2 listopada 2021, 08:45
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1702 razy

Jedne z najstarszych zdjęć znalezione w warsztacie w Nowym Jorku

Jedne z najstarszych zdjęć znalezione w warsztacie w Nowym Jorku

Nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy odnajdzie się wyjątkowe artefakty z przeszłości - Niedawno taki właśnie przypadek odkrywania historii wydarzył się w nieogrzewanym warsztacie na Long Island w Nowym Jorku. Odnalezione tam zdjęcia mogą być jednymi z najstarszych portretów wykonanych w USA.

Jedne z najstarszych dagerotypów odnalezione w Nowym Jorku

W 1839 roku proces dagerotypu został wprowadzony przez Louisa Daguerre we Francji. Był to pierwszy publicznie dostępny i komercyjnie opłacalny proces fotograficzny. Chociaż ostatecznie został wyparty przez tańsze i łatwiejsze techniki fotograficzne, to w latach 40. i 50. XIX wieku powstało wiele dagerotypów. W Stanach Zjednoczonych wielu entuzjastów starało się także wykorzystywać komercyjnie tę wówczas nowoczesną technologię. 
 
Henry Fitz Jr., Alexander Wolcott i John Johnson jako jedni z pierwszych wykorzystali fotografię do zarabiania i świadczenia profesjonalnych, komercyjnych usług. Fitz Jr. opatentował pierwszy amerykański aparat i otworzył pierwsze fotograficzne studio portretowe w Stanach Zjednoczonych. Natywnie Fitz Jr. Był nowojorskim producentem teleskopów, co sprawiło, że jego zrozumienie optyki dało mu znaczną przewagę w branży. 
 
 
Henry Fitz Junior (1808-1863) "Widok profilu". Zdjęcie wykonane lustrzanym aparatem Wolcott, styczeń-luty 1840. Praca umieszczona jest w ciężkiej mosiężnej ramie i podpisana na awersie ołówkiem "Henry Fitz Junior z Nowego Jorku i Baltimore. 1808-1863" / źródło: Hindman Auctions
 
Trio rozpoczęło współpracę nad swoim fotograficznym przedsięwzięciem pod koniec 1839 roku. Na początku 1840 roku Fitz Jr. był bohaterem jednych z najwcześniejszych udanych portretów fotograficznych, jakie kiedykolwiek zrobiono. W czerwcu 1840 roku Fitz Jr. otworzył fotograficzne studio portretowe w Baltimore w stanie Maryland. 
 
Niektóre z najwcześniejszych zdjęć zrobionych przez Fitza Jr., Wolcotta i Johnsona zostały odkryte w opisywanym wcześniej warsztacie na Long Island. Zdjęcia zostaną wystawione na sprzedaż w ramach Hindman Auctions. Dom aukcyjny stwierdza, że "oferowana skrzynka dagerotypów - wraz ze zgromadzonymi pracam Fitza Jr. w Narodowym Muzeum Historii Ameryki - jest największym zbiorem zdjęć wytworzonych przez jednego fotografa z pionierskiej ery fotografii w Ameryce lat 1839-1842". 
 
 
"Portret, oczy zamknięte" Henry Fitz Junior. Prawdopodobnie zrobiono to zdjęcie w styczniu lub w lutym 1840 roku lustrzanym aparatem Wolcott. / Źródło: Hindman Auctions
 
 
"Julia Wells Fitz (1814-1894), żona Henryka Fitza". Dagerotyp na 9’’ płycie, umieszczony w etui z czerwonej skóry, otwieranym z boku, z ciężką mosiężną matą. Naniesiono delikatne zabarwienie policzków i ust; sukienka z lekkim niebieskim odcieniem. Nie usunięto z etui. Identyfikacja tego wizerunku opiera się na podobieństwie modelki do obrazu olejnego Julii Wels Fitz, znajdującego się w tym samym archiwum. / Źródło: Hindman Auctions 
 
 
Dom aukcyjny podkreśla, że to sprawia, iż zbiór jest tak wyjątkowy. Choć istnieją pojedyncze obrazy fotograficzne z tamtego okresu, większość z nich jest anonimowa, niedatowana i pozostają artystycznymi sierotami, które unoszą się w historycznym eterze. W przeciwieństwie do tego archiwum Fitza może być dość ściśle datowane, ponieważ powstało między styczniem 1840 a jesienią 1842 roku. To właśnie w ciągu tych 36 miesięcy fotografia w Ameryce powstała i zaczęła istnieć jako przedsięwzięcie komercyjne. 
 
Kolekcja ma ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. Chociaż Fitz Jr., Wolcott i Johnson nie byli twórcami procesu dagerotypu, to oczywiście odpowiadali za jego przyjęcie i rozwijanie. Odkryty zbiór to także jedna z najbardziej kompletnych kolekcji z tamtego okresu. 
 


www.swiatobrazu.pl