13 października 2020, 07:28
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3574 razy

Zobacz to co niewidoczne dzięki kamerze UV

Zobacz to co niewidoczne dzięki kamerze UV

Fotograf i naukowiec Don Komarechka przygotował ciekawe wideo o świetle ultrafioletowym - Pokazuje w nim, jak zmodyfikowana kamera i odpowiedni filtr pozwalają pokazać ukryty świat ultrafioletu. Taka aparatura ujawnia niedostrzegalne gołym okiem wzory kwiatów, które mają szczególne znaczenie dla zapylaczy, takich jak pszczoły.

Zobacz, co odkrywa ultrafiolet

Ludzkie widzenie ograniczone jest tylko do tzw. "widzialnej" części widma elektromagnetycznego. "Widzialnej" dla człowieka, co nie oznacza, że pozostała część spektrum jest niedostrzegalna. Istnieją organizmy, dla których jest ona normalnie dostępna, tak jak dla nas tzw. białe światło. W bezpośrednim sąsiedztwie dostępnego nam widma znajdują się podczerwień i ultrafiolet, które można zarejestrować za pomocą specjalnie dostosowanych kamer oraz aparatów.
 
 
Kilkukrotnie prezentowaliśmy na łamach ŚwiatObrazu.pl zdjęcia wykonane w podczerwieni. Ultrafioletowi poświęcaliśmy nieco mniej miejsca, lecz czas to nadrobić. Najbardziej charakterystyczne dla tego sposobu widzenia są ukryte wzory na kwiatach, które dostrzegają np. pszczoły. Wzory te umożliwiają wynajdywanie i naprowadzanie - znajdują się wśród nich pasma prowadzące do źródła pyłu czy oznaczenia lądowisk. 
 
Poniżej możesz zobaczyć także inną wizualną właściwość ultrafioletu. Otóż kamera ultrafioletowa pozwala pokazać, jak krem przeciwsłoneczny jest "postrzegany" przez Słońce. Efekt jest zaskakujący!www.swiatobrazu.pl