16 grudnia 2016, 13:51
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2094 razy

Wraca Przekrój - redaktorem naczelnym fotograf Tomek Niewiadomski

Wraca Przekrój - redaktorem naczelnym fotograf Tomek Niewiadomski

W nowej odsłonie "Przekrój" jest bardzo obszernym kwartalnikiem, adresowanym do czytelników ambitnych, ciekawych świata, szukających inspiracji oraz relaksu. To magazyn społeczno-kulturalny, w którym ważną rolę odgrywa rozrywka. Trzon pisma tworzą także rozbudowane działy nauki i kultury fizycznej. "Przekrój" zastanawia się i martwi, śmieszy, analizuje, pociesza, żartuje.

Kwartalnik "Przekrój", liczący 148 stron w formacie 24 na 34 cm, będzie dostępny w ponad 8 tys. punktów sprzedaży – od 19 grudnia 2016 roku, w cenie 14,90 zł. Ukazujący się co trzy miesiące magazyn uzupełni strona internetowa, która wystartuje wiosną. Zespół "Przekroju" tworzą zarówno znani i doświadczeni dziennikarze, jak i branżowi debiutanci.
 
W "Przekroju" znajdziemy wywiady z filozofami, pisarzami, artystami, reportaże ukazujące życie ludzi (nie tylko w dużych miastach), artykuły zgłębiające procesy, jakie tym życiem rządzą. "Przekrój" uważnie śledzi, co dzieje się w literaturze, filmie, teatrze i sztuce – w Polsce i poza jej granicami. Oczywiście jak na "Przekrój" przystało, powaga przeplata się z satyrą – w wykonaniu m.in.: Marka Raczkowskiego, kolektywu "Wszystko będzie dobrze" oraz Grzegorza Uzdańskiego i jego "Nowych wierszy sławnych poetów".
[kn_free]
 
W pierwszym numerze proponujemy m.in.: próbę odpowiedzi na pytanie, jaki naprawdę był legendarny założyciel "Przekroju" Marian Eile, obszerny wywiad z wybitną filozof amerykańską Marthą Nussbaum, fragment autobiograficznej powieści Williama Finnegana "Diamentowa góra" (nagrodzonej Pulitzerem w 2016 r.), reportaż o muzycznym życiu Mławy, ilustrowany wywiad z Markiem Raczkowskim (redakcja zadaje pytania, Raczkowski odpowiada rysunkami), porównanie biografii i osobowości słynnych tajnych agentek – Betty Pack i Jeanne Vertefeuille, rozmowę reporterów wojennych: Miłady Jędrysik i Eda Vulliamy’ego, opowieść o tym, jak roboty w roli maklerów zdominowały największe giełdy papierów wartościowych, porady filozoficzne Marcina Fabjańskiego, wybór nieprzetłumaczalnych słów z wielu języków, porównanie praw mechaniki kwantowej i poglądów New Age, analizę sukcesu Andrzeja Bargiela, który wypracował własny styl zdobywania szczytów górskich, fotoreportaż z zimowego surfowania po falach Bałtyku, wyznanie Barbary Hoff, dlaczego kocha modę (choć to trudna miłość), krzyżówki stare i nowe oraz rubrykę "Rozmaitości", a w niej chociażby nieśmiertelne komiksy o Filutku i nowe przygody Stanisława z Łodzi. 
[kn_advert]
 
Przypominamy: fotograf Tomasz Niewiadomski kupił prawa autorskie związane z wydawaniem tygodnika "Przekrój" za 7 mln zł, w tym znaki towarowe, autorskie prawa majątkowe utworów publikowanych w czasopiśmie, domeny internetowe, tytuły prasowe i egzemplarze archiwalne.
 
Tomek Niewiadomski, rocznik 1974. Wiedzę i doświadczenie zawodowe w zakresie fotografii zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Absolwent School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m. in. "Chiny Kraj Środka" - indywidualna wystawa w 2006 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie i  "Jedna pasja, dwie wizje" z Davidem Michaelem Kennedym w Fabryce Trzciny w Warszawie w 2005 r. W 2007 r. w Królikarni uczestniczył w zbiorowej wystawie fotografów Galerii 65 – "W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N."  Od 2006 r. współpracuje z japońskim projektantem mody – Yohji Yamamoto.
 


www.swiatobrazu.pl