19 lutego 2010, 09:55
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1998 razy

Wystawa pokonkursowa Prasowe Zdjęcie Roku 2009

Wystawa pokonkursowa Prasowe Zdjęcie Roku 2009

Podczas tegorocznych targów Film Video Foto przed Halą nr 1 można będzie obejrzeć wystawę pokonkursową PRASOWE ZDJĘCIE ROKU 2009, zorganizowaną przez Klub Fotografii Prasowej SDP.

Przez cały rok fotoreporterzy przysyłali swoje aktualnie wykonywane zdjęcia, pojedyncze lub fotoreportaże, i każdego miesiąca jury wybierało 3 najlepsze prace – nominacje do nagrody głównej. Wszystkie konkursowe prace oraz comiesięczne nominacje zamieszczane były na stronie KFP.

Konkurs skierowany był do fotoreporterów zarówno etatowych, jak i współpracujących z redakcjami czy agencjami fotograficznymi, a także wolnych strzelców. Powstał ciekawy przegląd zdjęć wykonanych przez polskich fotoreporterów na przestrzeni roku, co jest okazją do interesującej analizy kondycji polskiej fotografii prasowej i dyskusji na ten temat. Było to jedną z intencji pomysłodawców konkursu, którzy na stronie internetowej KFP zapraszają do debaty o przyszłości zawodu fotoreportera. Innym motywem konkursu była też chęć spowodowania, by zagonieni na co dzień koledzy fotoreporterzy zatrzymali się na chwilę i znaleźli czas na zastanowienie się nad swoimi zdjęciami, powodem, dla którego fotografują, i celem, jaki mają spełniać ich zdjęcia.

Jury konkursu pracowało w składzie: Jacek Barcz, Zbigniew Furman, Wojciech M. Druszcz, Karina Łopieńska, Michał Mikulski, Adam Nurkiewicz, Tadeusz Późniak, Borys Skrzyński, Stefan Zubczewski.

Sponsorami konkursu były firmy Sigma ProCentrum i Lexar Professional, które ufundowały nagrody dla autorów nominowanych prac oraz nagrodę główną.

fot. Tomasz Gzell / Polska Agencja Prasowa
fot. Tomasz Gzell / Polska Agencja Prasowa
 

Tomasz Gzell z Polskiej Agencji Prasowej wygrał konkurs na "Prasowe Zdjęcie Roku 2009". Gala odbyła się w środę 17 lutego w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.
 
Zdjęcia z wręczenia można obejrzeć na stronie http://www.klubfotografiiprasowej.pl/aktualnosci/1/279 

 


 www.swiatobrazu.pl