1 kwietnia 2021, 15:50
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2498 razy

Cykl życia roślin pokazany na time lapsach

Cykl życia roślin pokazany na time lapsach

Fotograf i botanik Neil Bromhall w ciągu ostatnich kilku lat stworzył ogromną bibliotekę urzekających timelapsów - Pokazuje na nich powolne zjawiska, które oglądane w przyspieszonym tempie prezentują swoją dynamikę i zmienność. Jego obrazy przedstawiają motyla wyłaniającego się z kokonu czy pełen cykl życia kwiatów.

Niezwykłe timelapse'y autorstwa Neila Bromhalla

Neil Bromhall jest fotografem, który w szczególności wykorzystuje technikę animacji poklatkowej. Jednocześnie fotograf ten jest profesjonalnym nurkiem i kręci filmy podwodne. Co ciekawe zdobył nagrodę Emmy, którą przyniosła mu praca nad programem realizowanym przez BBC, zatytułowanym: Prywatne życie roślin (1995). W dokumencie tym występował nawet sir David Attenborough. 
 
Wśród jego imponującej filmoteki znajduje się wiele znanych dokumentów przyrodniczych. Niemniej ciekawy jest jego prywatny projekt, ukazujący cykle życia roślin. Swoje time lapsy realizuje w prywatnym studiu w Oksfordzie. Realizację tych materiałów łączy z przygotowywaniem bazy danych o ogrodach i roślinach o nazwie Right Plants 4 Me. Ta baza danych dostępna jest zarówno jako strona internetowa, jak i aplikacja na iOS oraz Androida. Znajduje się w niej ponad 15 000 zdjęć i 240 sekwencji poklatkowych, a także informacje na temat pielęgnacji roślin, harmonogramów upraw i wskazówek dotyczących przycinania. Dla pasjonatów ogrodnictwa i roślin ta darmowa baza danych może być inspirującym źródłem danych (dostępna jest jednak tylko w wersji anglojęzycznej).
 
Ulubionym aparatem Neila Bromhalla jest Nikon D500. Zanim ten pojawił się na rynku pracował z Nikonem D300 (do 2015 roku). Biorąc pod uwagę rozmach i zaangażowanie, a także jakość treści tego autora, jego filmy dotychczas nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Warto jednak to zmienić i zobaczyć niesamowity świat roślin ukazany w tych materiałach. Autor dosyć systematycznie publikuje nowe filmy, warto zatem zasubskrybować jego kanał na YouTube.
 
Poniżej możesz zobaczyć wybrane filmy poklatkowe z kolekcji Neila Bromhalla. Więcej materiałów znajdziesz na jego profilu na YouTube.www.swiatobrazu.pl