Test Sony DSC-R1

Test Sony DSC-R1

Sony DSC R1! Kiedy dowiedziałem się, że będę testować ten aparat, bardzo się ucieszyłem. Koniecznie chciałem zobaczyć urządzenie, które przełamuje bariery i wyznacza nowe kierunki rozwoju dla części rynku fotografii cyfrowej. To już kolejny zaawansowany kompakt Sony, który zaskakuje swoimi możliwościami technicznymi. Dwa lata temu Sony DSC F-828 elektryzował wszystkich, gdyż był pierwszym aparatem kompaktowym z matrycą 8 megapixeli. Mimo, że F828 nie spotkał się z przychylnym przyjęciem, na tej samej matrycy Sony powstało później kilka aparatów, które do dnia dzisiejszego znajdują się na rynku. Sony zdaje się wyznaczać kierunki rozwoju zaawansowanych kompaktów, przez swoją dominującą rolę dostawcy matryc światłoczułych.


Sony DSC R1 podnosi poprzeczkę w kategorii aparatów kompaktowych, proponując użytkownikom głębię ostrości i jakość obrazu z cyfrowych lustrzanek. Nowy aparat posiada przetwornik CMOS wielkości APS-C (crop 1,5), o rozdzielczości 10 megapikseli i obiektyw projektu Carla Zeissa T*, o ekwiwalencie ogniskowych 24-120mm i świetle f/2,8-f/4,8.
Czy te cechy pozwolą R1 konkurować z lustrzankami? Miałem nadzieję w trakcie testu znaleźć odpowiedź m.in. na to pytanie.

Cóż to za rewolucja?

W DSC R1 połączono cechy występujące do tej pory w aparatach SLR z korpusem kompaktowym. Co różni cyfrową małpkę od lustrzanki?

Wielkość sensora.
W aparatach kompaktowych sensor jest niewiele większy od paznokcia. W lustrzankach cyfrowych matryca ma rozmiar około 24x15 mm (format APS-C) lub w najdroższych modelach 36x24 mm (format 135).


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem