieje, gdy galaktyki się zderzają ze sobą. 
 
obiektywy Canon
 
Obserwatorium Siding Spring niedaleko Coonabarabran w Nowej Południowej Walii
 
obiektywy Canon
 
Mgławica Oriona widziana przez Teleskop Huntsmana. / Fot. Sarah Caddy
 
Prace Teleskopu Huntsmana będą miały kluczowe znaczenie dla zrozumienia, co może się stać, jeśli Droga Mleczna zderzy się z ze swoją sąsiadką - Galaktyką Andromedy. Według modeli teoretycznych zdarzenie to ma mieć miejsce za 4,5 miliarda lat. 
 
"Teleskop Huntsmana jest pionierem w sposobie, w jaki oglądamy nasze południowe niebo, rejestrując obrazy najsłabszych struktur galaktyk, których konwencjonalne teleskopy po prostu nie są w stanie obserwować" komentuje dr Lee Spitler, główny badacz w ośrodku. Dodaje, iż "zdolność do obserwowania zderzających się galaktyk i poszukiwania najsłabiej świecących i najmniejszych galaktyk w kosmosie pomoże nam zrozumieć potencjalny los Drogi Mlenczej w odległej przyszłości". 
 


www.swiatobrazu.pl