9 listopada 2017, 14:15
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 21336 razy

Wiele osób jest w szoku, gdy widzą, jak to wygląda naprawdę - profesjonalny fotograf odsłania kulisy powstawania swoich zdjęć

Wiele osób jest w szoku, gdy widzą, jak to wygląda naprawdę - profesjonalny fotograf odsłania kulisy powstawania swoich zdjęć

Warto przypominać, że zdjęcia stanowią swoiste złudzenia optyczne, a fotograf przyjmuję rolę reżysera spektaklu, na którego efekt składa się nie tylko podniesienie i opuszczenie kurtyny migawki, ale również przygotowanie scenografii, napisania sztuki i wielu innych kwestii. Takie podejście nie wyklucza korzystania z wielu dostępnych środków, takich jak np. praca z programami graficznymi. Jak sprawny iluzjonista fotograf wciąga odbiorców w wyimaginowany świat, w którym wszystko jest możliwe.

Jeżeli jednak da się temu zbyt dużo wiary, można zacząć odczuwać zazdrość wobec pięknych modelek i modeli oglądanych w idyllicznych sceneriach. Te błędne przekonania mogą wpływać na samoocenę i mieć inne negatywne skutki. Zapominając o tym, że gotowe zdjęcie stanowi imaginację, wielu widzów spotyka rozczarowanie lub irytacja spowodowana chęcią znalezienia obiektywnej prawdy w fotografii.

[kn_free]

Do podobnych wniosków doszedł brazylijski fotograf ślubny i rodzinny Gilmar Silva, który postanowił podzielić się obrazami, przedstawiającymi kulisy powstawania jego fotografii, jednocześnie chcąc odwieść ludzi od zafałszowanego postrzegania własnej osoby przez pryzmat oglądanych w prasie i internecie obrazów. Cykl LUGARxPHOTO (Miejsce i fotografia) pokazuje przede wszystkim kunszt autora i konsekwentne dążenie do pożądanych efektów. Widać również wyraźnie, że bajkowe scenerie w rzeczywistości mogą być zwykłymi przydrożnymi krzakami. Praca Gilmara Silvy pokazuje tendencję obecną w fotografii od samego początku jej powstania – pomimo pozornej obiektywności, zawsze chciano udoskonalać swój wizerunek, zarówno podczas ekspozycji, jak i w post produkcji. Dawniej to były akcesoria w postaci rzeźbionych postumentów, mających sugerować wysoki status modela, a także kolorowanie gotowych odbitek, w celu uatrakcyjnienia portretu. Analizując głębiej, takie podejście charakteryzowało również malarstwo. Oczywiście większość takich zabiegów jest niedopuszczalna w innych gatunkach fotografii, takich jak np. fotoreportaż.

[kn_advert]

Abstrahując od rozważań na temat obecności prawdy w fotografii, seria LUGARxPHOTO stanowi ciekawe źródło pomysłów i inspiracji. Warto więc obejrzeć poniższe zdjęcia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



www.swiatobrazu.pl