Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20


WD My Passport Wireless Pro 2TB - test praktyczny

WD My Passport Wireless Pro 2TB - test praktyczny

Przenośne magazyny danych należą do grona podstawowych akcesoriów dodatkowych większości fotografów i wideofilmowców. Okazuje się jednak, że ta grupa urządzeń jest bardzo zróżnicowana, podobnie jak ich nabywcy – choć większości użytkowników wystarczą modele o zupełnie podstawowej funkcjonalności, to bez problemu można wskazać też takich, którzy oczekują od swoich mobilnych dysków twardych czegoś więcej. To właśnie dla tej ostatniej grupy odbiorców konstruktorzy z firmy WD stworzyli grupę modeli o nazwie My Passport Wireless Pro, którą mieliśmy okazję właśnie dla Was sprawdzić. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami tego testu.


Budowa i parametry


Nowoczesny fotograf lub filmowiec ma do czynienia z ogromną liczbą danych o krytycznej wartości. Zdjęcia i filmy wykonywane nowoczesnymi aparatami oraz kamerami cyfrowymi są coraz cięższe i wykonujemy ich coraz więcej. Dochodzi do tego, że podczas intensywnej sesji wielu fotografom szybko kończą się karty pamięci i pojawia się potrzeba zgrania ich zawartości na jakiś większy nośnik. A do tego jeśli ktoś (bardzo słusznie) chciałby zaraz po wykonaniu zdjęć wykonać ich kopię zapasową, to może się okazać, że taki dysk twardy stanowi dla prawie każdego nieocenioną pomoc.
 

WD My Passport Wireless Pro 2TB test praktyczny mobilny magazyn danych dysk przenośny backup USB 3.0 czytnik kart SD Wi-Fi
Przedmiot naszego testu, dysk przenośny WD My Passport Wireless Pro w wersji 2 TB.

 

Są jednak dyski przenośne i... dyski przenośne. Te pierwsze to urządzenia o podstawowej funkcjonalności, będące w gruncie rzeczy napędami magnetycznymi lub SSD formatu 2,5 cala zamkniętymi w obudowie z interfejsem USB (najczęściej) i praktycznie bezużyteczne bez laptopa, odpowiedniego modelu tabletu lub innego urządzenia pracującego w trybie Host. Druga ze wspomnianych grup jest znacznie bardziej interesująca, choć też bardzo zróżnicowana, choć także wyraźnie droższa. Modele występujące w jej obrębie można łatwo podzielić na niezbyt udane i obliczone na wyciągnięcie pieniędzy od nieświadomych nabywców oraz bardziej dopracowane urządzenia, których dodatkowa funkcjonalność w pełni tłumaczy wyższą cenę.

Do naszego redakcyjnego laboratorium trafił jeden z najciekawszych obecnie zaawansowanych przenośnych dysków twardych z grupy tzw. modeli markowych – WD My Passport Wireless Pro. Jest on reklamowany wprost jako urządzenie opracowane z myślą o zawodowych fotografach i operatorach kamer, dostępny w wersjach o pojemności 1, 2, 3 i 4 TB. Nie jest to też urządzenie tanie: model 2-terabajtowy, który otrzymaliśmy do testów dzięki uprzejmości firmy Impakt dostępny jest na polskim rynku w cenie od 830 złotych.

Dyski przenośne dla wymagających fotografów

Czego według projektantów pracujących dla firmy WD może oczekiwać zaawansowany fotograf lub filmowiec po przenośnym dysku twardym? Przyglądając się parametrom technicznym i funkcjonalności urządzenia My Passport Wireless Pro można przyjąć, że na pewno oczekuje on czegoś więcej, niż przenośnego dysku twardego. Oczekuje on mianowicie urządzenia przystosowanego do samodzielnej pracy, bez konieczności dysponowania komputerem stacjonarnym lub przenośnym, a nawet – o ile to tylko możliwe – czytnikiem kart pamięci. Sprzętu, który będzie w stanie zasilić nie tylko siebie, ale też w razie potrzeby być źródłem prądu dla innych urządzeń, takich jak smartfon. Wymaga od takiego sprzętu możliwości przesyłania danych zarówno kablem, jak i z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej. I wreszcie, jako że zapewne korzysta z nowoczesnych technologii związanych z Internetem, przechowywaniem danych w chmurze, usługami społecznościowymi i innymi modnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, może chcieć też je wykorzystać i tutaj. Nade wszystko potrzebuje jednak magazynu pojemnego, szybkiego i łatwego w obsłudze.
 

Film reklamowy prezentujący możliwości dysku My Passport Wireless Pro wykorzystywane w praktyce zawodowego fotografa. (fot. WD)

 

Te cele ma w założeniu realizować My Passport Wireless Pro. Czy to potrafi – o tym przekonamy się podczas testów. Jednak już od początku, analizując dostępne w Sieci materiały prasowe na jego temat byliśmy pod wrażeniem, ile cech konstrukcyjnych i funkcji udało się projektantom zmieścić w tym niepozornym urządzeniu. Dobrze jednak pamiętając nasze wrażenia, jakie odnieśliśmy przy dłuższym kontakcie z niektórymi tego typu "kombajnami", staraliśmy się być ostrożni w naszym entuzjazmie. Zbyt często bowiem urządzenie świetnie prezentujące się na papierze, w praktyce okazywało się niezbyt użytecznym, drogim gadżetem.

Wszystkie te obawy są mocno uzasadnione. Przenośne dyski twarde o rozbudowanej funkcjonalności nie należą do urządzeń tanich, a ich "papierowe" możliwości często okazują się reklamowane mocno na wyrost i w praktyce sprzęt nie oferuje tego, co miał oferować, albo też dostęp do owych dodatkowych funkcji jest zwyczajnie źle przemyślany i przez to niewygodny (to właśnie było naszym głównym zarzutem pod adresem testowanego na łamach serwisu przed kilku laty modelu Seagate Wireless Plus).
 

Model Pojemność Cena
WDBVPL0010BBK 1 TB 620 PLN
WDBP2P0020BBK 2 TB 830 PLN
WDBSMT0030BBK 3 TB 900 PLN
WDBSMT0040BBK 4 TB 1050 PLN
Dostępne wersje przenośnego magazynu danych WD My Passport Wireless Pro wraz z cenami rzeczywistymi na dzień 16.11.2017 wyznaczonymi za pośrednictwem serwisu Ceneo.pl.

 

Niemniej jednak trudno nie zgodzić się z tym, że propozycje inżynierów z firmy WD brzmią w tym wypadku bardzo zachęcająco, a lista zadań, jakie ma realizować to jedno urządzenie jest imponująca i niejednokrotnie podczas pracy w terenie zmuszeni byliśmy do korzystania w tym celu z całego szeregu urządzeń. Wizja zastąpienia ich wszystkich jednym urządzeniem (no dobrze, dwoma – integralnym elementem tego typu sprzętu prawie zawsze jest smartfon pełniący rolę interfejsu) brzmi obiecująco.

 

Wygląd zewnętrzny

Zacznijmy jednak od początku. Dysk WD My Passport Wireless Pro (ależ długa nazwa!) okazuje się, jak na tę klasę urządzeń, dość spory: mierzy 126×126×24 mm, a waży 446 gramów. W porównaniu ze zwykłymi dyskami przenośnymi jest to odpowiednik mniej więcej dwóch urządzeń ustawionych obok siebie. No, ale tutaj wewnątrz solidnej, plastikowej obudowy ukryto nie tylko dysk twardy z elektroniką (napędem jest przenośny dysk magnetyczny WD Blue o prędkości obrotowej 5400 obr./min.), ale też źródło zasilania składające się z dwóch ogniw litowo-jonowych typu 18650 o łącznej pojemności 6400 mAh. Do tego wspomniana już elektronika sterująca jest tak naprawdę małym komputerem z procesorem typu Cortex-A7 i kilkuukładowym modułem łączności bezprzewodowej.
 

WD My Passport Wireless Pro 2TB test praktyczny mobilny magazyn danych dysk przenośny backup USB 3.0 czytnik kart SD Wi-Fi
Dysk odznacza się sporymi (jak na typ urządzenia, który reprezentuje) gabarytami i sporą kolekcją złączy. Czarny kolor gniazda USB typu A sugeruje, że mamy do czynienia ze złączem typu 2.0.

 

Z zewnątrz urządzenie prezentuje się bardzo elegancko, a zarazem interesująco (można wręcz rzec "obiecująco". Sztywne, czarne sztywne opakowanie kryje sześć diod LED (dioda stanu dysku, dioda stanu połączenia Wi-Fi i cztery wskaźniki stanu akumulatora), dwa przyciski (zasilania i funkcyjny), dwa gniazda USB (złącze USB 3.0 typu micro oraz złącze host USB 2.0 typu A) i port czytnika kart SD. Z tabliczki znamionowej można wyczytać też, że port USB typu A może być źródłem prądu o natężeniu do 1,5 A – jak na tak mały power bank to sporo.

 

Parametry techniczne

W poniższej tabeli zebraliśmy podstawowe parametry techniczne urządzenia w takiej postaci, w jakiej podaje je producent w dokumentacji.
 

Parametr

Wartość

Nazwa

WD My Passport Wireless Pro

Producent

Western Digital

Rok premiery

2016

Pojemność

2 TB

Format dysku (domyślny / obsługiwane)

exFAT / exFAT, NTFS, FAT32, HFS+

Wi-Fi

Tak (protokoły 11n 1Tx1R: 802.11g/n (20M/40M) i 11ac 1Tx1R: 802.11a/n/ac (20M, 40M, 80M), Dual-Band/Dual AP

Obsługiwane protokoły przesyłu danych SMB, AFP, UPnP, FTP

Streaming mediów

Tak (Plex, DLNA)

Obsługa przez WWW / aplikację mobilną

Tak / Tak (WD My Cloud)

Zdalny dostęp do danych

Tak

Automatyczne wykonywanie kopii danych z zewnętrznych nośników

Tak

Tryb pracy Host

Tak

Wbudowany akumulator / zasilanie urządzeń zewnętrznych

Tak (6400 mAh) / Tak

Złącza

USB 3.0 (micro), host USB 2.0 (typ A), Secure Digital

Wymiary 126 × 126 × 24 mm

Waga (bez napędów)

446 g

WD My Passport Wireless Pro 2TB – specyfikacja techniczna.

 

Zawartość opakowania

W skład zestawu, w jakim dostarczany jest nabywcy WD My Passport Wireless Pro wchodzi magazyn dyskowy, kabel USB 3.0, zasilacz sieciowy z dodatkowymi wtyczkami (łącznie kompatybilny z trzema najpopularniejszymi na świecie standardami gniazdek) oraz dokumentacja podstawowa (niewidoczna na zdjęciu) prowadząca użytkownika przez proces pierwszego uruchomienia i inicjalizacji oprogramowania mobilnego WD My Cloud. Ta ostatnia nie jest niestety zbyt czytelna – wprawdzie z piktogramów można wywnioskować, że użytkownik powinien przytrzymać przycisk ON/OFF przez co najmniej dwie sekundy i że dysk gotowy będzie do sparowania po ok. 30 sekundach, ale nie jest to aż tak oczywiste, jak powinno być.
 

WD My Passport Wireless Pro 2TB test praktyczny mobilny magazyn danych dysk przenośny backup USB 3.0 czytnik kart SD Wi-Fi
Dysk WD My Passport Wireless Pro wraz z akcesoriami. Widoczny zasilacz sieciowy USB jest w amerykańskim standardzie wtyczki, natomiast nakładane na niego końcówki umożliwiają przekształcenie go na standard brytyjski oraz europejski.

 

Jak prawie zawsze mamy też zastrzeżenia pod kątem dostępności pełnej dokumentacji urządzenia. Znaleźć ją można wyłącznie w Internecie w dziale pomocy technicznej na stronach producenta, choć sama natura urządzenia pozwalałaby udostępnić pełną dokumentację nabywcy od razu – wystarczyłoby ją zapisać na dysku. W samym prawie 70-stronicowym podręczniku już trudniej jest się do czegoś przyczepić. Jest kompletny (choć niektóre tematy, np. funkcja WPS czy praca wskaźników LED podczas automatycznego importu danych z karty SD są opisane raczej pobieżnie) i napisany przystępnie. To ważne, ponieważ przy tak rozbudowanym funkcjonalnie urządzeniu lektura pełnej wersji instrukcji jest praktycznie niezbędna do pełnego wykorzystania możliwości napędu.

 

 

Autor: Jarosław Zachwieja1 2 3 4 5Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Czytaj takżeKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Najnowsze fotografie

Pass of Llanberis Wiosna w mieście... poranna toaleta Pass of Llanberis Glaslyn Pass of Llanberis Szach i mat