30 kwietnia 2009, 12:52
Autor:
czytano: 9419 razy

Warsztaty fotograficzne Canon zakończone!

Warsztaty fotograficzne Canon zakończone!

W dniach od 20 do 22 kwietnia w gospodarstwie agroturystycznym w Puszczy Kampinowskiej odbyły się warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Canon Polska przy wsparciu firm BEiKSa, Eizo, Hensl oraz iSource. Patronem medialnym warsztatów był Internetowy Dziennik o Fotografii i Wideo SwiatObrazu.pl

 

Już wkrótce przy ul. Ku Wiśle 7 w Warszawie, ma powstać profesjonalny sklep fotograficzny, w którym będzie można obejrzeć i kupić pełną ofertę produktową firmy Canon, co jest ewenementem na skalę krajową. Na terenie sklepu znajdzie się również profesjonalne studio, w którym będzie można testować sprzęt. To właśnie w nim będą organizowane w przyszłości szkolenia i warsztaty, choć w nieco innej formie niż te w podwarszawskiej miejscowości Korfowe. O to, jak narodził się pomysł, aby zorganizować osobną imprezę przeglądowo-szkoleniową dla fotografów zapytaliśmy organizatorkę warsztatów, Monikę Winkler.

- Tak naprawdę zaczęliśmy rozmawiać o tym z właścicielem firmy BEiKS, Krzysztofem Machulskim już w listopadzie ubiegłego roku, podczas cyklu Road Show. To wtedy właśnie zapadła decyzja, aby zorganizować kilkudniowe, osobne warsztaty fotograficzne. Od razu mówię, że to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu impreza. Chcielibyśmy, aby podobne warsztaty były organizowane przynajmniej raz w miesiącu.

W pierwszych warsztatach wzięło udział 10 osób, którym przez cały czas towarzyszyły 3 osoby z serwisu Canona. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ jak się okazało, nawet osoby zaawansowane fotograficznie często mają problemy techniczne ze sprzętem. Na pytanie skąd pomysł, aby zaprezentować akurat sprzęt Canona, a nie Nikona czy Sony, Monika Winkler tylko lekko się uśmiecha.

- Od czegoś trzeba było zacząć, a Canon jest na naszym rynku niekwestionowanym liderem. Prawdopodobnie w przyszłości będziemy prezentować także systemy innych producentów.

Jako, że warsztaty adresowane były głównie do profesjonalistów i zaawansowanych fotoamatorów nie zabrakło na nich tematów wymagających od uczestników pewnego fotograficznego zaawansowania.

- Wyszliśmy z założenia, że nie warto tracić czasu na tłumaczenie czym jest przysłona czy czas naświetlania. Skupiliśmy się na tym, aby zaprezentować uczestnikom szkolenia możliwości systemu EOS, w ramach którego udostępniliśmy wszystkie znajdujące się obecnie w sprzedaży korpusy i ponad 60 obiektywów. Drugiego dnia przeprowadziliśmy szkolenie w zakresie światła studyjnego, a trzeciego - obróbki zdjęć, kalibracji i przygotowywania plików do druku ? mówi Monika Winkler.

    Pierwszego dnia szkolenie prowadzili Jarosław Mikołajczuk, autor wielu publikacji poświęconych systemowi EOS oraz Robert Woźniak z Canon Polska. Po prezentacji systemu EOS, krok po kroku, w ramach praktycznych zajęć, uczestnicy warsztatów uczyli się jak wykorzystywać zaawansowane funkcje aparatów, w tym modyfikować ustawienia systemu AF oraz z jakich obiektywów stałoogniskowych i zoomów korzystać w konkretnych sytuacjach zdjęciowych (fotografia sportowa, zdjęcia krajobrazu i architektury, makrofotografia w świetle błyskowym).

    Drugiego dnia uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. Podczas, gdy jedna grupa uczyła się jak korzystać z zewnętrznych lamp błyskowych firmy Hensel w studio i w plenerze oraz z lamp Canon Speedlite, druga poznawała tajniki dołączanego do aparatów Canona, bezpłatnego oprogramowania DPP. Tę część szkolenia prowadzili Leonard Karpiłowski i Piotr Paszkiewicz (oświetlenie studyjne) oraz Robert Woźniak (DPP).
Uczestnicy warsztatów uczyli się m.in. jak robić zdjęcia we wnętrzach z wykorzystaniem dużych i małych przestrzeni oraz jak używać lamp z generatorami pod gołym niebem, fotografując zarówno w cieniu, jak i pod słońce. Wieczorem tego samego dnia odbyło się ognisko integracyjne połączone z pieczeniem kiełbasek oraz zdjęcia nocne z wykorzystaniem statywu.

    Trzeciego dnia warsztatów kursanci uczyli się jak konfigurować i używać bezprzewodowych transmitterów plików, jak korzystać z oprogramowania Apple Aperture, w jaki sposób zarządzać kolorem, a także jak kalibrować monitory i drukarki. Można było też wydrukować wykonane przez siebie zdjęcia na profesjonalnych drukarkach firmy Canon.

Po trzech dniach trwania warsztatów ich uczestnicy tryskali dobrym humorem, chętnie dzieląc się swoimi spostrzeżeniami:

- Te warsztaty były idealne dla osób, które planują wejść w system Canona. Można było bez ograniczeń przetestować każdy aparat i obiektyw. Po to tu jechałem i muszę powiedzieć, że się nie zawiodłem.

- Szczególnie podobały mi się zajęcia z lampami. Mam własne studio, ale niektórych rozwiązań związanych z modelowaniem światła do tej pory nie stosowałem. Po powrocie do domu zacznę więcej eksperymentować.

- Najwięcej skorzystałem na zajęciach z obróbki zdjęć. Do tej pory fotografując w kościele nie stosowałem czułości wyższych niż ISO 600. Tymczasem okazuje się, że fotografując na RAWach można stosować czułości nawet dwukrotnie wyższe nie martwiąc się, że zdjęcia wyjdą zaszumione.

Słuchając opinii uczestników warsztatów Monika Winkler promienieje.

- Cieszę się, że impreza wypaliła. Z tym większym zapałem przystąpię wkrótce do organizowania następnej.

 

 

 



www.swiatobrazu.pl