TEST: Sony 50 mm F1.4

TEST: Sony 50 mm F1.4

Przedstawiamy kolejny test małoobrazkowego standardu, czyli obiektywu o ogniskowej 50 mm. Na stronach serwisu SwiatObrazu.pl znajdują się już testy AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G i Sigma 50 mm f/1.4 EX DG HSM, które są najnowszymi pięćdziesiątkami jakie pokazały się w ostatnim czasie na rynku. Dziś publikujemy test obiektywu, którego konstrukcja wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy system autofocus był absolutną nowością. Zapraszamy do lektury.

Budowa mechaniczna


Sony 50 mm F1,4 to konstrukcja, która jest obecna od początku powstania systemu lustrzanek małoobrazkowych Sony Alpha, czyli de facto przejęcia działu fotograficznego firmy Konica Minolta i bagnetu A w 2006 roku. Jest to bezpośredni następca obiektywu Minolta AF 50 mm F1,4, który miał swoją premierę w 1984 roku i był częścią wprowadzanego wtedy nowego systemu lustrzanek autofocus marki Minolta. Później wprowadzono kilka modyfikacji w postaci kołowej przysłony i zmian gabarytowych oraz konstrukcyjnych (np. osłona przeciwsłoneczna ze zintegrowanej zmieniła się na montowaną na bagnecie), ale optyka została niezmieniona. To z czym się spotkamy biorąc do ręki Sony 50 mm F1,4 to praktycznie lustrzane odbicie modelu Minolta AF 50 mm F1,4 RS, a jedynymi zmianami jest dodanie współpracy z systemem pomiaru błysku ADI oraz inne logo. Ten krótki wstęp ma pokazać, że mamy do czynienia z obiektywem, który tak naprawdę jest obecny na rynku od niespełna ćwierci wieku co samo w sobie nie jest niczym złym i może poniekąd sugerować, że jest to bardzo dobra konstrukcja, którą warto nadal produkować.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem