1 października 2008, 19:09
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 64103 razy

TEST: PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D

TEST: PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D to obiektyw oferujący możliwość korygowania perspektywy oraz manipulowania płaszczyzną ostrości. Jest to jedna z najciekawszych konstrukcji w systemie marki Nikon i jeden z niewielu obiektywów tego typu. Szczególne możliwości, jakie oferuje, są niezbędne fotografom zajmującym się architekturą oraz fotografią studyjną. Osoby poszukujące okazji do rozwoju swojej kreatywności także docenią potencjał PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D. Zapraszamy do lektury.

 Tabela parametrów technicznych obiektywu  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D

Parametr Wartość
Nazwa

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D

Rok premiery 2008
Ogniskowa 85 mm
Ogniskowa dla formatu APS-C 127,5 mm
Kąt widzenia obiektywu dla formatu 35mm 29°
Kąt widzenia obiektywu dla formatu APS-C 19°
Maksymalna wartość przysłony f/ 2.8
Minimalna wartość przysłony f/ 32
Elementy/grupy 6/5
Listki przysłony/kształt przysłony 9/kołowa
Minimalna odległość ostrzenia 0,39 m
Maksymalne powiększenie 1:2
Przesunięcie (shift) +/- 11,5 mm
Pochylenie (tilt) +/-  8,5º
Obrót +/- 90º
Sposób ostrzenia soczewki szybujące
Autofocus
nie
Długość 107 mm
Średnica 83,5 mm
Średnica filtra 77 mm
Filtr obraca się podczas ostrzenia nie
Uszczelnienia
tak
Zmiana długości podczas ostrzenia tak
Kolor czarny
Waga 635 g

 

 

Budowa mechaniczna i optyczna

 

 

Schemat konstrukcji optycznej obiektywu PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D

 

 źródło: Nikon

 

Optyka składa się z sześciu elementów ułożonych w 5 grup. Obiektyw nie zawiera żadnego elementu ze szkła o niskiej dyspersji czy też asferycznego elementu optycznego. Soczewki zostały wyposażone w powłoki Nano Crystal Coat oraz Nikon Super Integrated Coating. Dzięki temu obiektyw został bardzo dobrze zabezpieczony przed odblaskami i flarami, jakie mogą się pojawić podczas wykonywania zdjęć pod światło. Przysłona zastosowana w PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D składa się z 9 listków a jej otwór jest zaokrąglony.


PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D od strony mechanicznej jest konstrukcją  na najwyższym poziomie. Wszystkie łączenia są wykonane w sposób wzorcowy, poszczególne elementy pasują do siebie idealnie. Korpus obiektywu oraz bagnet wykonany jest z metalu.

Ponieważ tylko Canon oraz Nikon oferują w tej chwili obiektywy tilt/shift dla formatu małoobrazkowego, poniższe porównanie ogranicza się tylko do tych dwóch marek. Wyraźnie widać, jak duże różnice dzielą obydwie konstrukcje. Obiektyw Nikona ma znacznie większe rozmiary i wagę. Ilość elementów optycznych jest identyczna ,ale rozmiary filtrów są diametralnie różne. 

 

 

Nazwa obiektywu Elementy/grupy Średnica filtra Wymiary Waga
PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D 6/5 77 mm 83,5x107 mm 635 g
Canon TS-E 90mm f/2.8 6/5 58 mm 73,6x88 mm 565 g

 

Pierścień manualnego ostrzenia jest szeroki i wykończony gumową okładziną. Pracuje płynnie w pełnym zakresie, ale podczas regulacji wyczuwalny jest lekki opór. Dzięki takiemu wykonaniu pierścienia precyzyjne nastawienie ostrości jest łatwe i wygodne.  Podczas ustawiania ostrości obiektyw zwięsza swój rozmiar.

 

 Pierścień nastawiania ostrości obiektywu PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D

 

Ostrość ustawiona na ∞
Ostrość ustawiona na 0,39 m

 

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D został przez producenta wyposażony w dużą osłonę przeciwsłoneczną, wykonaną z tworzywa sztucznego. Jej wygląd zewnętrzny komponuje się z tubusem obiektywu. Wnętrze osłony zostało pokryte matowym wykończeniem w celu zniwelowania odbić światła.

 

Obiektyw bez osłony przeciwsłonecznej
Obiektyw z osłoną przy ostrości ustawionej na 0,39 m

 

Podczas procesu ostrzenia, położenie przedniego członu optycznego zmienia się. Wraz ze wzrostem skali odwzorowania, soczewka zbliża się do krawędzi tubusu. Mimo to optyka jest bardzo dobrze schowana przed dostępem bocznego światła, które może powodować bliki.
 

 

Ostrość ustawiona na ∞ Ostrość ustawiona na 0,39 m

  

Pierścień przysłony jest usytuowany w dostępnym miejscu. Zmiana parametrów przysłony odbywa się płynnie i z wyczuwalnym oporem. Obok pierścienia przysłon został umieszczony przycisk podglądu głębi ostrości. W przypadku niektórych aparatów wymagane jest jego użycie do przymknięcia przysłony do zadanej wartości roboczej.

 

Pierścień sterowania przysłoną oraz przycisk podglądu głębi ostrości.

  

Budowa mechaniczna i optyczna

Tilt/shift, Aberracja

Tilt/shift

Obiektyw noszący oznaczenie PC daje możliwość dokonania korekty perspektywy. Mechanizm PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D pozwala na przesunięcie (shift) o +/- 11,5 mm. Daje to duże możliwości w zakresie poprawiania dystorsji oraz krzywizn, jakie pojawiają się podczas fotografowania architektury.
 

 Śruba regulacji funkcji tilt.
 Śruba regulacji funkcji shift.

  

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D - wykorzystanie korekty perspektywy

 

Fotografujący ma możliwość regulowania nie tylko głębi ostrości. Obiektyw taki jak PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D, pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości, a to z kolei daje ogromne możliwości. W ten sposób możemy ustalić ostrość tyko na wybrany fragment zdjęcia, tak jak na poniższym przykładzie.

 

Maksymalny przesów (tilt) o 8° przy f/2.8


Przykłady na zastosowanie mechanizmu tilt/shift można mnożyć. Nie tylko fotografia architektury będzie wymagać tego typy sprzętu.  Zamiast obiektywu o długiej ogniskowej PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D może zostać z powodzeniem użyty do zdjęć portretowych. Korzystając z możliwości sterowania płaszczyzną  ostrości można łatwo wydobyć fotografowaną osobę z tła. Zajmujący się fotografią reklamową, krajobrazową, studyjną, itd. mogą znaleźć zastosowanie dla takiego obiektywu jak  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D.
 

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D został także wyposażony w możliwość obrotu. Aby z tego skorzystać, należy użyć dźwigni zwalniającej blokadę mechanizmu. Obrót jest możliwy w zakresie 90º w obie strony. Co 30º zostały zamontowane znaczniki, ułatwiające odnalezienie własnościowego położenia obiektywu.

Dzwignia blokady obrotu obiektywu.

   

 Aberracja

Poziom aberracji jest bardzo niski.  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D pod tym względem zachowuje się bardzo dobrze. Jedynie w  bardzo niesprzyjających warunkach, w trakcie zdjęć scen silnie skontrastowanych, na zdjęciach mogą pojawić się niewielkie ślady aberracji.

  Pelny kadr oraz próbka zdjęcia w skali 1:1, wykonanego przy pomocy testowanego obiektywu.


 


Ostrość obrazu, odblaski

 Ostrość obrazu

 PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D pod względem ostrości obrazu jest obiektywem dobrym. Zarówno w narożnikach, jak i w centrum poziom ostrości obrazu jest podobny. Nie ma drastycznego spadku jakości w narożnikach zdjęć. Po przymknięciu przysłony obraz jest bardzo ostry.

   centrum narożnik
 f/2.8
f/4
 f/8

  

Odblaski 

Pod względem odporności na odblaski PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D ocenić należy wysoko. Konstrukcja mechaniczna obiektywu oraz dobrze dobrana osłona przeciwsłoneczna sprawiają, że boczne światło nie stanowi problemu. Jakość zdjęć jest bardzo dobra i nie ma na nich blików, nawet w sytuacji gdy wykonujemy zdjęcie mając w kadrze silne źródło światła. Skutecznie działają zastosowane w tym obiektywie powłoki antyodblaskowe. Duży wpływ na tak dobrą pracę pod światło ma też nieskomplikowana budowa optyczna obiektywu. Przykładowe zdjęcie zamieszczone poniżej bardzo dobrze ilustruje sposób, w jaki PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D pracuje pod światło.
  

 f/8

 

 


Winietowanie, dystorsja

 

 Winietowanie

Zaciemnienie narożników zdjęć, w przypadku gdy mechanizm tilt/shift jest w pozycji neutralnej, zostało przedstawione w poniższej tabeli. Znajdują się tam wycinki zdjęć w skali 1:1, pobrane z centrum oraz z narożnika. Przy f/2.8 winieta jest widoczna, aczkolwiek jest relatywnie mała. Gdy przysłona zastanie domknięta do f/8, winieta znika całkowicie ,a cały kadr jest równomiernie naświetlony. Oceniając obiektyw w tej kategorii, trzeba mieć na uwadze, iż test został przeprowadzony przy wykorzystaniu pełnoklatkowego korpusu Nikon D700. PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D posiada na tyle duże pole krycia, że nawet pełnoklatkowa matryca nie rejestruje znacznego winietowania. 

 

   centrum narożnik
 f/2.8
 f/8

 

Zupełnie inaczej wygląda winietowanie w przypadku gdy skorzystamy z  mechanizmu tilt/shift. Przy maksymalnych ustawieniach zaciemnienie narożników jest widoczne. Nie potrzeba wykonywać dodatkowych testów, aby to stwierdzić. Zaciemnienie konkretnego narożnika lub też krawędzi zdjęcia jest uzaleznione od tego, w którą stronę jest przechylony/wysunięty obiektyw.

 

Obiektyw na maksymalnym nastawie pochylenia
 Obiektyw na maksymalnym nastawie pochylenia i przesuwu.

 

Aby przeciwdziałać takiemu zjawisku, należy wprowadzać odpowiednią korektę EV, ponieważ światłomierze wbydowane w apraty nie są w stanie poprawnie zmierzyć światła. Powyższe przykłady ilustrują zachowanie się obiektywu pod względem winietowania. Nierówne oświetlenie kadru pojawia się tylko w przypadku, gdy mechanizm tilt/shift jest ustawiony w swoim krańcowym połażeniu. Jest to normalne zjawisko w przypadku tego typu sprzętu i nie można uzna tego za wadę.
 

Dystorsja

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D, jak przystało na obiektyw stałoogniskowy, ma bardzo dobrze korygowaną dystorsję. Można dopatrzyć się śladowej dystorsji poduszkowej, ale jest to niewielka wada. Nie będzie miała dużego wpływu na uzyskany obraz. Pod tym względem układ optyczny należy ocenić bardzo dobrze.

 

 

 


Podsumowanie i tabela ocen

 

Podsumowanie

 

PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D to obiektyw należący do konstrukcji charakterystycznych i bardzo rzadkich. Oferuje użytkownikom systemu małoobrazkowego to, co aparaty wielkoformatowe mają w standardzie. Bezpośrednie porównanie efektów jakie daje produkt Nikona oraz miech Sinara, wydaje się być błędem. Chodzi tu jednak o sam fakt, że w małym obrazku także jest możliwe wykorzystanie zalet pochyłów i pokłonów obiektywu.

Jest to również jeden z niewielu obiektywów, który nie posiada automatycznego nastawiania ostrości, nie jest wyposażony w wbudowany silnik ani nie korzysta z napędu przenoszonego z aparatu. Wymaga to od użytkownika uwagi i wprawy w posługiwaniu się sprzętem. Sprawę ułatwia fakt, że aparat będzie sygnalizował poprawne nastawienie ostrości. W tym miejsca trzeba zauważyć, że nie z korpusem PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D będzie w pełni działał. Jedynie najnowsze produkty Nikona, tj D3, D700 oraz D300, zapewniają pełną współpracę z obiektywem. Starsze modle wymagają domykania przysłony poprzez przycisk usytuowany na obudowie  obiektywu.
Obraz jaki uzyskujemy za pomocą  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D jest bardzo dobrej jakości. Warto zauważyć, że obiektyw wręcz idealnie zachowuje się podczas zdjęć pod światło. Aberracja chromatyczna jest zjawiskiem marginalnym a dystorsja praktycznie nie istnieje. Winietowanie, przy mechanizmie tilt/shift w pozycji neutralnej jest niewielkie. Obiektyw zapewnia na tyle duże pole obrazowe, że jest to wada znikoma. Jedynie przy maksymalnych nastawach tilt/shift daje się zauważyć zaciemnienie fragmentów kadru. W związku z tym, korzystanie z obiektywu wymaga wprawy i zwrócenia szczególnej uwagi w czasie jego używania. Jest to o tyle proste, że konstrukcja  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D wręcz wymusza stosowanie statywu. Pozwala to na dokładne skomponowanie zdjęcia, przemyślenie parametrów i zwiększa komfort pracy z obiektywem.

Można mieć pewne zastrzeżenia co do ostrości uzyskiwanego obrazu, ale wspomnieć należy, że obiektyw tego rodzaju najczęściej będzie używany przy domkniętej przysłonie. Zastosowanie  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D do zdjęć macro czy architektury będzie wymagało użycia przysłon mniejszych niż f/2.8. Połączenie wartości przysłony f/2.8, ogniskowej 85 mm oraz  funkcji tilt daje niesamowite możliwości w zakresie fotografii portretowej. W korzystaniu z tego obiektywu jedynym ograniczeniem wydaje się być kreatywność i wyobraźnia fotografa.

Właściwości optyczne to ważna sprawa.  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D oferuje coś jeszcze. Osoby przyzwyczajane do automatycznego nastawiania ostrości, limiterów, przycisków, komputerów i programów automatycznych, mogą doświadczyć przyjemnej odmiany. Ten obiektyw nie tylko wymusza korzystanie ze statywu. Trzeba się zatrzymać na dłużej, przemyśleć kadr, ustawić przesuw/pokłon, wybrać przysłonę na pierścieniu obiektywu, wprowadzić korektę EV...

Taki proces tworzenia zdjęcia daje wrażenie, że mamy większą kontrolę nad tym, co zobaczymy na odbitce. Przyjemność jest ogromna, a osoby, które przez długie lata fotografowały techniką analogową, przypomną sobie chwile z przeszłości.

Jakość wykonania korpusu  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D jest bardzo wysoka. Podczas testu nie udało nam się wychwycić żadnej poważnej wady. Jedynym niewielkim mankamentem są śruby blokujące położenie mechanizmu tilt/shift. Chodzi tu o możliwość łatwego odkręcenia blokady, a co za tym idzie, samoczynnej zmiany ustawień. Zastosowanie większych śrub mogłoby jednak wykluczy możliwość pracy obiektywu z wszystkimi aparatami. Korpus z mocno wysuniętym elementem pryzmatu/lampy błyskowej nie dawałby okazji do pełnego wykorzystania zalet obiektywu.

Trudnym zadaniem jest jednoznacznie wskazanie wad, jakie posiada  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D. Dla niektórych poważną wadą może być brak autofocusa, ale specyfika tego rodzaju sprzętu wyklucza jego stosowanie. Jedynym mankamentem może się wydawać cena. Dla osób, które zajmują się fotografią amatorsko, wydatek ponad 5000 złotych może się okazać zbyt duży. Inaczej przyjmą tę cenę zawodowcy – pewne dziedziny fotografii wymagają użycia obiektywu tilt/shift i właściwe wykonanie kontraktu może zależeć od posiadania takiego sprzętu.

Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że osoba kupująca  PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D dostaje do ręki niezwykle narzędzie. Jakość wykonania mechaniki oraz optyki jest na najwyższym poziomie. Ten zakup można polecić każdemu.

  

Tabela ocen

Kategoria
Ocena
Jakość wykonania
5
Ostrość obrazu
4,5
Aberracja
5
Winietowanie
5
Dystorsja
5
Odblaski
5
Średnia  4,92

  

 Zalety

 

Wady

 

 

Dziękujemy firmie Nikon Polska za wypożyczenie obiektywu do testu.
 

 

 

 


Galeria zdjęć

 

Poniższa tabela zawiera przykładowe, pełnowymiarowe zdjęcia wykonane obiektywem PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D  oraz aparatem Nikon D700.  Po kliknąciu na wybrane zdjęcie – zostanie ono otwarte w pełnej rozdzielczości w nowym oknie.

 

 

 



www.swiatobrazu.pl