Unikatowe warsztaty fotograficzne poświęcone technice olejnej i fotografii wielkoformatowej

Unikatowe warsztaty fotograficzne poświęcone technice olejnej i fotografii wielkoformatowej

Zapraszamy do udziału w dwóch unikatowych warsztatach fotograficznych poświęconych technice olejnej i fotografii wielkoformatowej, prowadzonych w najbliższym czasie w Centrum Szkoleniowym Szlachetnej Fotografii.Techn​ika olejna

Technika olejna to jedna z najpiękniejszych  technik artystycznych, pozwalająca nie tylko na ręczne tworzenie obrazu fotograficznego, ale przede wszystkim na nadanie mu dowolnego, indywidualnego kształtu i charakteru. Pracując w tej magicznej technice, fotograf jest prawdziwym twórcą nie tylko w chwili naciśnięcia spustu migawki, ale przede wszystkim w momencie wykonywania samej odbitki; ten sam negatyw skopiowany przez 10 osób pozwoli na stworzenie 10 diametralnie różnych obrazów, obrazów odzwierciedlających nie tylko indywidualny gust każdego z nich, ale nawet ich nastrój w chwili tworzenia pracy. Dodajmy, że będzie to 10 prac o niezwykłej wręcz, wynoszącej setki lat trwałości.

Przygotowany przez nas warsztat to okazja do dogłębnego poznania tajników tej przepięknej techniki jak i znakomita sposobność do wykonania z jej użyciem własnych zdjęć. W ciągu trwającego cztery dni warsztatu, uczestnicy nie tylko poznają wszystkie tajniki warsztatu, od przygotowania materiałów aż po sposoby manipulowania powstającym obrazem i nadawania mu indywidualnego charakteru, ale przede wszystkim będą mieli okazję do wykonania własnych zdjęć pod kierunkiem prowadzącego, wcielając nabyte umiejętności w praktykę i tworząc od podstaw własne fotografie. Na warsztacie znajdziemy czas nie tylko na pracę w ciemni, która stanowić oczywiście będzie najważniejszy element, ale także na sesję fotograficzną czy przygotowanie własnych negatywów do pracy w technice olejnej. Dzięki temu wszyscy uczestnicy będą mieli okazję nie tylko do nabycia niezbędnych umiejętności, ale także do rozpoczęcia pracy nad portfolio własnych, autorskich fotografii.

 

Technika olejna, fot. Radosław Brzozowski

Technika olejna, fot. Radosław Brzozowski

Technika olejna, fot. Radosław Brzozowski

Technika olejna, fot. Radosław Brzozowski

 

Fotografia wielkoformatowa

Przez wiele dziesięcioleci, kamera wielkoformatowa była niemalże jedynym dostępnym aparatem, a już z całą pewnością jedynym aparatem godnym uwagi zawodowca czy w miarę zaawansowanego amatora. To za pomocą takiej właśnie kamery powstawały niemal wszystkie znaczące zdjęcia wieku 19tego i początku wieku dwudziestego. Po dziś dzień kamery takie (choć z cyfrowymi przystawkami) stosuje się w studiach reklamowych, taką właśnie kamerą pracuje Paolo Roversi, a jakość obrazu, jaką zapewnić potrafi analogowy negatyw wielkoformatowy nadal jest nieporównywalnie wyższa od najlepszych nawet aparatów cyfrowych. Wystarczy tylko powiedzieć, że na jednym zdjęciu wykonanym kamerą wielkoformatową można rozpoznać kilkaset tysięcy twarzy.
 
Ciężko nie zauważyć, że dziś, w dobie dominacji aparatów cyfrowych i smartfonów, aparaty wielkoformatowe powracają do łask, odzyskują popularność. Kolejni twórcy odkrywają magię mokrego kolodionu, ambrotypu, który wymaga użycia aparatu zapewniającego odpowiedni format. Coraz więcej z nas odkrywa także magię pracy z wielkoformatowym negatywem analogowym; przede wszystkim jego magiczną jakość i plastykę, ale także unikatowy sposób pracy z kamerą wielkoformatową, przekładający się nie tylko na jakość powstałych obrazów, ale i przyjemność związaną z ich tworzeniem.
 
Przygotowany przez nas warsztat to unikalna okazja to zgłębienia tajników fotografii wielkoformatowej; od poznania podstaw obsługi aparatu, przez wykorzystanie pełni jego możliwości takich jak kontrola perspektywy czy manipulacja płaszczyzną ostrości aż po samodzielne wykonanie zdjęć z różnych dziedzin fotografii takich, jak fotografia mody czy krajobrazu. Nie zabraknie także okazji by nauczyć się wywoływać negatywy czy wykonywać odbitki stykowe, tym samym poznając podstawy pracy w ciemni.
 

Ambrotyp, fot. Radosław Brzozowski

Ambrotyp, fot. Radosław Brzozowski

Ambrotyp, fot. Radosław Brzozowski

 
Zapraszamy także do udziału w pozostałych naszych warsztatach; pełen kalendarz znaleźć można tu: http://warsztatyfotografii.com/?page_id=1902; do planowanych na jesień warsztatów gumy dwuchromianowej czy mokrej płyty kolodionowej pozostało już bardzo niewiele czasu.
 
Guma dwuchromianowa, fot. Radosław Brzozowski
 
Guma dwuchromianowa, fot. Radosław Brzozowski
 
Odbitka albuminowa, fot. Radosław Brzozowski
 
 
Guma dwuchromianowa, fot. Radosław Brzozowski
 
Liczba miejsc na poszczególnych warsztatach jest ściśle ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.
 
Warsztaty prowadzi Radosław Brzozowski, autor poświęconych technikom historycznym podręczników Ambrotypia – Przewodnik praktyczny, Technika Pigmentowa – Przewodnik praktyczny, Odbitka albuminowa – Przewodnik praktyczny i  Cyjanotypia – Przewodnik praktyczny, dostępnych w Szlachetnej Fotografii oraz licznych wystaw wykonanych z użyciem technik szlachetnych i historycznych.
 
 
 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Kursy fotografiiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

O której to się wraca ?!! Z letniego ogródka Pająk świetlny leśny ... łąkowy SC.jpg