14 maja 2010, 14:48
Autor: Anna Cymer
czytano: 3208 razy

Współczesne Chiny oczami artystów, reżyserów i naukowców

Współczesne Chiny oczami artystów, reżyserów i naukowców

(nie)obecności to projekt artystyczny, prezentowany w krakowskiej Galerii Autorskiej Jana Siuty. To kolejna odsłona projektu, po edycji w Poznaniu, ukazująca współczesne Chiny widziane oczami artystów, reżyserów filmowych i naukowców.

Proponowany projekt składa się z trzech niezależnych, aczkolwiek powiązanych ze sobą elementów. Główną częścią jest wystawa współczesnej chińskiej fotografii. Będziemy mieli zaszczyt zaprezentować 20 prac z serii “Sale Zgromadzeń (Assembly Halls)" autorstwa duetu chińskich artystów Mu Chen i Shao Yinong’a. Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań wykładów i filmów.

Galeria Autorska Jana Siuty wystawa Chiny Kraków fotografia
fot. Mu Chen i Shao Yinong, Changting 2002, z serii “Sale Zgromadzeń (Assembly Halls)"
Zdjęcia dzięki uprzejmości: ALEXANDER OCHS GALERIES BERLIN|BEIJING


Wydarzenia towarzyszące będą się odbywać w kolejne niedziele ( 23.05, 30.05,06.06) od godz. 16.00. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Galeria Autorska Jana Siuty wystawa Chiny Kraków fotografia
fot. Mu Chen i Shao Yinong, Shanchuan  2003, z serii “Sale Zgromadzeń (Assembly Halls)"
Zdjęcia dzięki uprzejmości: ALEXANDER OCHS GALERIES BERLIN|BEIJING


Zdjęcie prezentuje poznańską odsłonę wystawy w Centrum Kultury ZAMEK Fotografie z serii “Sale Zgromadzeń (Assembly Halls)" autorstwa duetu chińskich artystów Mu Chen i Shao Yinong’a, powstałe pomiędzy 2002 a 2006 rokiem, są intrygującym portretem chińskiej historii społecznej. Głównym motywem fotografii z tej serii są podlegające ciągłym
przemianom przestrzenie, raz po raz zmieniające swój cel przeznaczenia, ulegające zapomnieniu, czasami popadające w ruinę. Jednocześnie miejsca te to przestrzenie zbiorowej, kolektywnej pamięci, w których współczesność przegląda się w lustrze historii. Społeczny portret Chin, ślady historii i pamięci, współczesności i zmiany są punktem wyjścia dla  towarzyszącego wystawie programu, na który składa się cykl projekcji filmowych i wykładów. Celem tego wydarzenia
kulturalnego jest inicjowanie i promowanie dyskusji na temat współczesnych Chin oraz przybliżanie tej odległej kultury, poprzez zastosowanie interdyscyplinarnego podejścia.
Fotograficzny dorobek artystów, prezentowany w ramach projektu, będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat chińskiej rzeczywistości i jej fenomenów. Wyświetlane filmy współczesnych reżyserów chińskich oraz wykłady otwierać będą nowe perspektywy poznawcze, wychodząc daleko poza ogólnie poruszane tematy związane z chińskim sukcesem gospodarczym czy mitycznym Orientem.


Szczegółowy plan wykładów, spotkań i projekcji filmów w Galerii Autorskiej Jana Siuty przy ul. Sławkowskiej 14 w Krakowie:
(wykłady trwają około 45 min.) wstęp wolny

* 23.05.2010 godz.16.00 wykład:Pekińskie Graffiti, dialog Zhang Dali’ego z miastem, wygłosi Magdalena Czechońska oraz o godz.17.00 film: Siedemnastoletni rower, reżyser Wang Xiaoshuai, film fabularny, Chiny/Tajwan 2001, 113 min

* 30.05.2010 godz.16.00 projekt autorski Kamila Burkiewicza: Sichuan: Na szlaku do (nie)utracenia tożsamości (wykład połączony z fragmentami filmu zrealizowanego przez samego autora)

* 06.06.2010 godz.16.00 wykład: Społeczeństwo w chaosie. Wyzwania chińskiej modernizacji, wygłosi Dominik Mierzejewski oraz o godz.17.00 film: Peron, reżyser Jia Zhangke, film fabularny, Chiny/ Francja/ Hongkong/ Japonia 2000, 192 min

Galeria Autorska Jana Siuty wystawa Chiny Kraków fotografia
fot. Mu Chen i Shao Yinong, Caozhai 2003, z serii “Sale Zgromadzeń (Assembly Halls)"
Zdjęcia dzięki uprzejmości: ALEXANDER OCHS GALERIES BERLIN|BEIJING


Organizator: Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego "Instytut Konfucjusza w Krakowie"

Współorganizator: Centrum Kultury ZAMEK, Instytut Konfucjusza przy UAM

Kurator: Magdalena Czechońska
Zastępca kuratora i koordynator: Mira Skrudlik

Galeria Autorska Jana Siuty wystawa Chiny Kraków fotografia
fot. Mu Chen i Shao Yinong, Huangpu 2005, z serii “Sale Zgromadzeń (Assembly Halls)"
Zdjęcia dzięki uprzejmości: ALEXANDER OCHS GALERIES BERLIN|BEIJING


INFORMACJE O WYSTAWACH
(nie)obecności
Autor Mu Chen i Shao Yinong
Wystawa czynna od22 maja 2010, 00:00
Wystawa czynna do20 czerwca 2010, 00:00
Wernisaż 21 maja 2010, 18:00
Miejsce Galeria Autorska Jana Siuty, Kraków, ul. Sławkowska 14,
Link http://www.siuta.art.pl


www.swiatobrazu.pl