21 marca 2008, 17:57
Autor: Studentka KAF - Dorota Bigo
czytano: 4825 razy

Wielkanocny fotoreportaż

Wielkanocny fotoreportaż

Kolejne zajęcia z fotoreportażu oraz zbliżające się święta wielkanocne zaowocowały reporterskim zadaniem, które każdy będzie musiał wykonać. Fotoreportaż z uroczystości Misterium Męki Pańskiej, w których uczestniczą aktorzy oraz pielgrzymi ze wszystkich zakątków Polski. Mnóstwo ludzi celebrujących święto religijne to wyzwanie dla fotoreportera, trudne technicznie, mogące również nasuwać pewne wątpliwości natury etycznej.

p>W Wielkim Tygodniu Kalwaria Zebrzydowska jeszcze bardziej niż zwykle przyciąga pielgrzymów. Od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiego Piątku odtwarzane są ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa - Misterium Męki Pańskiej. Misterium rozpoczyna się wjazdem Jezusa do Jerozolimy na osiołku, a zakończone jest Liturgią Męki Pańskiej na Wzgórzu Ukrzyżowania. Zaś w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o 6 rano rozpoczyna się procesja rezurekcyjna z kościoła Grobu Pańskiego, która kończy się uroczystą mszą świętą w bazylice.

Misterium towarzyszy szereg kazań, homilii oraz nabożeństw. Tak bogate w treści wydarzenie religijne o dużym ładunku emocjonalnym sprawia, że pielgrzymi przyjeżdżają do Kalwarii Zebrzydowskiej długo przed Wielką Niedzielą, aby przeżywać wspólnie, w modlitwie, Mękę Pańską. Najwięcej ludzi skupia  procesja rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i właśnie ona jest tematem zadanego fotoreportażu.

Wydarzenie, w którym uczestniczy tak duża liczba osób, nie jest łatwe do sfotografowania. Trzeba znaleźć dogodne miejsce do uchwycenia kadru, który został wcześniej zaplanowany, oraz wyczuć moment, w którym nacisnąć spust migawki.

Oprócz trudności technicznych ze znalezieniem sobie odpowiedniego miejsca czy też wyczekiwaniem na odpowiednią chwilę mogą się pojawić także problemy natury etycznej.
Czy można tak dalece wchodzić w sferę prywatności pielgrzymów, dla których modlitwa jest przeżyciem mistycznym, intymnym?
Jest to chyba kwestia wyczucia fotografa.
Fotografowanie wydarzeń ważnych dla społeczeństwa, w tym uroczystości religijnych, a także pokazywanie tego, jak ludzie zachowują się w określonych sytuacjach oraz jak są one przez nich odbierane, jest niewątpliwie częścią pracy fotoreportera. Fotograf ma pokazać to, co się dzieje, nie wyłączając sfery emocjonalnej uczestników. Z tego punktu widzenia fotografowanie pielgrzymów, utrwalanie ich emocji, jest jakby częścią pracy.

Aby być skutecznym, potrzeba dużej dozy dyskrecji. Najlepiej być niewidzialnym dla pielgrzyma, aby nie przeszkadzać mu w przeżywaniu Misterium, a z drugiej strony aby uchwycić prawdziwe emocje. Myślę, że ważne jest skupienie się na kadrze, gdyż wątpliwości mogą zabrać dużo czasu, a nawet uniemożliwić wykonanie zdjęć.

Innym aspektem, również bardzo ciekawym dla fotoreportera, są "kulisy" Misterium Męki Pańskiej. Pielgrzymi przybyli do Kalwarii muszą gdzieś spać, coś jeść. Przygotowane są dla nich Domy Pielgrzyma, w których mieszkają przez okres trwania Misterium. W okresie Wielkiejnocy w Kalwarii powstają małe "obozy" wyznawców Chrystusa, którzy tworzą unikalną wspólnotę. Zbiorowość ludzi zupełnie różnych, mężczyzn i kobiet w każdym wieku, staje się na parę dni jednością, łączy ich wiara. Jak wygląda tam życie w tym niezwykłym okresie? Jacy ludzie uczestniczą w uroczystościach? Kim są na co dzień? Dlaczego przybywają do Kalwarii?

Zadanie wykonania fotoreportażu z uroczystości Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego nie należy do łatwych, ale sądzę, że będzie ogromnym doświadczeniem. Poza tym prowokuje do przemyślenia tego, co i jak można i powinno się fotografować.



Blog studentki KAF nie jest sponsorowany przez serwis SwiatObrazu.pl oraz Krakowską Akademię Fotografii. Internetowy Dziennik o Fotografii i Wideo SwiatObrazu.pl udostępnił dział Blog Studentki KAF, aby promować edukację w dziedzinie fotografii. Redakcja serwisu SwiatObrazu.pl nie ingeruje w treść działu Blog Studentki KAF.



www.swiatobrazu.pl