17 września 2014, 09:29
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4426 razy

Wystawa "Tatrzańska Atlantyda"

Wystawa "Tatrzańska Atlantyda"

Rozpoczynająca się 20 września 2014 r. wystawa „Tatrzańska Atlantyda” to drugi po bestsellerowym albumie pod tym samym tytułem projekt pokazujący góry przez pryzmat unikatowych archiwalnych zdjęć. Na wystawie, którą najpierw obejrzymy w Zakopanem, a później w Krakowie, zobaczymy blisko trzydzieści fotografii przedstawiających m.in. pierwszych zdobywców Tatr, życie codzienne ich mieszkańców sprzed dziesięcioleci oraz dziewiczą przyrodę. Serwis SwiatObrazu.pl objął wystawę patronatem medialnym.

Podhale, które zobaczymy na wystawie, emanuje spokojem i pięknem. Jest tradycyjne i niekomercyjne. "Tatrzańska Atlantyda" to – jak sugeruje tytuł – głębokie spojrzenie na świat, który znika wraz z postępem cywilizacji i rozwojem turystki. Na fotografiach spotkamy pasterzy, wędrowców, gości przedwojennych schronisk, samotnych narciarzy. Gdzieś w tle zauważymy dumną tatrzańską naturę – szczyty gór, pokryte śniegiem drzewa, nieodkryte stoki. Przede wszystkim dostrzeżemy emanującą spokojem niezbadaną jeszcze przestrzeń Tatr. Zdjęcia, choć robione przez różnych autorów, składają się na spójny reportaż, który może stać się ważną lekcją dla turystów odwiedzających dziś Zakopane. Przypomina, że Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoją przystań znalazła artystyczna bohema. Wiele ze zdjęć nie było wcześniej publikowanych ani pokazywanych w formie ekspozycji.
 
[kn_advert]
 
Uzupełnieniem wystawy jest sam album "Tatrzańska Atlantyda" autorstwa Piotra Mazika, w którym na 350 stronach znalazła się znacznie szersza prezentacja tematu. Przeglądając fotografie, czytelnik wędruje zapomnianymi górskimi szlakami – modne przed wojną schroniska już nie istnieją, po słynnych kąpieliskach, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich. Popularne niegdyś atrakcje turystyczne zarasta dziś dzika przyroda. Album pokazuje Tatry, które zadziwiają i intrygują.
 
Organizatorem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy, współorganizatorem Muzeum Tatrzańskie. Autorem koncepcji wystawy "Tatrzańska Atlantyda" jest Grzegorz Bykowski. Partnerem wydarzenia są miasto Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego.Poniżej Włosienicy - druga połowa XX wieku - Władysław Werner

Autor nieznany

 Poniżej Włosienicy - druga połowa XX wieku - Władysław Werner

Fot. Zbigniew Kamykowski

 Poniżej Włosienicy - druga połowa XX wieku - Władysław Werner

Autor nieznany

 Poniżej Włosienicy - druga połowa XX wieku - Władysław Werner

Leżakownia na Kasprowym Wierchu - druga połowa XX wieku, fot. Władysław Werner

[kn_advert]Poniżej Włosienicy - druga połowa XX wieku - Władysław Werner

Dolina Goryczkowa - druga połowa XX wieku, fot. Władysław Werner

 

Informacje o wystawach

Tytuł Tatrzańska Atlantyda
Wystawa czynna od 29 września 2014
Wystawa czynna do 31 października 2014
Miejsce Zakopane, plac Niepodległości 
 

 

 

 

 www.swiatobrazu.pl