11 lipca 2016, 16:20
Autor: Brenda Tharp
czytano: 4509 razy

Trening fotograficzny

Trening fotograficzny

Jeśli na niemoc twórczą cierpią pisarze, to może się ona przytrafić także i fotografom. Spotkałam się kiedyś z tym zjawiskiem. Przyjechałam w pewne popularne miejsce i pomyślałam: „Przecież taki a taki zrobił tu już świetne zdjęcie, a poza tym widziałam już mnóstwo podobnych ujęć”. Żeby pokonać swoją rezygnację, musiałam powiedzieć sobie: „To wszystko prawda, ale ja tutaj jeszcze nie fotografowałam”. Zbyt często zapominamy o tym, że nasza wizja i nasz punkt widzenia, przepuszczone przez filtr naszych doświadczeń, są wyjątkowe i dane tylko nam. Aby jednak wydobyć tę wizję na światło dzienne, musimy spojrzeć na to, co jest znajome, w sposób odmienny, osobisty i sprawiający nam radość.

Bywają takie dni, że jestem zajęta codziennymi sprawami i nie potrafię zdobyć się na kreatywność, gdy oglądam otaczający mnie świat. Znacie to uczucie? Chowam wtedy aparat do torby i wychodzę się trochę przespacerować, aby zrzucić męczący mnie psychiczny ciężar. Bywa jednak i tak, że zabieram ze sobą aparat fotograficzny i realizuję zadania z ułożonej przeze mnie listy, które mają mnie "odblokować". Nie obchodzi mnie wówczas, czy robię dobre zdjęcia, czy nie. Wykonywane ćwiczenia uważam po prostu za fotograficzny trening, dzięki któremu mój zmysł wzroku ponownie się wyostrza. Opisane poniżej działania służą do tego, by wyzwolić kreatywność oraz pobudzić wyobraźnię i rozwinąć umiejętność obserwacji. Bez względu na to, czy jesteś zablokowany twórczo, czy nie, pomogą Ci one wrócić do formy.

[kn_free]

[kn_advert]

Zrób nie mniej niż 20 różnych zdjęć tego samego obiektu z każdego możliwego punktu widzenia i pod każdym możliwym kątem.

Sfotografuj pojęcia, metafory i kontrasty. Oto kilka pomysłów na początek: wyróżnianie się z tłumu, pogoda ducha, władza, ryzyko, siła, śmierć i narodziny, mały i wielki, szybki i wolny.

Użyj do zbliżeń obiektywu szerokokątnego.

Użyj teleobiektywu do fotografowania krajobrazu.

Wybierz obszar o wymiarach 1x1 m i zrób w jego obrębie co najmniej 15 zdjęć.

Przez jeden dzień fotografuj z żabiej perspektywy.

Sfotografuj miejsce lub obiekt, których nigdy wcześniej nie fotografowałeś.

Idź w znane Ci miejsce i zrób zdjęcia z nowej, niecodziennej perspektywy.

Fotografuj odbicia i refleksy świetlne.

Rób zdjęcia czarno-białe, mimo że Twój aparat potrafi rejestrować obraz w kolorze. Szukaj jednolitych kolorystycznie scen o silnym kontraście.

Stosuj  technikę selektywnego wyostrzania i fotografuj  przy maksymalnie otwartej przysłonie obiektywu.

Poświęć kilka godzin na zrobienie udanych zdjęć, które są całkowicie nieostre (tak, dobrze czytasz).

Jeśli zawsze robisz zdjęcia makro, fotografuj przez tydzień przy użyciu obiektywu szerokokątnego.

Jeśli zawsze używasz teleobiektywu, fotografuj przez tydzień przy użyciu obiektywu szerokokątnego lub standardowego.

Jeśli zawsze fotografujesz dziką przyrodę, fotografuj ludzi, i na odwrót.

Przy pomocy czterech zdjęć opowiedz jakąś historię związaną ze światem natury (możesz zrobić tylko cztery zdjęcia, więc zastanów się dobrze, nim naciśniesz spust migawki).

 

 



www.swiatobrazu.pl