To, czego nie chcemy oglądać na zdjęciach - przemoc (część 1)

To, czego nie chcemy oglądać na zdjęciach - przemoc (część 1)

Długo zastanawiałem się czy wziąć pod uwagę gusta znających się na fotografii, czy też kierować się tym, co uważa większość. Zdecydowałem się na upodobania większości, ponieważ uważam, że to z niego rodzi się każdy inny, również ten wysublimowany i wyćwiczony w ocenianiu sztuki, profesjonalny smak. Co więcej, sądzę, że w rzeczywistości nigdy nie traci on do końca związku ze "sztuką tanią", jakkolwiek by artysta fotografik starał się wyrugować z siebie pamięć o początkach swoich ćwiczeń w rozpoznawaniu, co jest wartościowym dziełem ludzkiego talentu. Ponadto, nie chodzi tu tylko o definicję sztuki, lecz o coś, co etycy nazywają pojęciem człowieczeństwa. Ilustracjami do tego artykułu będą fotografie Ivonne Thein z serii "32 kilogramy", przedstawiające połączenie cierpienia fizycznego i psychicznego w postaci anoreksji.Cierpienie


Ludzie nie chcą oglądać na fotografii cierpienia - czyli rejestracji stanu fizycznego bądź psychicznego człowieka i innych istot żywych, który łączy się nieodzownie z odczuwaniem wszelkich rodzajów bólu. Jest to rodzaj tezy przeze mnie postawionej, ponieważ cały czas zastanawiam się, czy większość ludzi jednak podświadomie nie cechuje się chęcią oglądania cierpienia, z tym zastrzeżeniem, że to cierpienie ich nie dotknie, są od niego daleko w każdym możliwym sensie praktycznym (np. inna narodowość, szerokość geograficzna itp.). A może inaczej. Większości populacji ludzkiej nie sprawia przyjemności oglądanie np. rozczłonkowanych ciał żołnierzy amerykańskich zamordowanych przez Talibów w Afganistanie lub ofiar wypadków, ale jednak robią coś zupełnie przeciwnego.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem