11 grudnia 2012, 12:00
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 19625 razy

Wilson A. Bentley. Człowiek, który jako pierwszy sfotografował płatki śniegu

Wilson A. Bentley. Człowiek, który jako pierwszy sfotografował płatki śniegu

Wilson A. Bentley, znany również jako "Snowflake Bentley", był pierwszym fotografem, który uwiecznił płatki śniegu. A kiedy już zaczął, to przez ponad czterdzieści lat nie potrafił przestać.

Fotograf nie był skromny. Często mawiał, że jego kolekcja jest dużo piękniejsza i większa, niż jakiekolwiek inne zdjęcia płatków śniegu na świecie. Wilson A. Bentley żył w latach 1865-1931 i zdecydowaną większość tego czasu poświęcił na uprawianie tzw. fotomikrografii. W różny sposób.

Jego dzieła mają nie tylko wysoką wartość estetyczną, ale przede wszystkim służą naukowcom. Pozwoliły opracować konstrukcję kryształków śniegu i poznać ich niesamowitą różnorodność. W końcu nie bez kozery mówi się, że dwa identyczne płatki nigdy w naturze nie wystąpiły

Zobacz także: Płatki śniegu na zdjęciach Andrei Osokina


Wilson A. Bentley
Fot. Wilson A. Bentley
źródło: Wikipedia

Bentley wykonał łącznie kilkaset zdjęć, które znajdują się w archiwach Instytutu Smithsona w Waszyngtonie. 

Dopiero pod mikroskopem odkryłem, że płatki śniegu to po prostu cuda. Byłoby źle, gdyby to piękno nie zostało pokazane i docenione przez innych. Każdy śniegowy kryształ jest mistrzowsko zaprojektowany, niepowtarzalny. Gdy pojedynczy płatek się topi, całe piękno bezpowrotnie przepada - mawiał Wilson.

Autor fotografii dorastał w Jericho, w stanie Vermont. Często mówi się, że śniegu na zimę spada tam ponad trzy metry. Wszędzie jest biało. "Materiałów badawczych" można znaleźć bez liku.

Wilson A. Bentley
Fot. Wilson A. Bentley
źródło: Wikipedia

Bentley dostał pierwszy mikroskop dostał na piętnaste urodziny. Zaledwie w cztery lata później dołączył do pierwszego przyrządu aparat fotograficzny i - po wielu próbach - wykonał pierwsze na świecie zdjęcie płatka śniegu. Był rok 1885 i Bentley jeszcze nie wiedział, że jest pionierem nie tylko w uwiecznianiu samych płatków, ale pionierem fotomikrografii w ogóle.

Wilson A. Bentley
Wilson A. Bentley
źródło: Wikipedia

Nie było to wówczas proste zadanie. Fotograf potrafił godzinami stać na mrozie, rozłożywszy uprzednio mikroskop z podpiętym aparatem, tylko po to, by wyczekiwać na odpowiedni płatek śniegu. Rzeczony płatek musiał jeszcze znaleźć się w wyznaczonym miejscu pod soczewką mikroskopu - jakakolwiek ingerencja Bentleya mogłaby zniszczyć obiekt. Samo naświetlanie zdjęcia trwało zazwyczaj około półtorej minuty.

Bentley zajmował się fotografowaniem śniegu już do końca życia. Gdy wskutek zapalenia płuc zmarł w 1931 roku, w szufladach miał ponad pięć tysięcy zdjęć. I żaden kryształ nie wyglądał tak samo.

Wilson A. Bentley
Fot. Wilson A. Bentley
źródło: ArtInvestment.ru

Wilson A. Bentley
Fot. Wilson A. Bentley
źródło: ArtInvestment.ru
 

[kn_advert]

Źródło: Smithsonian Institution Archiveswww.swiatobrazu.pl