25 października 2009, 12:03
Autor: Anna Cymer
czytano: 9653 razy

Wszyscy kochają polaroida

Wszyscy kochają polaroida

Niecałe dwa lata temu – ku rozpaczy wielu fotografujących wstrzymano jego produkcję. Teraz znalazł się śmiałek, który chce jednak przystosować polaroida do wymogów epoki cyfrowej. Ten „kultowy” materiał fotograficzny ma wyznawców na całym świecie.

Zimą ubiegłego roku firma Polaroid ogłosiła wstrzymanie produkcji tak uwielbianych na świecie materiałów fotograficznych. Mimo że znał je cały świat, w epoce cyfrowej szefowie firm nie znaleźli już dla siebie i swojego produktu miejsca. A jednak. Kilka dni temu okazało się, że prawa o produkcji tego materiału wykupiła inna firma i nie dość, że wznowi produkcję, to jeszcze ma pomysł, by stworzyć polaroida cyfrowego.

produkcja który być materiał polaroid
Philippe Halsman, ‘Portrait of Weegee’ 1961 © Philippe Halsman Archive ArchivePhilippe Halsman, ‘Portrait of Weegee’ 1961 © Philippe Halsman Archive


Ta informacja na pewno wywołała radość u wielu fotografujących – bo bez dwóch zań: polaroid jest najbardziej „kultowym” z materiałów fotograficznych. Co prawda niewielu jest fotografów, którzy cała swoją twórczość związali właśnie z tą techniką. Polaroid w życiu fotografa pojawia się często, ale zazwyczaj jako epizod, przygoda, wynik chęci zmierzenia się z czymś nowym.

produkcja który być materiał polaroid
Lucas Samaras, Phototransformation, 6/2/76, Unique Polaroid
Photograph: Lucas Samaras/Atlas Gallery


I takie własnie podejście artystów do wynalezionej w 1947 roku techniki ma dwa skutki. Pierwszy z nich to bankructwo firmy – bo mimo że wiele osób po polaroida sięga, niewielu kupuje go regularnie. Drugi skutek jest jednak o wiele przyjemniejszy – dziesiątki znanych, cenionych fotografów, „klasyków” ma swoim koncie epizod z polarodiem. I to dopiero jest uczta la wiza – zobaczyć, jak się tą specyficzną w końcu techniką posługiwali bardzo różni twórcy.
Taką okazję daje właśnie londyńska Atlas Gallery, w której zebrano polaroidy autorów, których jak wiemy dzieli wszystko – od Ansela Adamsa, przez Walkera Evansa i Andre Ketresza, po Helmuta Newtona, Andy`ego Warhola czy reporterów Agencji Magnum. Każdy z nich przeżył – dłuższą lub krótszą – „przygodę” z polarodiem.

produkcja który być materiał polaroid
Walker Evans, Untitled 1974, Unique Polaroid © Walker Evans Archive, Metropolitan Museum of Art, Courtesy of Andrea Rosen Gallery/Atlas Gallery

 

Jedni nie zmienili swoich zainteresowań i w na nowym materiale robili zdjęcia „w swoim stylu”. Helmut Newton nadal fotografował posągowe nagie piękności, Nobuyoshi Araki też pozostał kręgu erotyczno-prowokacyjnym; Andre Ketresz i za pomocą polaroidu umiał stworzyć poetyckie, nastrojowe obrazy. Na wystawie można zobaczyć portrety i autoportrety Andy`ego Warhola, uderzające, kolorowe, nasycone nie tylko barwą, ale i siłą wyrazu. Zaskoczeniem na pewno są prace Walkera Evansa, który – jak się okazało – po wzięciu polaroidu do rąk stawał się wrażliwy na detal: w galerii można zobaczyć sfotografowane przez niego geometryczne, graficzne fragmenty plakatów lub napisów reklamowych.

produkcja który być materiał polaroid
André Kertész, ‘May 24, 1979’ 1979, Unique Polaroid © Estate of André Kertész/Higher Pictures, Courtesy of Stephen Bulger Gallery


Dla jednych informacja o wznowieniu produkcji polaroidów była wielką radością, dla innych cyfrowy polaroid to już „nie będzie to” i tak czy siak technika odejdzie w zapomnienie. Niezależnie od tego, jak skończy się ta „reaktywacja” nie ma wątpliwości, że ten niedoskonały przecież materiał fotograficzny ma już swoje stałe miejsce w historii.


Wystawa 'Polaroid: Exp 09.10.09’ czynna jest od 9 października do 28 listopada w Atlas Gallery, 49 Dorset Street w Lonynie.
Więcej na www.atlasgallery.com

 

produkcja który być materiał polaroid
Andy Warhol, Self Portrait in Fright Wig, 1986, Unique Polaroid © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc.

produkcja który być materiał polaroid
Helmut Newton, ‘Sylvia in my Studio, Paris’ 1981, Unique Polaroid © Estate of Helmut Newtonprodukcja który być materiał polaroid
Jim Goldberg, Greece 2004 (from Open See), Unique Polaroid, with text
Photograph: Jim Goldberg/Magnum Photos



www.swiatobrazu.pl