TEST: Samyang 8mm F3.5 Fisheye

TEST: Samyang 8mm F3.5 Fisheye

Można spotkać się z opiniami, że obiektywy typu ?fisheye? służą tylko do demonstrowania efektu rybiego oka. Dla większości fotoamatorów sprawdzenie prawdziwości tego stwierdzenia było bardzo trudne z racji wysokich cen jakich producenci wymagają za tego rodzaju obiektywy. Za sprawą firmy Samyang i jej obiektywu 8 mm f/3.5 Fisheye możliwość pozyskania rybiego oka stała się możliwa dla większej grypy osób.
Redakcja SwiatObraz.pl dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora produktów marki Samyang - firmy Delta - miała możliwość bliższego zapoznania się z Samyang 8 mm f/3.5 Fisheye. Zapraszamy do lektury testu.

Winietowanie
 

Niski poziom winiety to kolejna cecha jaką w naszych testach ujawnił Samyang 8 mm f/3.5 Fisheye. Poniższe zestawienie próbek pobranych ze zdjęć wykonanych przy różnych wartościach przysłony pokazuje jak małe jest zaciemnienie obrzeży kadru. Sprawdzanie poziomu winietowania obiektywu typu rybie-oko jest sporym kłopotem, gdyż ogromne pole widzenia sprawia, że nie da się wprost zastosować tablicy testowej, której z powodzeniem użylibyśmy dla innych obiektywów. Dlatego zdecydowaliśmy się wykonać specjalny zabieg polegający na wykonaniu par  zdjęć dla  tych samych wartości przysłon.
Pierwsze zdjęcie z pary zostało w ten sposób skadrowane aby płaska, jednolita powierzchnia znalazła się w jego centrum. Drugą fotografię wykonywaliśmy tak, by narożnik kadru znalazł się tam gdzie uprzednio było centrum. W ten sposób otrzymaliśmy próbki zachowujące ten sam poziom oświetlenia wybranego punktu sceny. Efekty tak wykonanego porównania prezentujemy w tabeli.
 

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem