3 września 2013, 21:50
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2686 razy

Warsztaty fotograficzne z Robertem Walkerem - nie przegap

Warsztaty fotograficzne z Robertem Walkerem - nie przegap

W dniu 10 września 2013 roku rozpoczną się 5 dniowe warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Robert Walker. Intensywny program zajęć realizowany w kameralnych 10 osobowych grupach obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z fotografią uliczną i ma za zadanie rozwijać wrażliwość na kolor, a także indywidualne podejście do fotografowanego tematu.

Warszataty kierowane są zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Ich głównym celem jest umożliwienie osobom chcącym rozwijać się w dziedzinie fotografii zdobycia praktycznej wiedzy poprzez osobisty kontakt ze znanym i cenionym twórcą. Walker prowadzi tego typu warsztaty  fotograficzne na całym świecie – po wizycie w Warszawie artysta zrealizuje ten sam program wśród studentów w Nowym Jorku. 

Głównym tematem zdjęć Roberta Walkera są wielkoformatowe reklamy umieszczane w przestrzeni miast takich jak Wenecja, Nowy Jork, Montreal czy Warszawa. Artysta w swojej twórczości dokonuje subiektywnego przedstawienia miasta jako reklamy: scalonego, niezwykle chaotycznego i co najważniejsze – kolorowego. Ta najważniejsza cecha jego fotografii wywodzi się m.in. z jego uwielbienia sztuki abstrakcyjnej, którego źródłem były studia na wydziale malarstwa w Concordia University w Montrealu. Jego prace były prezentowane na wystawie indywidualnej w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2001 roku, a także w tym samym miejscu na tegorocznej wystawie Korespondencje.

 

Fot. Robert Walker

Robert Walker jest doceniany przez wielu światowych krytyków fotografii oraz historyków sztuki, wśród których wymienić należy chociażby Maxa Kozloffa, Iana Jeffrey’a czy Hansa-Ulricha Obrista. W 1984 roku wydał z Williamem S. Burroughsem, ikoną pokolenia bitników pierwszą książkę New York Inside Out. W 2000 roku ukazał się jego samodzielny album Color is Power, prezentujący praktycznie całą jego drogę twórczą.  

Walker jest wciąż bardzo aktywnym twórcą o czym świadczy jego zaangażowanie w projekt Real Venice towarzyszący 54. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Był także jednym z trzech finalistów Scotiabank Photography Award 2013 – najważniejszej kanadyjskiej nagrody przyznawanej fotografom.

Zgłoszenia na warsztaty fotograficzne z Robertem Walkerem są przyjmowane do 6 września 2013 roku –  szczegółowe informacje oraz formularz dostępny jest na stronie www.ral9010.com. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Fot. Robert Walker

 

Fot. Robert Walker

 

Robert Walker urodził się w Montrealu w 1945 roku. W 1969 roku ukończył Concordia University w Montrealu, gdzie studiował malarstwo. W 1978 roku przeniósł się do Nowego Jorku. Tu przez kolejnych dziesięć lat fotografował miasto. Rezultatem tego okresu jest opublikowana przez Oxford University Press książka zatytułowana New York Inside Out, ze wstępem Williama S. Burroughsa. W 1980 roku został zaproszony do uczestnictwa w projekcie udokumentowania powstawania filmu Johna Hustora Annie. Efekty tej pracy zostały opublikowane w książce Annie on Camera, wydanej przez Abbeville Press. 
 
W tym czasie Walker brał udział w kilkunastu wystawach prezentujących ewolucję koloru w fotografii: 
Fotografie Roberta Walkera znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach: w Bibliotece Narodowej oraz Maison Européene da la Photographie w Paryżu; Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Musée de la Photographie à Charleroi w Belgii; Fotografie Forum we Frankfurcie, Musée de’l Elysee w Lozannie; Musee d’Art. Contemporain w Montrealu; Musée de Quebec; Ville de Quebec; w Canadian Museum of Contemporary Photography w Ottawie; Vancouver Art. Gallery.
 

Fot. Robert Walker

 

Fot. Robert Walker

 

Fot. Robert Walker

 

Fot. Robert Walker

 www.swiatobrazu.pl