Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaObiektywy CanonFotografia artystycznaPomysł na zdjęcieNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 45


 • Autor:
  Komentarzy: 6


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


Ulga na start dla fotografa - jak to działa?

Ulga na start dla fotografa - jak to działa?

30 kwietnia 2018 r. zacznie obowiązywać Prawo Przedsiębiorców, wprowadzając nowe możliwości - również dla fotografów, planujących ze swojego hobby uczynić stałe źródło dochodów. Nowa ustawa to nie tylko nowa możliwość podejmowania aktywności, opisywana wczoraj tzw. działalność nieewidencjonowana. To również ulga na start - zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne (zwolnienie nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne, które są zupełnie inną daniną) - przez okres sześciu miesięcy.Ulga na start - jak to działa?

Jeżeli podejmiesz po raz pierwszy jednoosobową działalność gospodarczą albo rozpoczniesz ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej - będziesz mógł skorzystać z ulgi na start.

Uwaga - aby zapobiegać przenoszeniu dotychczasowych pracowników na tzw. samozatrudnienie, przepisy wprowadzają ograniczenie - ulga na start nie jest przeznaczona dla osób wykonujących na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym osoba chcąca korzystać z ulgi wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Reklama

Fotografowanie miasta nocą


Miasto nigdy nie zasypia. To powiedzenie doskonale ilustruje atrakcyjność nocnego pleneru miejskiego dla fotografa. Duże metropolie po zmroku są bowiem dla fotoamatorów źródłem niewyczerpanych tematów fascynujących zdjęć

 

Istnieje bardzo wiele sposobów na fotografowanie miasta nocą i uwiecznienie nocnego życia metropolii. Niektóre z tych technik pozwalają też uzyskać zupełnie fantastyczne obrazy.

 

Sprawdź jak przebiega e-kurs

Ulga na start to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Z "ulgi na start" można skorzystać również stając się wspólnikiem spółki cywilnej.

Czas trwania

Ulga na start trwa maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych - ale jeśli początek wykonywania działalności rozpocznie się w trakcie trwania miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wlicza się do okresu ulgi. Na przykład - rozpoczynając działalność gospodarczą 2.06.2018 r. pierwsze składki zapłacisz dopiero za styczeń 2019 roku. Zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie korzystania z ulgi na start nie przerywa jej biegu.

Ulga na start i składka na ubezpieczenie zdrowotne

Ulga na start nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie korzystania z ulgi na start, jeśli działalność gospodarcza nie jest zawieszona, trzeba będzie tę składkę obowiązkowo opłacać.

Jednak w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne jej większość można odliczyć od podatku dochodowego. Konkretyzując - składka na ubezpieczenie zdrowotne przy podstawie 9% to 319,94 zł miesięcznie (do końca 2018 roku), a kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek dochodowy od osób fizycznych to 7,75% jej podstawy - czyli 275,51 zł (podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne  obecnie wynosi dla osób prowadzących działalność gospodarczą 3554,93 zł. Dla osób płacących podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości co najmniej 275 zł średnio miesięcznie faktyczne obciążenie wyniesie więc ok. 45 zł.

Ale niektórzy mogą być w okresie korzystania z ulgi na start zwolnieni również z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to również Ciebie, jeśli:

- jesteś emerytem bądź rencistą i Twoje świadczenie nie przekracza miesięcznie minimalnego wynagrodzenia oraz Twoje przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub będziesz opłacał podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

- jesteś zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz Twoje przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub będziesz opłacał podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

- pobierasz zasiłek macierzyński, którego wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Jeśli natomiast zostałeś zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności i będziesz prowadził tylko działalność objętą ulgą na start, będziesz opłacał składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ulga na start - i co dalej?

Po upływie 6 miesięcy ulgi na start, możesz skorzystać z kolejnej ulgi, która obowiązuje już od wielu lat - przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacał obniżone składki "dla debiutantów" od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Obecnie składki dla debiutantów wynoszą:

podstawa wymiaru składek: 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia: 630,00 zł

Ubezpieczenie wypadkowe 1,67% podstawy wymiaru: 10,52 zł

Ubezpieczenie emerytalne 19,52% podstawy wymiaru: 122,98 zł

Ubezpieczenie rentowe 8% podstawy wymiaru: 50,40 zł

Ubezpieczenie chorobowe (to dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest ubezpieczenie dobrowolne) 2,45% podstawy wymiaru: 15,44 zł

Zobacz również:

Zacznij zarabiać jako fotograf. Od 30.04 nowe możliwości - działalność nieewidencjonowana bez formalności

E-kurs: Fotograf i działalność gospodarcza - rozpoczynamy 25.04.2018 r. 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Poradniki: pozostałeKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Nostraterra odc 12 – Velenoso nigdy nieukończony Autoportret Oaza zieleni Koniec jesieni Okolice Karpacza Sielanka