29 lipca 2010, 12:03
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 6857 razy

Wystawa "Pociąg do nieba – największa rzeźba miejska w Polsce"

Wystawa "Pociąg do nieba – największa rzeźba miejska w Polsce"

Czy widzieliście kiedyś wystawę w kształcie ślimaczej skorupy? Już 30 lipca na wrocławskim rynku zobaczycie wystawę fotografii „Pociąg do nieba – największa rzeźba miejska w Polsce”. Instalacja, na jakiej zostanie zaprezentowana wystawa ma 2 m wysokości, prawie 300 m2 powierzchni i przypomina ślimaka.

W czerwcu na pl. Strzegomskim we Wrocławiu stanęła 72-tonowa lokomotywa. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że wbrew prawom grawitacji,  "mknie" ku niebu skierowana w nieboskłon pod kątem 80 stopni. W październiku br., gdy zakończą się wszystkie prace instalacyjne, zobaczymy ją i usłyszymy w pełnej krasie.

Jest to aktualnie największa i najcięższa rzeźba miejska w Polsce – kolejny powód do dumy dla wrocławian. Jej autor, Andrzej Jarodzki, czekał na realizację swojego pomysłu prawie szesnaście lat. A wszystko zaczęło się od zabawkowej ciuchci małego synka, ustawionej do pionu podczas zabawy. Później były obrazy, marzenia, projekty, akceptacja miasta i poszukiwanie środków na realizację. W końcu z pomocą przyszedł wrocławski deweloper firma Archicom, szczególnie uwrażliwiony na estetykę przestrzeni publicznych. Projekty i plany stały się rzeczywistością.

Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

 

Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

Szesnaście lat to szmat czasu. Siedemdziesiąt dwie tony postawione do pionu to nie lada wyczyn. Poprzez wystawę chcemy przybliżyć lata poszukiwań, smutek korozji, ale też i piękno żelaza i stali. Chcemy pokazać determinację twórcy, a w końcu kolejne kroki realizacji, kolejne emocje i radość z urzeczywistnionych marzeń.

Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

Wystawa będzie dostępna na wrocławskim rynku od 30 lipca do 14 sierpnia. Jej nietypowa i ogromna forma jest nawiązaniem do wielkości i nietuzinkowości samego "Pociągu do nieba".  Labirynt w kształcie spirali umożliwi każdemu widzowi samodzielne wgłębienie się w historię nowej rzeźby miasta.  Na wystawie będzie można prześledzić wszystkie etapy powstawania lokomotywy: od pierwszych obrazów Andrzeja Jarodzkiego, poprzez makiety, kolejne poszukiwania, fotorelację z transportu i montażu lokomotywy a także fotorelację pojedynku malarskiego "Ofensywa Sztuki". Punktem kulminacyjnym będzie prezentacja pierwszej sesji zdjęciowej nowej rzeźby – zdjęć laureatów konkursu organizowanego wspólnie przez GrupaKreatywni.pl i portal MMWrocław – Photo Walk 3.0 "Złap pociąg do nieba".

Zapraszamy  miłośników pociągów, wszystkich, którzy wierzą, ze marzenia się spełniają (zwłaszcza w takim mieście jak Wrocław) do wspólnej podróży ku niebu…

Więcej na: 
www.pociagdonieba.org.
www.ofensywasztuki.pl.

 

Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

INFORMACJE OGÓLNE:

"Pociąg do nieba"
Autorem rzeźby jest Andrzej Jarodzki. Idea "lokomotywy-parowozu jadącego do nieba" pojawiła się w 1994 r. Niemal równocześnie wizja została przelana na płótno i powstał obraz "Pociąg do nieba". Do stworzenia rzeźby wykorzystana została lokomotywa z zasobów PKP Nieruchomości we Wrocławiu, przechowywana w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment oryginalnych torów. Wysokość instalacji to około 25 metrów. Całość będzie ważyć ponad 70 ton.

Andrzej Jarodzki (ur. 1953 w Krakowie)
Ukończył PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Od lat 80. obecny jest na polskiej scenie artystycznej. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą, tworzy obiekty i instalacje. Za pomocą sztuki murale aranżuje wnętrza mieszkań oraz lokali publicznych.
Więcej na www.andrzej.jarodzki.pl.

Archicom (działa od 1986 roku, głównie we Wrocławiu)
Grupa Archicom zajmuje się projektowaniem, kompleksowym zarządzaniem procesem inwestycyjnym oraz działalnością developerską – budynki apartamentowe, chronione osiedla domów i mieszkań oraz budynki komercyjne z przeznaczeniem na sprzedaż i wynajem.
Jednym z pryncypiów Archicomu jest "tworzenie przyjaznych człowiekowi projektów o wysokich walorach artystycznych". Już od wielu lat Archicom daje się poznać jako mecenas sztuki – finansuje projekty artystów, które wzbogacają przestrzeń miejską, ozdabia rzeźbami własne inwestycje oraz wspiera liczne inicjatywy społeczne.
Więcej na www.archicom.pl.

Dodatkowe informacje na
www.pociagdonieba.org.

 

 Wystawa Pociąg do nieba Wrocław

Pociąg do nieba

 


INFORMACJE O WYSTAWACH
"Pociąg do nieba – największa rzeźba miejska w Polsce"
Autor -
Wystawa czynna od30 lipca 2010, 00:00
Wystawa czynna do14 sierpnia 2010, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Rynek, Wrocław, ,


www.swiatobrazu.pl