30 czerwca 2011, 08:45
Autor: Dominik Tomaszczuk
czytano: 4451 razy

Wciąż na fali: Sigma 10-20 4-5,6 EX DC HSM

Wciąż na fali: Sigma 10-20 4-5,6 EX DC HSM

Sigma 10-20 4-5,6 EX DC HSM to ultraszerokokątny zoom o bardzo użytecznym zakresie ogniskowych. Mimo że od premiery obiektywu minęło już sześć lat, wciąż jest to model chętnie kupowany, głównie ze względu na swoją relatywnie niską, względem konkurentów, cenę. Niestety, nie jest to urządzenie pozbawione wad.

Sigma 10-20 4-5,6 EX DC HSM to zoom szerokokątny - urządzenie niezastąpione zwłaszcza w pracy fotografów krajobrazowych i fotoreporterów. Względem konkurentów produkt Sigmy jest  szczególnie atrakcyjny, choćby ze względu na cenę (choć technicznie mógłby być lepszy). Nowa Sigma 10-20 4-5,6 EX DC HSM jest o wiele tańsza od podobnych zakresowo szkieł Canona (Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM) czy Nikona (Nikkor AF-S 12-24 mm f/4G DX IF-ED).

Jednak do dużej popularności omawianego obiektywu przyczynia się nie tylko jego cena, ale także bardzo przyzwoite osiągi. Szkło zapewnia dobrą jakość obrazu (która niestety nieco spada poza centrum kadru), solidne wykonanie i doskonałą kontrolę dystorsji - co nieczęsto zdarza się przy tak szerokich kątach. Z obiektywu korzysta się wygodnie, ma - jak na takie możliwości - dosyć małe gabaryty. Autofokus radzi sobie dobrze, choć od czasu do czasu zdarzają się problemy  z front lub back focusem (ostrzeniem przed lub za celem) - zwłaszcza we współpracy z korpusami Canona. To niestety częsty problem w wielu szkłach Sigmy.

 

Sigma 10-20 4-5,6 EX DC HSM

 [kn_advert]

Naszym zdaniem największy problem przy pracy z Sigmą 10-20 4-5,6 EX DC HSM stanowi potężne winietowanie. Jest ono niestety wyraźnie widoczne praktycznie w całym zakresie ogniskowych i nie znika nawet po mocnym przymknięciu przysłony. Warto mieć świadomość tej wady, decydując się na zakup obiektywu. Nie najlepsze jest też światło - 4-5,6 to często za mało, np. gdy fotografujemy wnętrza. Statyw będzie niezbędny. Problem ten został przez Sigmę częściowo rozwiązany w obiektywie 10-20 F3.5 EX DC HSM - jaśniejszym, ale też nieco droższym następcy opisywanego urządzenia.

Nową Sigmę 10-20 4-5,6 EX DC HSM kupimy za ok. 2000 zł, jednak dobrze jej szukać na aukcjach internetowych. Często pojawiają się modele używane, ale szybko są kupowane; trzeba trzymać rękę na pulsie - warto! Osoby o zasobniejszych portfelach mogą zainteresować się wspomnianą Sigmą 10-20 F3.5 EX DC HSM - nowszą, jaśniejszą, oferującą nieco lepsze osiągi, ale także niepozbawioną wad, do których należy wyższa o ok. 600 zł cena.

Czytaj także: Oznaczenia obiektywów marki Sigmawww.swiatobrazu.pl