Poznaj wyniki World Press Photography of the Year 2020 - wśród zwycięzców Polak

Poznaj wyniki World Press Photography of the Year 2020 - wśród zwycięzców Polak

Konkurs fotograficzny World Press Photography of the Year jest jednym z najważniejszych na świecie i z pewnością wzbudza największe emocje. Właśnie poznaliśmy listę laureatów i nagrodzonych zdjęć w edycji 2020. Niezwykle nobilitujący tytuł fotografa roku i zdjęcia roku otrzymała praca japońskiego fotografa Yasuyoshi Chiby.Yasuyoshi Chiba wykonał zdjęcie zatytułowane "Prosty głos" (Straight Voice - warto zwrócić uwagę, iż słowo "straight" znaczy także szczery, uczciwy), które przedstawia młodego mężczyznę recytującego poezję oświetlonego przez latarki smartfonów. Jak wspomina autor zdjęcia "ten moment był jedynym pokojowym protestem w trakcie mojego pobytu". Yasuyoshi Chiba dodaje, iż odczuwał "niepokonaną solidarność, która była jak płonący żar". 
 
W tym słynnym konkursie fotograficznym wyróżniono także fotografów w kategorii World Press Photo Story of the Year. W tej kategorii tytuł trafił do Romaina Lauendeau, który przedstawia młodych mężczyzn z Algerii, którym udało się zainicjować największy ruch protestacyjny w tym kraju od dziesięcioleci.
 
Bardzo duże wyróżnienie spotkało również Polaka Tomka Kaczora. Fotograf reprezentujący Gazetę Wyborczą został zwycięzcą w kategorii Portret. Wykonał zdjęcie 15-letniej Ormianki, która dopiero co obudziła się ze stanu katatonicznego. Dziewczyna siedzi na wózku inwalidzkim obok swoich rodziców w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej w Polsce w czerwcu 2019 roku.
 
Poniżej możesz zobaczyć nagrodzone zdjęcia w poszczególnych kategoriach.

World Press Photography of the Year 2020 - zdjęcie roku

World Press Photography of the Year

fot. Yasuyoshi Chiba / Japonia

Reklama

Zdjęcia wyróżnione w kategorii Zdjęcie roku

World Press Photography of the Year

fot. Mulugeta Ayene / Etiopia

Rozpacz bliskich, którzy stracili swoich krewnych w katastrofie lotu ET302 linii lotniczych Ethiopian Airlines dnia 14 marca 2019 roku. 

World Press Photography of the Year

fot. Ivor Prickett / Irlandia

Osiemnastoletni Ahmed Ibrahim jest żołnierzem Syryjskich Sił Demokratycznych i został poważnie ranny w starciach. Jego dziewczyna początkowo nie chciała go odwiedzić, czując przerażenie z powodu odniesionych przez jej chłopaka ran. Ostatecznie za namową pielęgniarki zdecydowała się spotkać ze swoim ukochanym. Zdjęcie zostało wykonane 20 października 2019 roku w Al-Hasakah w Syrii. 

Zwycięzca i wyróżnieni w kategorii Problemy współczesne

World Press Photography of the Year

fot. Nikita Teryoshin / Rosja

Biznesmen chowa parę granatników przeciwpancernych pod koniec kolejnego dnia wystawy mającej miejsce w trakcie Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronnej (IDEX) w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dnia 18 lutego. 

World Press Photography of the Year

fot. Sean Davey / Australia

W Bega w Nowej Południowej Walii w Australii utworzono tymczasowe centrum ewakuacyjne dla osób uciekających przed pożarami buszu. Abigail Ferris (dziewczynka pośrodku w masce) bawi się ze swoimi koleżankami i kolegami 31 grudnia 2019 roku. 

World Press Photography of the Year

fot. Mark Peterson / USA

Dnia 20 kwietnia 2019 członkowie nacjonalistycznej grupy Shield Wall Network świętują z okazji rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Zdjęcie zostało wykonane nad jeziorem Dardanelle w stanie Arkansas w USA dnia 20 kwietnia 2019 roku. 

Zwycięzca w kategorii Środowisko

World Press Photography of the Year

fot. Esther Horvath / Węgry

Niedźwiedzie polarne zbliżają się do sprzętu umieszczonego przez naukowców z Polarstern - statku, który jest częścią ekspedycji naukowej badającej konsekwencje zmian klimatu na terenach arktycznych. Zdjęcie zostało wykonane w środkowej części Oceanu Arktycznego dnia 10 października 2019 roku.

 

World Press Photography of the Year

fot. Noah Berger / USA

Widok z lotu ptaka na walczących z pożarem strażaków w pobliżu miasta Brentwood w Kalifornii w USA dnia 3 sierpnia 2019 roku. 

World Press Photography of the Year

fot. Frederic Noy / Francja

Nad Jeziorem Wiktorii w Afryce rybak przygotowuje swoją łódź, którą wyruszy na połów ryb. 

Zwycięzca w kategorii Natura

World Press Photography of the Year

fot. Alain Schroeder / Belgia

Ciało miesięcznego orangutana leży na podkładzie chirurgicznym zespołu ratowniczego pracującego w pobliżu miasta Subulussalam na Sumatrze w Indonezji. Młode zmarło wkrótce po tym, jak zostało znalezione wraz ze swoją ranną matką na plantacji oleju palmowego. Zdjęcie zostało wykonane dnia 10 marca 2019 roku. 

World Press Photography of the Year

fot. Alejandro Prieto / Meksyk

Przy ścianie oddzielającej USA od Meksyku stoi ptak z gatunku kukawka kalifornijska. Zdjęcie zostało wykonane dnia 28 kwietnia 2019 roku w Naco w Arizonie w USA.

World Press Photography of the Year

fot. Antonio Pizzaro Rodriguez / Hiszpania

Spłoszone strzałem myśliwych dwa rysie iberyjskie walczą ze sobą. Zdjęcie zostało wykonane w pobliżu Aznalcázar w Hiszpani dnia 3 stycznia 2019 roku.

Zwycięzca w kategorii Portrety

World Press Photography of the Year

fot. Tomek Kaczor / Polska

World Press Photography of the Year

fot. Lee-Ann Olwage / Południowa Afryka

Shisanyama to wspólnota kobiet, które gotują i sprzedają mięso. Widoczna na fotografii Belinda Qaqamba Ka-Fassie jest aktywistką i rysowniczką. Zdjęcie zostało wykonane w małym miasteczku Khayelistha, które jest położone na Cape Flats w pobliżu Cape Town w Południowej Afryce. 

World Press Photography of the Year

fot. Alon Skuy / Południowa Afryka

Profesjonalny tancerz Musa Motha zajmuje się swoją pasją pomimo faktu poruszania się o kulach. Na powyższej fotografii pozuje po zakończonym treningu w Newton w Johannesburgu w RPA. 

Zwycięzca w kategorii Sport

World Press Photography of the Year

fot. Mark Blinch / USA

Kawhi Leonard (kucający po środku kadru) z Toronto Raptors patrzy, jak jego zwycięski rzut trafia do siatki w meczu przeciwko Philadelphia 76 w 7 meczu finałów NBA. Zdjęcie zostało wykonane w Scotiabank Arena w Toronto w Kanadzie dnia 12 maja 2019 roku. 

World Press Photography of the Year

fot. Silvia Izquierdo / Peru

Fani brazylijskiej drużyny piłkarskiej Flamengo oglądają finał Copa Libertadores na stadionie Maracana. Ich radość jest spowodowana zdobyciem bramki przez Gabriela Barbosa w meczu z broniącą tytuł drużyną River Plate z Argentyny. Zdjęcie zostało wykonane dnia 23 listopada 2019 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. 

World Press Photography of the Year

fot. Oli Scarff / Wielka Brytania

Wielka feta zorganizowana po zdobyciu przez Liverpool mistrzostwa w Lidze MIstrzów UEFA. W finale drużyna ta pokonała Tottenham Hotspur. Zdjęcie zostało wykonane dnia 2 czerwca 2019 roku. 

Zwycięzca w kategorii Wiadomości ogólne

World Press Photography of the Year

fot. Farouk Batiche / Niemcy

Studenci walczą z policją w trakcie demonstracji antyrządowej w Algierze w Algierii w dniu 21 maja 2019 roku.

World Press Photography of the Year

fot. Alessio Mamo / Włochy

W obozie dla uchodźców Al-Hol w północnej Syrii Rosjanka niesie swoje dziecko do prowizorycznego szpitala The Annex. Zdjęcie powstało dnia 14 listopada 2019 roku. 

World Press Photography of the Year

fot. Ricard Garcia Vilanova / Hiszpania

Po wystrzeleniu przez siły rządowe gazu łzawiącego i granatów dymnych w kierunku protestujących w Bagdadzie w Iraku wielu z nich ucierpiało. Na zdjęciu widać jednego z protestujących, który stracił przytomność i jest wspierany przez swojego towarzysza. Zdjęcie została wykonane dnia 15 listopada 2019 roku. 

Autor: Mikołaj Konkiewicz


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Konkurs fotograficzny: wynikiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Letnią nocą lubimy włóczyć się... Dalii czas Dzielżan  wieczorową porą Rok akademicki wierzbownica z owadem Karuzela zdarzeń Leśna brać