Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20

Warsztaty fotograficzne połączone z testem sprzętu

Warsztaty fotograficzne połączone z testem sprzętu

Idealny sprzęt fotograficzny, czyli taki, który spełnia nasze wszystkie wymagania i oczekiwania, a w dodatku sprzedawany jest w przystępnej cenie nie istnieje. Weź udział w niecodziennych warsztatach połączonych z testem sprzętu.


Przy wyborze aparatu fotograficznego, obiektywu, czy innych akcesoriów musimy dokonać wyboru pomiędzy ergonomią, parametrami technicznymi a ceną. Jak tego dokonać  wybierając spośród setek dostępnych na rynku modeli?

Redakcja SwiatObrazu.pl ma przyjemność zaprosić Czytelników do udziału w testach sprzętu fotograficznego. Każdego miesiąca kilkanaście najnowszych produktów trafia do redakcji SwiatObrazu.pl, które poddawane są stworzonej na podstawie 10 letniego doświadczenie procedurze testu.

Jak testujemy obiektywy?

Ocena jakości obiektywów opiera się o zdjęcia wykonane z jego użyciem. Powstają one podczas plenerów fotograficznych jakie przeprowadzamy aby sprawdzić dany model w możliwie szerokim spektrum warunków oświetleniowych.

Ocena ostrości obrazu i ilości rejestrowanych detali wykonywana jest na podstawie zdjęć architektury i krajobrazu. Podczas fotografowania dobierane są motywy wypełnione dużą ilością szczegółów, co daje podstawę do porównywania jakości zdjęć wykonanych przy różnych wartościach przysłony.

Ocena aberracji jest również przeprowadzana na bazie szeregu zdjęć. Motywy rejestrowane na tych fotografiach są tak dobrane, aby pokazać właściwości obiektywu w zakresie korekty wad optycznych lub jej braku.

Poziom zniekształceń geometrycznych ukazywany jest z użyciem zdjęć przedstawiających najczęściej detale architektoniczne. Pozwala to na praktyczne sprawdzenie stopnia korekty deformacji geometrycznych i tego, jakie efekty pozwala osiągnąć dany model obiektywu.

Winietowanie jest prezentowane na podstawie zdjęć jednolitych pod względem oświetlenia i barwy motywów. Najczęściej to tego celu wykorzystywane jest bezchmurne niebo lub ściany budynków.

Podatność na powstawanie odbić światła wewnątrz układu optycznego jest testowana poprzez wykonywanie zdjęć mieszczących silne źródło światła (najczęściej słońce) w kadrze. W oparciu o to założenie wykonywane jest szereg fotografii, z których później wybierane są te, prezentujące jakość optyki w tym zakresie.

W przypadku konstrukcji zmiennoogniskowych brane są pod uwagę skrajne ogniskowe, a jeżeli dany model charakteryzuje się dużym ich zakresem, to wybierana jest dodatkowa, trzecia ogniskowa. W ten sposób można ocenić jak zachowuje się obiektyw przy różnych ustawieniach.

Opinia dotycząca skuteczności pracy układu autofocusa jest budowana w oparciu o doświadczenie zebrane podczas okresu, w którym testowany jest dany model. Pod uwagę bierzemy nie tylko sam obiektyw, ale również wyniki jakie osiągane są z danym typem aparatu używanego podczas testu. Nie jest możliwe ograniczenie się w tej kwestii tylko do opisu kultury pracy optyki, ponieważ nastawianie ostrości nie jest zależne od niej w 100%

Cała procedura testowa opiera się na bardzo prostym założeniu ? obiektyw ma być sprawdzony pod kątem jego użyteczności podczas codziennego użytkowania. Takie podejście do tematu daje Czytelnikowi możliwość wyrobienia swojej opinii odnośnie danego modelu obiektywu na podstawie fotografii. Każdy test zawiera obszerną galerię, która mieści pełnowymiarowe fotografie dostępne do pobrania bez ograniczeń. Wszystkie zamieszczone w teście zdjęcia nie są w żaden sposób obrabiane.

Jak testujemy lustrzanki?

Test lustrzanki cyfrowej przygotowywany jest, podobnie jak to ma miejsce w przypadku optyki, w oparciu o fotografie. Ocena ich jakości, ilości rejestrowanych detali, poziomu i wyglądu szumu, rozpiętości tonalnej oraz sposobu oddania barw to podstawa to oceny końcowej danego aparatu. Oczywiście jakość wykonania oraz ergonomia danego modelu to również bardzo ważna kwestia, dlatego też test zawiera stosowny opis dotyczący tych zagadnień. Ograniczamy się do przedstawienia ważnych z punktu widzenia fotografa cech sprzętu, które mają wpływ na wygodę pracy, ale nie staramy się na siłę szukać uchybień w zakresie ergonomii. Każdy fotograf ma swoje  przyzwyczajenia, a każdy producent sprzętu posiada swoje unikalne rozwiązania. Wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika więc sama ocena ergonomii zawiera uwagi dotyczące sprzętu jakie nasunęły się nam podczas okresu testowego.

Test lustrzanki mieści w sobie galerię zdjęć przedstawiających możliwości aparatu w różnych sytuacjach i warunkach oświetleniowych. Aby ocena aparatu była kompletna staramy się sprawdzać korpus w zdjęciach krajobrazowych i architektury, wydarzenia sportowego lub kulturalnego oraz w studio. Pozwala to na zaprezentowanie możliwości i cech danego modelu oraz pokazanie jego słabych i silnych stron.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

 • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
 • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
 • forów dyskusyjnych;
 • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
 • codziennego newslettera informacyjnego;
 • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem