4 stycznia 2021, 15:45
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2135 razy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i Wielka Koniunkcja

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i Wielka Koniunkcja

W najkrótszym w 2020 dniu roku entuzjaści astronomii na całym świecie wpatrzeni byli w wielką koniunkcję Jowisza i Saturna - Te dwa gazowe olbrzymy były najbliżej siebie od setek lat, co skutkowało niezwykłym spektaklem na niebie. Internet zalała fala fotografii tego zjawiska, ale na ich tle zdecydowanie wyróżnia się obraz przygotowany przez Jasona De Freitasa. Fotograf ten uchwycił zdumiewający moment - Międzynarodową Stację Kosmiczną przecinającą wielką koniunkcję.

Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Podczas gdy Jowisz i Saturn pojawiają się na niebie blisko siebie raz na około 20 lat, ostatni raz gdy te dwa gazowe olbrzymy były tak blisko siebie aż tak, nastąpił 4 marca 1226 roku czyli 794 lata temu. Jason De Freitas postanowił wykorzystać to niecodzienne zjawisko do wykonania oryginalnego zdjęcia. Zdał sobie sprawę, iż w trakcie trwania wielkiej koniunkcji możliwe jest także umieszczenie w kadrze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 
 
wielka koniunkcja
 
fot. Jason De Freitas
 
Zaczął planować swoją fotografię i okazało się, iż musi oddalić się od swojego domu o godzinę drogi autem, do miejsca, gdzie będzie możliwe wykonanie ujęcia. Około godziny 21:54 z Jellore Lookout w Nowej Południowej Walii w Australii fotograf skierował swojego Pentaxa 67 i obiektyw Takumar 600 mm f/4 na planety i wykonał 10-sekundową ekspozycję na filmie FujiFilm Provia 100f. Śledzenie zostało wykonane w oparciu o montaż paralaktyczny Sky-Watcher NEQ6. W rezultacie powstało prezentowane w tym artykule zdjęcie, na którym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatuje "pomiędzy" Jowiszem i Saturnem. 
 
Fotograf wykorzystał również Nikona D750 z obiektywem Tamron 70-200 mm f/2.8, aby nagrać wideo z tego wydarzenia. Autor fotografii przyznaje, że jest to jego prawdopodobnie najbardziej wyjątkowe zdjęcie, jakie kiedykolwiek wykonał. Wykonanie takiego zdjęcia wymagało sporo przygotowań, ale także nieco szczęścia, gdyż czas przelotu i wykonania ekspozycji był ograniczony co do sekundy. Na szczęście wszystko poszło po myśli autora i teraz możemy pogratulować mu świetnego obrazu. 


www.swiatobrazu.pl