22 kwietnia 2009, 19:00
Autor: Teresa Świtkiewicz
czytano: 140835 razy

TEST: Fujifilm FinePix F200EXR

TEST: Fujifilm FinePix F200EXR

Niedawno pisaliśmy o najlepszych produktach, którym europejskie stowarzyszenie czasopism z branży foto oraz wideo TIPA (Technical Image Press Association) przyznało nagrody. Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych produktów znalazł się aparat fotograficzny Fujifilm FinePix F200EXR . Został on nagrodzony w kategorii najlepszy aparat kompaktowy za innowacyjne rozwiązania technologiczne. Sprawdziliśmy co tak na prawdę ma do zaoferowania nowy aparat firmy Fujifilm. Zapraszamy do lektury testu.

Aparat Fujifilm FinePix F200EXR wykonany jest bardzo solidnie. Waga sprzętu sugeruje, że jest on zrobiony z wysokiej jakości materiałów a elektronika wewnątrz wydaję się być skrzętnie ułożona. Design uefektywniają chromowane wstawki. Aparat jest mały, ale nie aż tak mały by nie był poręczny. Przednia część to wysuwany obiektyw oraz mała wbudowana lampa błyskowa.

Na górze umiejscowiony został spust migawki otoczony dźwignią zmiany ogniskowej oraz włącznik ON/OFF. W tylnej części znajduje się ekran LCD, koło trybów fotografowania oraz kilka przycisków funkcyjnych za pomocą, których sterujemy całym oprogramowaniem. W dolnej części znajduje się miejsce na baterię i kartę pamięci oraz metalowe mocowanie statywu umieszczone niemalże na środku. 


 

Wygląd

Obsługa

Obsługa aparatu nie należy do trudnych - wręcz przeciwnie - nie sprawia żadnych problemów. Użytkowanie opiera się głównie na manewrze przyciskami umiejscowionymi po prawej stronie tylnego panelu. Wszystkie zostały bardzo dobrze opisane i dobrze umiejscowione. Wśród nich znajduje się między innymi przycisk F będący głównym menu w trybie fotografowania. Za jaego pomocą można dokonać zmiany ustawień czułości matrycy, zakresu dynamicznego, rozmiaru i jakości zdjęcia, balansu bieli i symulacji filmu. Na tarczy pokrętła trybów fotografowania znajduje się osiem pozycji: Auto, EXR, Automatyka programowa (P), Ekspozycja Manualna (M), Filmy, Światło naturalne, Światło naturalne z lampą, Programy tematyczne (SP).

 

Przycisk głównego menu aparatu otoczony jest kółkiem nawigacyjnym, które umożliwia poruszanie sie po menu i zmianę wszystkich ustawień w aparacie. Oprócz tego za pomocą tych guzików można uruchomić samowyzwalacz, włączyć tryb makro, sterować lampą błyskową, usuwać zdjęcia oraz korygować ekspozycję. Poniżej znajdują się jeszcze dwa przyciski: DIPS pozwalający za zmiany wyświetlanych informacji oraz drugi, oznaczony graficznie odpowiadający za funkcję detekcji twarzy i redukcję czerwonych oczu.

 

menu Fujifilm FinePix F200EXR
Optyka 

Fuji FinePix F200EXR producent wyposażył w obiektyw Fujinon o ogniskowych od 6.4mm do 32.0mm co w ekwiwalencie dla małego obrazka daje wartości 28 - 140 mm - innymi słowy mówiąc 5-krotny zoom.  

28 mm 140 mm

Jest to bardzo użyteczny zakres ogniskowych. Jasność optyki wyrażona jest w wartościach f/3.3 - 5.1. Oprócz zoomu optycznego do dyspozycji jest również cyfrowy - 4x. Obiektyw w normalnym trybie AF ostrzy od 45 cm do nieskończoności, w trybie tele od 80 cm do nieskończoności w trybie makro: szeroki kąt - od 5cm do 80 cm; tele - od 50 cm do 1m.

28 mm
140 mm
4 - krotny zoom cyfrowy

Aberracja chromatyczna występuje bardzo sporadycznie i w bardzo specyficznych warunkach. W tej kwestii obiektyw został dobrze skorygowany. Jeśli chodzi o dystorsję jest widoczna na minimalnej ogniskowej już w momencie wykonywania zdjęcia. Wraz ze wzrostem ogniskowej sukcesywnie zanika.

24 mm - dystorsja

Wykonane tą optyką zdjęcie gwarantuje nam obraz ostry po brzegi kadru. Obiektyw ten to wysokiej klasy konstrukcja. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że bardzo dobrze zachowuje się w pracy pod słońce. Zwykle towarzyszące takim działaniom odblaski są w tym przypadku minimalne.

dobra praca obiektywu pod słońce

 


Matryca 

Matryca w FinePix F200EXR to całkowicie nowa konstrukcja. Nowa technologia EXR opiera się na rozłożeniu kolorów na filtrze w sposób dzięki któremu matryca wytwarza dwukrotnie mniej szumów niż zwykłe sensory CCD. W aparacie dostępne są trzy tryby działania matrycy. Do dyspozycji użytkownika jest Priorytet Wysokiej Rozdzielczości (HR) maksymalizujący rozdzielczość obrazu, Priorytet Wysokiej Czułość ISO i Niskiego Poziomu Szumu (SN) dla wysokiej jakości przy słabym oświetleniu oraz Priorytet Zakresu Dynamicznego (DR) dla lepszego odwzorowania detali obiektów o wysokim kontraście. Matryca ma wymiary 1/1,6 cala i oferuje rozdzielczość 12 megapikseli. Charakteryzuje się dość sporą jak na kompakt dynamiką.  Zakres czułości określony jest od wartości ISO 100 do ISO 3200, jest dostępna również wartość ISO 6400 jednak przy mniejszej o połowe rozdzielczości i ISO 12800 mniejsza czterokrotnie od maksimum.

Test na ISO przeprowadziliśmy w trybie P.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400 (dla 6 megapikseli)
ISO 12800 (dla 3 megapikseli)

Maksymalną, użyteczną wartością jest ISO 400, im wyższa wartość tym obraz jest bardziej zaszumiony. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż powstały szum bardzo zniekształca obraz.

Priorytet Wysokiej Czułość ISO i Niskiego Poziomu Szumu (SN)    F3.3 28 mm 1/13 ISO 1600

 


Ekran LCD 

Fuji Finepix F200EXR wyposażono w 3 calowy ekran TFT LCD wyświetlający 230 tysięcy punktów. Jego jasność można regulować w dziesięciu krokach. Pozwala na dokładne określenie ostrości zdjęcia. Bardzo dobrze oddaje kolorystykę.

Podczas kadrowania ujęcia widzimy prawie całość tego co później uzyskujemy w pliku. O ile ilość wyświetlanych punktów nie jest zachwycająca to jednak jakość wyświetlania jest bardzo dobra. 

 


Fotografowanie

Aparat nie sprawi problemu zarówno osobom - które miały już styczność ze sprzętem fotograficznym, ale również tym - które będą miały okazję fotografować cyfrowo po raz pierwszy. Łatwość dostępu do najważniejszych opcji umożliwi wydobycie z tego aparatu na prawdę dużo. Zacznijmy może od kolorystyki. Otóż F200EXR oprócz ustawień balansu bieli, który można ustawiać manualnie pobierając wzór bieli - jest możliwość ustawienia symulacji filmu. W tej funkcji producent umożliwa dobór odwzorowania barw na przykładzie filmów negatywowych. Do wyboru mamy: PROVIA - idealny do zdjęć różnych obiektów, VELVIA - żywa reprodukcja, idealny do zdjęć pejzaży i natury, ASTIA - delikatniejszy kolor i kontrast, bardziej szary wyglą,  BIAŁO CZARNE, SEPIA. Tryb VELVIA sprawdza się doskonale, dzięki niej można uzyskać niesamowicie nasycone kolory. Większość zdjęć testowych, które można zobaczyć w ostatniej zakładce została wykonana na symulacji filmu VELVIA.

Możliwości fotografowania jest sporo. Na pokrętle trybów znajduje się osiem pozycji, które wymieniliśmy już wcześniej. W skład programów tematycznych (SP) wchodzi zbiór trybów takich jak: Portret, Ulepszony portret, Krajobraz, Sport, Noc, Noc ze statywem, Sztuczne ognie, Zachód słońca, Śnieg, Plaża, Pod wodą, Muzeum, Przyjęcie, Kwiaty, Tekst. Ciekawą nowością jest tryb światło naturalne bez lamy i z jej użyciem. Kiedy korzystamy z tej drugiej opcji aparat wykonuje dwa zdjęcia - jedno bez a drugie z lampą błyskową. Takie rozwiązanie daje możliwość późniejszego nakładania dwóch ujęć na siebie w programie do obróbki grafiki.

Model F200EXR oferuje następujące rozdzielczości zapisu:

Sprzęt posiada stabilizację obrazu opartą na technologii przemieszczania się matrycy, która pozwala uzyskać nieporuszone zdjęcia na czasach w okolicy 1/10 sekundy. Do dyspozycji jest pięć trybów zdjęć seryjnych: Top-3, z szybkością do 1.4 kl./s, Final-3, z szybkością do 1.4 kl./s, Long-period, Top-12 High speed, z szybkością do 5 kl./s, (z rozdzielczością ograniczoną do 3 Mpix), Final-12 High speed, z szybkością do 5 kl./s, (z rozdzielczością ograniczoną do 3 Mpix).

Autofokus może pracować w jednym z trzech dostępnych trybów - centralny, wielopunktowy oraz śledzący. Jego praca nie budzi wątpliwości - jest szybki i celny. Oprócz tego producent wyposażył aparat w detekcję twarzy, która spisuje się przyzwoicie. Pomiar światła dostępny jest w trybach - multi, punktowy i średnioważony. Wszystkie trzy działają dobrze - a przede wszystkim multi, który pozwala osiągnąć poprawne oświetlenie na fotografii.

Kiedy korzystamy z trybu EXR - przykładowo Priorytet Wysokiej Czułość ISO i Niskiego Poziomu Szumu (SN) rozdzielczość pliku spada do 6 megapikseli. I nie było by w tym nic strasznego gdyby nie fakt, że jeśli przełączymy ten tryb na Automatykę programową (P) lub Tryb Manualny (M), który mieliśmy ustawiony wcześniej w maksymalnej rozdzielczości zapisu to zostaje ona nie zmieniona pozostając w trybie 6M. Jest to uciążliwe kiedy zależy nam na pełnej rozdzielczości jaką oferuje sprzęt - w końcu jest różnica pomiędzy 6 a 12 megapikselami.

 


Filmowanie

Za pomocą aparatu Fujifilm FinePix F200 EXR mamy możliwość rejestrowania sekwencji wideo w formacie AVI z maksymalną rozdzielczością 640 x 480 pikseli. Podczas filmowania niestety nie można zmieniać wartości ogniskowej. Biorąc pod uwagę rozdzielczość zapisu wspaniałych efektów spodziewać się raczej nie można. Jakość dźwięku również nie jest powalająca. Ostatecznie stwierdzamy, że pliki wideo wydają się być bardzo skompresowane. Poniżej prezentujemy krótki przykładowy film, który został nakręcony z użyciem statywu.   

 

 


Zasilanie i pamięć 

Fujifilm F200 EXR zasilany jest baterią litowo-jonową NP-50 3.7V o pojemności 1000 mAh. Podczas testu na jednym ładowaniu udało nam się wykonać około 200 zdjęć. To raczej kiepski wynik w porównaniu na przykład do aparatu Panasonic Lumix DMC - FS7, który posiada baterię o bardzo podobnych parametrach jednak wystarcza ona na znacznie dłużej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt ze aparat Fujifilm Finepix F200EXR to zaawansowana technologicznie bryła, która potrzebuje trochę więcej mocy. Na pocieszenie bateria ładuje się szybko, około godziny.

 

Producent posiada w ofercie zasilacz sieciowy AC-5VX, który można podłączyć do sprzętu. Aparat ten posiada slot na karty pamięci typu xD i SD - to miłe udogodnienie ze strony producenta. Awaryjnie można skorzystać również z pamięci wewnętrznej, która mieści 48 MB danych.

 


Podsumowanie

Reasumując nasz test - aparat FinePix F200EXR od firmy Fujifilm to dobry sprzęt fotograficzny. Prosty w obsłudze, poręczny, z całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi klasyfikuje się dość wysoko w tej klasie sprzętu. I niby wszystko jest w porządku jednak wydaje nam się, że cena tego produktu, która sięga około 1500 złotych (plus/minus 100zł) jest raczej nie adekwatna do jakość jaką proponuje. W tym przedziale cenowym można kupić lepszy sprzęt, który proponuje nieco lepsze właściwości. Ale jak wiadomo co nowe dużo kosztuje - a w tym przypadku chyba tylko nowe rozwiązanie dotyczące matrycy.

 

 

 Tabela ocen

Kategoria Ocena
wykonanie 5
obsługa 4,5
optyka 4
matryca 3,5
ekran LCD 4
autofokus 4,5
fotografowanie 4
filmowanie 3
zasilanie 3,5
Średnia 4,00

Oceny przyznane są w skali od 0 do 6 punktów.

 

Dziękujemy firmie Fujifilm Polska za wypożyczenie aparatu Fujifilm FinePix F200EXR do testu. 

 

 

 


Galeria zdjęć

Poniższa galeria zawiera przykładowe, pełnowymiarowe zdjęcia wykonane aparatem Fujifilm FinePix F200EXR.

Po kliknięciu na wybrane zdjęcie, otworzy się ono w pełnej rozdzielczości w nowym oknie.

 

 
 

 

 

 

F12  79 mm 1/120 ISO 100   F14  140 mm 1/100  ISO 100   F3.3  28 mm 1/125  ISO 100
         

 

 

F4.7  110 mm 1/640  ISO 100   F14  140 mm  1/125  ISO 100   F3.3  28 mm 1/320 ISO 100
         

 

 

F3.3  28 mm 1/40  ISO 1600   F11  44 mm  1/120  ISO 100   F3.3  28 mm 1/300  ISO 100
         

 
 

F3.3  28 mm 1/280  ISO 100   F9  28 mm 1/800 ISO 100    F9  28 mm 1/80  ISO 100
         

 

 

 F11  44 mm 1/420 ISO 100   F5.1  140 mm 1/25 ISO 100    F4.4  79 mm 1/340  ISO 100
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 F3.3  makro 1/60  ISO 100   F3.3  makro 1/50  ISO 100    F3.3  makro 1/340  ISO 100
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 F9  28 mm 1/340  ISO 100   F5.1  140 mm 1/180  ISO 3200   F5.1  140 mm 1/70  ISO 3200
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 F3.9  49 mm 1/25 ISO 100

  F4.1  62 mm 1/320 ISO 100   F10  40 mm 1/80 ISO 100

 

 

 www.swiatobrazu.pl