15 czerwca 2021, 08:41
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 861 razy

Time lapse z zaćmienia Słońca składający się 50 000 zdjęć

Time lapse z zaćmienia Słońca składający się 50 000 zdjęć

W godzinach porannych 10 czerwca bieżącego roku miało miejsce zaćmienie Słońca - W północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, w północnej Kanadzie, w Europie, w północnej Azji (w tym także w Polsce) było widoczne jako zaćmienie częściowe. Podczas gdy większość fotografów polowała na jedno, najlepsze ujęcie tego zjawiska, Göran Strand postanowił wykonać 50 000 zdjęć. Wszystko po to, aby uchwycić cały przebieg tego zjawiska.

Częściowe zaćmienie Słońca na spektakularnym time lapsie

Swoje zdjęcia Göran Strand wykonywał na własnym podwórku w Östersund w Szwecji. Wykorzystując 50 000 fotografii, które zajmowały łącznie ponad 250 gigabajtów danych, fotograf przedstawił trwające dwie i pół godziny zaćmienie w 10-sekundowym skrócie. Powstały time lapse pokazuje w piękny sposób cały "taniec" Księżyca na tle Słońca. 
 
 
Obserwowany 10 czerwca rodzaj zaćmienia ma miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko punktu, w którym jego odległość od Ziemi staje się największa w trakcie orbitowania wokół naszej planety. To sprawia, że naturalny satelita ziemski wydaje się mniejszy od Słońca na niebie, dlatego nie jest w stanie zakryć całej najbliższej nam gwiazdy. 
 
Poza uchwyceniem całego przebiegu zaćmienia fotografowi udało się także zarejestrować protuberancje słoneczne. Tym mianem określa się wyrzuty plazmy ponad powierzchnię Słońca. Göran Strand przygotował także zestawienie, na którym porównał rozmiary największej z protuberancji w odniesieniu do Ziemi. Ta grafika ułatwia (?) Uzmysłowienie sobie, co oznacza, że w wewnątrz Słońca zmieściłoby się milion Błękitnych Planet.
 
time lapse
 
fot. Göran Strand
 
time lapse
 
fot. Göran Strand
 
Przygotowując time lapse z zaćmienia Göran Strand wykonał serię 200 klatek co 30 sekund przez 2,5 godziny. Z każdego 200-klatkowego klipu ułożył, wyrównał i skalibrował najlepsze 50 klatek. W sumie uzyskał 250 dopasowanych zdjęć, które następnie były poddane dalszej obróbce. Dzięki temu fotograf uzyskał gotowe obrazy do stworzenia time lapse. 
 
Göran Strand zajmuje się astrofotografią od 25 lat. Jak sam przyznaje, w czasie swojej kariery nauczył się, że frustracja z powodu złej pogody jest nieodłączną częścią tego gatunku fotografii. W dniu ostatniego zaćmienia Słońca prognozy były całkiem dobre, choć przewidywano zachmurzenia w dalszej części dnia. Fotograf wspomina, że w momencie zaćmienia (w Polsce trwało ono od około 11:45 do 14:00 - w zależności od szerokości geograficznej) na niebie pojawiło się kilka chmur, ale na szczęście nie zasłaniały Słońca. Ostatecznie fotograf mógł podziwiać idealne zaćmienie. 
 


www.swiatobrazu.pl