10 czerwca 2016, 14:59
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2553 razy

Wraca temat wolności panoramy

Wraca temat wolności panoramy

Niespełna rok temu opisywaliśmy historię specyficznego podejścia do logiki przez francuskiego europosła, który postanowił „poprawić” rezolucję w sprawie rozszerzenia wolności panoramy ograniczając zakres jej stosowania. Wtedy historia zakończyła się szczęśliwie, i francuskie pomysły zostały odrzucone, ale niestety temat wraca. Kończą się właśnie europejskie konsultacje publiczne, prowadzone w ramach procedury UE, zmierzającej do oceny sensowności harmonizacji przepisów w tym zakresie.

Czytaj też: Wolność panoramy w opresji. Czy będziemy płacić za prawo do fotografowania budynków?

Dozwolony użytek zdjęć obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej w Polsce jest obecnie określony stosunkowo szeroko. Można wykorzystywać zdjęcia obiektów, które znajdują się w przestrzeni publicznej - i to zarówno znanych budynków publicznych, obiektów sztuki (rzeźby, malowidła itp.) oraz obiektów prywatnych (oczywiście z zastrzeżeniem dotyczącym zachowania prawa do prywatności).

[kn_free]

Musimy jednak pamiętać, że w niektórych krajach UE do wykorzystania wizerunków obiektów funkcjonujących w przestrzeni publicznej konieczne jest uzyskanie zgody właścicieli praw do wizerunku. W niektórych państwach fotografie można wykorzystać bez zgody do celów niekomercyjnych - a do korzystania w celach komercyjnych niezbędna jest już zgoda. We Francji, Belgii, Włoszech, Grecji i Szwecji nie obowiązuje wolność panoramy. Jeśli prawa autorskie nie wygasły - konieczna jest zgoda na wykorzystanie wizerunku budynku, a dozwolony użytek określony jest bardzo wąsko.

[kn_advert]

Komisja Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem zharmonizowanych przepisów, pozwalających na niekomercyjne wykorzystanie zdjęć obiektów w ramach wolności panoramy we wszystkich krajach członkowskich. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że w ramach harmonizacji zaostrzone zostaną przepisy w tych krajach członkowskich, w których do tej pory można wykorzystywać zdjęcia również do celów komercyjnych - w tym i w Polsce. Propozycja zmierza bowiem do tego, aby wolność panoramy dotyczyła wyłącznie użytku niekomercyjnego we wszystkich krajach.

Ostateczne rekomendacje Komisji Europejskiej poznamy prawdopodobnie we wrześniu - i do tego czasu pozostanie nam tylko spekulować, jaki będzie los wolności panoramy w przyszłości.



www.swiatobrazu.pl