- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Werner Herzog o cyfrowej rewolucji - polski zwiastun Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci!

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma na swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat Internet. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji. To z pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1969 roku został wysłany pierwszy mail.
Herzog prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób Internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata - od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Udowadnia, że moment, w którym Internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?
W 1969 r. pierwsza krótka wiadomość została przesłana przez Internet ze skromnego laboratorium komputerowego uniwersytetu UCLA do niecierpliwie oczekujących jej naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Tym samym rozpoczęła się niezwykła rewolucja, która ogarnęła wszelkie aspekty współczesnego życia. Od tamtej pory, granice cyberprzestrzeni poszerzyły się, tworząc skomplikowaną sieć, w której swoje miejsce ma niemal każda informacja ze świata. Majestatyczna, enigmatyczna, czasem niebezpieczna i pozornie bezkresna, owa "połączona rzeczywistość" niemal niepostrzeżenie odmieniła życie człowieka.
W "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" utytułowany dokumentalista Werner Herzog rejestruje historię świata wirtualnego, od jego początku po jego najbardziej odległe przejawy, poruszając się po cyfrowej rzeczywistości z tą samą swadą i zaciekawieniem co w swych wcześniejszych ziemskich podróżach po Amazonii, Saharze, Biegunie Południowym czy australijskim buszu. Niestrudzenie dociekliwe oko reżysera, który wcześniej śledził tragiczne losy miłośnika niedźwiedzi Timothy’ego Treadwella i odważnie odmalował powstanie niezwykłych prehistorycznych obrazów naskalnych w jaskini Chauveta tym razem odkrywa dla nas piękno, tajemnice i niesłychany potencjał współczesnej prawdziwie niezbadanej dziczy.
Film miał stworzyć bazę do dyskusji nad poruszanymi w nim ważkimi tematami i zachęcać do gruntowniejszego badania tematu. Jak mówi jego producent wykonawczy Jim McNiel z NetScout, chodziło o stworzenie elementarza świata w sieci: - Chcieliśmy zbadać początki i rozwój świata w sieci, jak również pokazać niesamowite osiągnięcia, które on umożliwia. Można film potraktować jako swoistą reklamę społeczną. Lubię mówić, że to "Niewygodna prawda" Internetu. Aby projekt się udał, potrzebny był mistrz fabuły, a Werner Herzog jest jednym z najlepszych.
Herzog był nieco zaskoczony propozycją projektu, do którego zaprosiła go firma McNiela. - Nie zajmuję się reklamami ani nawet reklamami społecznymi - mówi. - Ale gdy stało się jasne, że NetScout nie będzie się wtrącać w treść filmu i po prostu chce, bym to ja go stworzył, nie miałem nic przeciwko.
Początkowo McNiel nie miał świadomości, że w temacie cyberprzestrzeni Werner Herzog jest całkowitym neofitą. - Werner jest turystą w świecie technologii - mówi producent. - Jakby pochodził z innej planety. Nie ma nawet telefonu komórkowego. W tym sensie, jego "nieskalane spojrzenie" na świat w sieci przyniosło niezwykle interesujące rezultaty.
Reżyser ochoczo przyznaje, że jego kontakt z Internetem ogranicza się przede wszystkim do poczty elektronicznej, z której korzysta głównie po to, by ułatwić komunikację między Stanami, gdzie mieszka, a Niemcami, gdzie mieści się jego firma produkcyjna. - Czasem sprawdzam adres, pod który mam się udać, w mapach Google’a, przyznaje Herzog. - Natomiast nie korzystam z żadnych sieci społecznościowych. Nie dlatego, że tęsknię za czasami bez smartfonów i stałej dostępności. To pewien wybór kulturowy. Moja sieć społecznościowa to stół w moim domu, który pomieści sześć osób: mnie, moją żonę oraz maksymalnie czterech gości. Nasza sieć społecznościowa tworzy się wokół naszego stołu.
Prostoduszność Herzoga jeśli chodzi o cyfrowy świat staje się kluczowym elementem filmowej narracji. - Podążałem tam, gdzie zawiodła mnie moja ciekawość, mówi reżyser. - Jako że moje doświadczenie z Internetem jest dosyć ograniczone, być może łatwiej mi było dostrzec jego ramy niż innym.
Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.
|
DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?
Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".
A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:
- wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
- mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
- forów dyskusyjnych;
- prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
- codziennego newslettera informacyjnego;
- swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.
Czas rejestracji - ok. 1 min.
Uwaga
Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
Najczęściej czytane w roku
- Jak fotografować jesień
- Kompozycja w fotografii. Praktyczny przewodnik po 14 zasadach z ćwiczeniami
- Fotografia aktu: wyposażenie studia fotograficznego - praktyczny poradnik
- Fotografowanie miasta nocą - poradnik
- Poradnik: Długie czasy naświetlania w praktyce
- Fotografia od A do Z: Przysłona
- Zoom na prezenty 2022. Świąteczny poradnik zakupowy dla miłośników fotografii i wideo
- Wpływ parametrów obiektywu na jakość fotografii
- Poradnik: Zapanuj nad kolorem, cz. I - Jak urządzenia widzą kolory
- Fotografia czarno-biała, czyli kompozycje w czerni i bieli - praktyczny poradnik