19 lutego 2010, 09:36
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4177 razy

Wystawa fotograficzna Mercedes G Allegro Syberia Expedition 2009

Wystawa fotograficzna Mercedes G Allegro Syberia Expedition 2009

Po miesiącu podróży, przejechaniu ponad 12 000 km, przepaleniu parunastu ton paliwa i walce z mniejszymi lub większymi przeciwnościami losu ekipa Mercedes G/Allegro Syberia Expedition 2009 podjechała pod tablicę z napisem MAGADAN. Spełniło się ich podróżnicze marzenie. Dotarli tam, gdzie kończy się Eurazja. Wystawa, którą będzie można zobaczyć podczas targów Film Video Foto 2010 w Łodzi przedstawia ludzi, miejsca i zdarzenia, które na zawsze utkwiły im w pamięci.

Na początku był pomysł, który zrodził się z miłości Mateusza Damięckiego do Rosji. Od spontanicznego pomysłu do realizacji wiodła długa droga, dosłownie i w przenośni. Projekt wyprawy przez Syberię nad Morze Ochockie dojrzewał przez wiele miesięcy. W tym czasie Mateusz Damięcki (jeden z pomysłodawców i współtwórców wyprawy na Syberię, aktor, podróżnik) i Dominik Kopczyński (kierownik ekspedycji, reżyser i podróżnik), główni pomysłodawcy wyprawy, mierzyli się nie tylko z biurokracją, ale i kryzysem finansowym, który skutecznie utrudniał pozyskiwanie sponsorów. W tym czasie klarował się również skład zespołu, do którego dołączyli: Paweł Długołęcki (montażysta filmowy i telewizyjny, wieloletni przyjaciel Mateusza Damięckiego), Grzegorz Gos (inżynier, mechanik samochodowy Mercedes Benz Polska), Marek Sudoł (operator kamery, specjalista od zdjęć lotniczych, fotograf) i Tomasz Toruń (przedsiębiorca, prywatnie podróżnik, kierowca off roadowy). Każdy z uczestników miał inne zadanie do wykonania, Był nawigator, tłumacz, fotograf, operator kamery, montażysta, ale oni wszyscy musieli przede wszystkim pełnić rolę kierowców terenowych, przygotowanych do jazdy w trudnych warunkach tajgi i tundry syberyjskiej.

Celem Ekspedycji było przejechanie na kołach trasy Warszawa – Magadan – Warszawa. Łącznie 25 000 km w przeciągu dwóch miesięcy. 19. dnia podróży ekipa osiągnęła jeden z najważniejszych celów Wyprawy – dojechali do Wierszyny, oddalonej około 7000 km od Polski. Wierszyna to jedno z niewielu miejsc poza granicami Polski, w których niemal wszyscy mieszkańcy posługują się językiem polskim – są to potomkowie emigrantów głównie z rejonów Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy osiedlili się tu około 1905 roku. Syberia Expedition dostarczyło uczniom z Wierszyny komplet polskich podręczników do podstawówki dla każdego z nich. Dodatkowo wyposażyli ich we wszystko, co potrzebne w szkle.

Po miesiącu podróży, przejechaniu ponad 12 000 km, przepaleniu parunastu ton paliwa i walce z mniejszymi lub większymi przeciwnościami losu ekipa Mercedes G/Allegro Syberia Expedition 2009 podjechała pod tablicę z napisem MAGADAN. Spełniło się ich podróżnicze marzenie. Dotarli tam, gdzie kończy się Eurazja.

Wystawa, którą będzie można zobaczyć podczas targów Film Video Foto 2010 w Łodzi  przedstawia ludzi, miejsca i zdarzenia, które na zawsze utkwiły im w pamięci.

 

Źródło informacji: www.mtl.lodz.pl
Źródło fotografii: allegro.plwww.swiatobrazu.pl